Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (16)

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (16) | Autor: roserb

Link direct la acest mesaj


mamici
IrinaA...20 oct (1 nov), N - Ioana Maria , 3580 g, 54 cm www.nicolae.org/PhotoDeSHop/index.htm" target="_blank">poze
Camys2000... 21 oct(31 oct), N - Catalina Nicola, 2800g, 48 cm poze
Ela2001... 22 oct (2 nov) ora 2.40, N - Diana Andreea, 3.350g, 50 cm poze
Jasmine ... 26 oct (20 nov), C - Radu, 2600g, 50 cm
Ele... 26 oct (8 nov) ora 9.15, C - Ana Denisa, 2.600g poze
Roserb .. 29 oct (6 nov), ora 4.04, N - Mihnea Andrei, 3.550g, 52 cm poze
Ncristina ....29 oct( 8 dec) - Teodora Andreea, 2200g, 45 cm. ora 10.45 + Alexia Maria, 1800 g, 44 cm, ora 10.47
Moss... 31 oct (3 nov) ora 1.10, C - Alexia Stefania, 3 kg, 50 cm www.larond.ro/moss/minunea%20noastra%20Alexia/Alexia%20la%20doar%204%20zile.JPG" target="_blank">poze
Bits... 1 nov (29 oct) ora 19.24, C - Kenzo, 3.780 g poze
Ad rianna..3 nov (18 nov), C - Tudor Andrei, 2800g & Bianca Cristina, 2700g, poze
Diana 2004...4 nov (25 nov), C - Andrei, 3100g, 54 cm
Try..5 nov(31 oct) ora 23, N - Alex, 3835 g, 56 cm poze
Loreena….5 nov, ora 12- Carla Maria, 4000g, 52 cm
Miria Cristina….5 nov, ora 18.15-Maria Damiana, 3850g, 51 cm, poze
for2nity..6 nov (6 nov)ora 12.20 -Alexia Cristina, 3950g, 54 cm, poze
Ileden...6 nov (22 nov) ora 13.10, C - Cezar Ioan, 3050g, 48cm
Andreap....7 nov (11 nov) ora 15, N - Maria Alexandra, 3300 g, 47 cm poze
Hannen..8 nov(10 nov), N - Isra, 4350g
Laura Miu....8 nov (18 nov)ora 6.45, N - Ioana Bianca, 3600g, 53 cm, poze
Gioni..8 nov (3 nov)ora 10.50, C - Alexandru Mihai
Hena….8 nov, ora 9.20,C- Mihnea Ioan, 3450g, 53 cm, poze
Daniela Sb...8 nov (21 nov)ora 20.20, N- Mihai Daniel, 3670g, 54 cm
Simonacip...10 nov (6 nov), N -David, 4000g poze
Julyjuly... 12 nov (7 nov) ora 00.13, N - Alex, 3950g, 53,5 cm.
Vivian..12 nov (17 nov), N - Victor, 3230g, 48,5 cm
Eliza5..15 nov (24 nov), C - Alexandru , 3650g
Aime..15 nov (21 nov) ora 11.10, C - Vlad Andrei, 2800g
Duda….15 nov(30 nov) ora 20.20-Miruna Alexandra
Lumi81...15 nov (20 nov), ora 12.05- Andrei Cosmin, 3100g, 49 cm, poze
Dama....18 nov (21 nov),ora 5.00 C - David Andrei, 3270g, 50 cm poze
Dena ..17 nov (15 nov) ora 9.58, C - Katrhryn Rhianna, 3500g, 51cm, poze
Trinity ..19 nov (20 nov) -Selina Alexandra, 3500g
Nitulica ..20 nov (30 nov) - 3550g, 55 cm
Danette ..23 nov (27 nov) ora 11.05, C - Iris Sophie, 4300g, 54 cm
Gandacelu ..25 nov (29 nov) ora 1.35 - Ioachim, 3700g, 52 cm, poze
Misticgirl ….25 nov (5 dec), ora 19.30, C -Nicholas Alexandru, 3150 g, 48 cm
Miche ...26 nov (27 nov) ora 0.22, N - Darius, 3300g, 49 cm, poze
Descultza ...26 nov.(10 dec) - Andrei, 2900 g
Ionela Roxana .27 nov (29 nov), N - 2956 g, 50 cm, poze
Mate ….27 nov (30 nov), N -Christian Gabriel- 3950 g
Paxela...27 nov, ora 12.30- Silviu Ionut, 3500g, 51.5 cm, poze
Onitza ….28 nov ( 8 dec), C- Paul Constantin, 3600g, 49.5 cm, poze
Madachan ....29 nov(21 nov) – Edward Florin, 3150 g, 51 cm, poze
Fulguletz ….01 dec (7 dec) ora 11.18, C - David Andreas ,3150 g, 52 cm, poze
MadalinaP….01 dec, ora 14.00, C- Edis, 3000g, 50 cm
Luminita B ….02 dec (6 dec), ora 11.10, N- Tudor Andrei, 3500 g, 51cm, poze
Karmen24 ….03 dec(10 dec), ora 5.05 -Maria Bianca, 3950g, 54 cm
Mona B ....5 dec( 7 dec) , ora 12.38, N - Vlad Andrei, 3380 g, 51 cm
Eveline ….5 dec(4 dec) - Andreea Bianca, 3600g
Felis ….06 dec (12 dec), ora 20.10 - Mihai Cristian, 3800g, 50 cm, poze
F.anomis….06 dec, ora 3.30- Olivia Maria, 3150g, 51 cm
Raluca.gabriela ....7 dec (22 dec), N - Maria Alexandra, 2500g
Olga_Stan .... 7 dec(2 dec), N, ora 15- Iosefina Maria, 3700 g
Onut ….8 dec, C - Rares Mihai
bumbacel ...9 dec(4 dec) - Tudor Mihai, 4200g, 53 cm
Anne-Mary ....9 dec(21 dec), ora 19.45, N- Teodor Alexandru, 3300g, 51 cm
Mikimi….12 dec- Alexander,3600g, 52 cm poze
Monica-Elizabet ....16 dec(18 dec), C - Ruxandra Maria, 3500g, 50 cm, poze
OtiliaV ....18 dec, ora 2.45, N-Ana-Maria, 3800g, 51 cm
Cecilia C ….22 dec (18 dec ), ora 6.27 -Alexia, 3099 g, 49 cm
Carmen- 22 dec, C- Daria Nicole, 3360g, 50 cm
Ioana du ….22 dec (24 dec)- Bianca Alexndra, poze
Viovio….22 dec, ora 12.50- Cristina Bianca, 3000g, 49 cm
Mamaluidavid....24 dec- David, 3270g, 50.6 cm, www.babiesonline.com/babies/d/davidel/" target="_blank">poze
Zadi. ...25 dec (20 dec)-
Bobita ....1 ian( 3-9 ian), ora 8.00, N - Amina Ioana, 3700g, 54 cm



