Toate forumurile Actiuni urgente  Ajutor umanitar

Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC

Evaluarea propriului subiect, sau a subiectelor de la forumul umanitar nu este posibila
Pagina precedenta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 15

FELIS

4685 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui FELIS Adauga semn de carte la raspuns Trimite FELIS un Mesaj Privat
Buna la toata lumea.
Astazi am fost la med pediatru pt rezultatul la analize- analizele de sange si urocultura- au iesit f bine. Deci nu e necesar sa ii bagam fier sau calciu.
Oricum, saptamana trecuta cand am fost la med cardiolog - m-a chemat de urgentza deoarece doctoritzei pediatre i se paruse ca are puroi in gat- mi-a zis sa nu ii dau absolut nimic fara stirea lui. Orice problema as avea sa ma duc la el. Mi-a zis ca nu are puroi in gat si sa nu ii dau reteta (dr pediatra imi daduse antibiotic). Mi-a schimbat captoprilul cu enalapril, mi-a zis sa-i dau numai lapte praf pt a lua in greutate si dupa o saptamana sa ii bag 1 ml de ulei la biberon (sa amestec laptele praf cu acel ml de ulei)
El inainte aveam 5 mese pe zi. Acum ii mai dau inca 2 noaptea, si acele mese in plus ii dau san... Ca sa mai beneficieze si de anticorpii din laptele meu (mi-e frica de virozele care circula in perioada asta). In acest ritm a luat 300 gr in 2 saptamani.
Sper sa mai ia si in continuare in greutate...
Va multumesc!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)

Mergi la inceput
lucia_cs
lucia_cs

1560 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lucia_cs Adauga semn de carte la raspuns Trimite lucia_cs un Mesaj Privat
Ne bucuram enorm sa auzim ca Mihaita este bine si ca nu a fost decat o alrma falsa toata treaba cu puroiul in gat.

Felicitari pentru cele 300gr puse pe el, sa o tina tot asa.

Felis, dupa cum ai tu grija de Mihaita, nu cred ca se va imbolnavi el de virozele ce circula in aceasta perioada. Esti o mama extraordinara.

Multa sanatate inainte si asteptam ca Mihaita sa se ingrase cat mai repede si sa fie bine in continuare.

Poze Bunny
Mergi la inceput

danina

953 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui danina  Trimite mesaj yahoo luidanina Adauga semn de carte la raspuns Trimite danina un Mesaj Privat
Sunt mamica unei fetite de 5 luni si o sapt citind povestea voastra cred ca am ajuns sa constientizez cat de mult imi iubesc copilul si la fel ca tine Felis as face orice pt ea. Iti admir curajul de care dai dovada si sper din toata inima ca Mihaita v-a trece cu bine de tot ce i se intampla acum. Te felicit ca incerci sa ii dai un pic de san ca sa isi faca anticorpi asta se vede ca esti o mamica adevarata.
Ma rog la bunul D-zeu ca operatia sa fie un succes nici nu concep ca ar fi altfel.

Va pupic dulce pe amandoi si va doresc tot binele din lume.

Danina&Diana
Mergi la inceput
vicky75
vicky75

1 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj AOL luivicky75    Trimite mesaj yahoo luivicky75 Adauga semn de carte la raspuns
Va urez ca totul sa fie bine! Dupa ce operatia se va realiza si va fi un succes, caci nici nu poate sa fie altfel, iar Mihaita va fi bine, poti apela la serviciile oferite de Centrul de recuperare si resurse pentru copii cu disabilitati multiple si familiile lor - Plevnei nr.72(cred) - IOMC(Institutul de Ocrotire a Mamei si Copilului). Centrul este foarte bine dotat si acolo lucreaza o echipa formata din fizioterapeuti, psihologi, asistenti sociali, medici, educatori care te pot ajuta si pe tine si pe copil.
Pentru mai multe informatii, apeleaza la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectie a Copilului Sector 2, str. Dimitrie Racovita nr.22(zona Izvorul