http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Gata ... a aparut si povestea noastra!...

Va pup si va multumesc la toate... Voiam sa mai zic ceva da nu mai stiu... Am o durere de cap de simt ca imi plezneste.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Povestea noastra!

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Pozele noastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Buna seara!Mariuca are iar crize de plans,dat fiind ca azi nici macar afara nu a dormit..asa ca urla.Si din nou puterea ta Felis imi da si mie curaj;cand vad ce curajoasa esti tu care te confrunti cu o problema reala imi recapat si eu rabdarea greu incercata de urletele(fara motiv)ale BBlusei.Am citit din nou povestea ta..si din nou mi-au dat lacrimile.Sa dea D-zeu sa treceti cat mai bine cu putinta prin aceasta incercare.Maine o sa-l rog pe sotul meu sa treaca el pe la ING;sper sa-ti fim de ajutor,fiecare cu cat putem.
O seara buna,
Andreea si mariuca(7.11.2004)
http://community.webshots.com/user/andreap124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

nu stiu exact cum sa introduc datele in listuta de sus asa ca le trec aici

Silviu Ionut 27 noiembrie 2004 3500gr 51,5 cm ora12.30

acum va pup caci am o gramada de treaba deoarece sambata asta amem botezul


Alexa si bebe Silviu http://community.webshots.com/user/paxela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor, ruxandra nu mai vrea deloc sa manance din san...de ce oare???
pur si simplu incepe sa planga numai cand o apropii de san...a inceput cam de vreo 2 zile sa nu mai vrea sa suga din tzatza stanga dar noaptea o mai pacaleam insa acum o refuza si pe dreapta...nu mai vrea de nici un fel, se enerveaza, plange, trage de 2 ori apoi iar incepe sa tipe...nu stiu ce sa ma mai fac imi vine si mie sa plang...dupa ce ca am asa putin lapte nu-l mai vrea nici pe asta???
am crezut initial ca nu mai am lapte si de-aia plange dar am inceput sa ma mult si in 10 min am scos 30 de ml dintr-un san...e posibil sa se fi obisnuit cu biberonul si de-aia sa nu mai suga de la mine?
offffnu stiu ce sa ma mai fac, sotzul si mama mea imi spun sa nu disper dar zau ca nu mai pot

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Felis, am terminat acum de citit povestea ta , m-a impresionat din nou pana la lacrimi. Nu pot sa nu ma minunez de cata tarie de caracter ai , pastreaza aceasta forta de a lupta pentru Mihaita, iar noi iti vom fi alaturi sufleteste, si financiar atata cat se poate.



Roxana&Co


http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

fetelor, ruxandra nu mai vrea deloc sa manance din san...de ce oare???
pur si simplu incepe sa planga numai cand o apropii de san...a inceput cam de vreo 2 zile sa nu mai vrea sa suga din tzatza stanga dar noaptea o mai pacaleam insa acum o refuza si pe dreapta...nu mai vrea de nici un fel, se enerveaza, plange, trage de 2 ori apoi iar incepe sa tipe...nu stiu ce sa ma mai fac imi vine si mie sa plang...dupa ce ca am asa putin lapte nu-l mai vrea nici pe asta???
am crezut initial ca nu mai am lapte si de-aia plange dar am inceput sa ma mult si in 10 min am scos 30 de ml dintr-un san...e posibil sa se fi obisnuit cu biberonul si de-aia sa nu mai suga de la mine?
offffnu stiu ce sa ma mai fac, sotzul si mama mea imi spun sa nu disper dar zau ca nu mai pot

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos



Monica, domnisorica ta s-a invatat ca vine biberonul din care curge lapticul repede si usor, drept pentru care probabil a decis ca nu mai e cazul sa faca efort sa suga din tzitzi. Asa am patit eu cu Bianca, cand o puneam la san o umfla rasul efectiv , numai de mancat nu-i ardea, ea astepta biberonul si sa vezi ce-l mai hapaia. Eu zic sa mai insisti, daca nu-i dai completerea banuiesc ca plange tare, nu? Sau te mulgi si-i dai din biberon.

Succese si rabdare (eu is buna la sfaturi , da' la mine n-am fost in stare sa aplic, am cedat de vreo 2 saptamani)


Roxana&Co


http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Felis ti-am citit povestea, care inca odata m-a impresinat si m-a facut sa te admir si mai mult pt bunatatea sufletesca si curajul de care dai dovada. Fie ca lupta pt puiul tau sa-ti fie rasplatita din plin si sa te bucuri de progresele lui Mihaitza cot la cot cu toate mamicile. Multa sanatate lui Mihaitza si de-indata ce voi ajunge in tzara (adica la sfarsitul acestei luni) voi contribui si eu putin pt binele lui Mihaitza, ca oricum sufleteste sunt alaturi de voi.

Monica, nu dispera, ca si mie mi s-a intamplat acelasi lucru cam acum vreo 2 saptamanai si am insistat si acum parca e mai bine. Este exact ce spune Roxana, se obisnuiesc cu biberonul si sunt fff smecheri ca stiu ca ala urmeaza tzittzei si nu mai au rabdare. Mie mai nou mi se intampla fenomenul de divertisment, adica ia tzitzica in gura suge de vreo 2-3 ori si apoi ii arde de privit pe pereti. Dar eu nu ma las si insist, rezultatul ca pana la urma suge suficient, iar completarea nu reuseste s-o termine. E adevarat cateodata si mie imi lipsea rabdarea si cedam, dar totusi nu trebuie sa cedam asa usor, ca devin din ce in ce mai puturosi la san si pana la urma se intzarca. Si eu ma mulgeam cand vedeam ca respinge sanul si tzasnea lapticul de-l stropeam si pe fatza...deci laptic este, dar e puturos el. Sunt insa dati cand (mai ales noaptea) cand trage cu fortza si aproape se satura de la san. Deci nu ceda, incearca cu rabdare sa-i mai dai san si abia apoi completarea sau poti sa-i mai linistesti putin foamea dandu-i intai un pic biberon si apoi sa-i bagi tzitzica. Rabdare multa si succes.

David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

fetele...
mercic de urari...Davidutz face azi 2 luni..si a fost toata ziua un marait
doarme in patul lui doar noaptea..ca in rest, pe unde apuca..si pe cine apuca..Ii cam place sa doarma doar pe carne de om..

Bitsone patinatoarea ..La multi ani si pentru Andreas al tau..

Madalainap...pai 1. bine ne-ai gasit!
2. cu cojile de pe cap nasol mirositoare ...in germana se cheama Milchschorf..in romana habar nu am...Dar noua ne-a zis medicul ca nu trec cu orice le-am da ...si tin cel tarziu pana la doi ani..Ce am gasit noi pe internet si a facut bine : frecus si masaj cu cateva ore inaite de baitza cu ulei de masline dupa care il piepteni mult inainte si dupa baitza cu o perie moale..Tre sa cada cat mai multe coji..Si am mai scapat de mirosul de tzigan din capul lui da tot mai are..Incearca si tu!

mey..si al meu adora baitza si as vrea sa-i fac zilnic dar apa de aici e tare calcaroasa si pielea lui sensibiloasa (seamana cu mine) asa ca o sa-i fac cam de 2 ori pe sapt..si in rest, il sterg cu un prosopel pe la gat..pe unde vomita...macar sa-i treaca bubitzele care le are acu..
si bubos si cojos...da stiti voi povestea cu ratusca cea urata care se transforma in lebada (lebadoiul) cel frumos..

Monica..ce nora frumusica am...mey da poza a doua m-a topit..cu floricele in cap...hihi

ma duc sa citesc ce a scris Felis la ajutor umnitar ca mi-am scos la imprimanta..
va pup

P.S. gandacico..ma mai iubesti?

de voinicel si pompitza David (1 dec. 04)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

La Multi Ani! cu inarziere (ca eu am citit intai aici la cap asta si apoi m-am dus in urma) lui Kenzolino si lui David Andreas, sa fie sanatosi, sa creasca mari si cumintzi.

Madalinap si Paxela bine ati venit si sa va traiasca bebelasii.

Madalinap si Fulguletz, si David a avut cojitze (parca nu miroseau a nimic) si mai are in special in crestet, dar eu nu i-am facut nimic special, doar l-am spalat pe capusor la ficare baitza (la inceput in fiecare seara, acum din 2 in 2 ca nu prea ii mai place) si apoi il periam bine si ii cadeau. Mai fetelor, incep sa ma consider o mama nepriceputa, vad ca toate ii dati cu uleiuri de tot felul si cu creme, dar eu nu l-am dat niciodata cu nimic ca nu are stare sa stea sa-l masez cu din astea. Abia suporta sa-l masez usor cat este in apa. La chestia cu masajul cred ca mai am de invatzat, cred ca este si din cauza ca-mi e teama sa nu-l bruschez sau sa-i rup ceva. De-aia m-am cam limitat doar sa-i fac baitza, sa-l mai spal pe parcursul zilei la poponetz, pe fatza si maini, dar doar atat. Cu crema l-am dat doar pe fatza cand a avut acele bubitze de care ne plangem toate. Ce ziceti, e rau ca nu-i fac masaj cu ulei de corp? Dar nu stiu cum sa fac...

David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

fetelor, ruxandra nu mai vrea deloc sa manance din san...de ce oare???
pur si simplu incepe sa planga numai cand o apropii de san...a inceput cam de vreo 2 zile sa nu mai vrea sa suga din tzatza stanga dar noaptea o mai pacaleam insa acum o refuza si pe dreapta...nu mai vrea de nici un fel, se enerveaza, plange, trage de 2 ori apoi iar incepe sa tipe...nu stiu ce sa ma mai fac imi vine si mie sa plang...dupa ce ca am asa putin lapte nu-l mai vrea nici pe asta???
am crezut initial ca nu mai am lapte si de-aia plange dar am inceput sa ma mult si in 10 min am scos 30 de ml dintr-un san...e posibil sa se fi obisnuit cu biberonul si de-aia sa nu mai suga de la mine?
offffnu stiu ce sa ma mai fac, sotzul si mama mea imi spun sa nu disper dar zau ca nu mai pot

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos



Parca as fi scris eu!!! Exact asta se intampla si la mine. Intai a inceput Bianca si Tudor a urmat-o la cateva zile. Nu am ce sa fac decat sa scot cu pompa si sa le dau din sticla. Cand ii mai pacalesc putin si sug si de la mine mi se pare ca am realizat ceva deosebit. Nici nu respir ca nu cumva sa se suceasca si sa nu mai suga

gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004

pozele noastre

Mergi la inceput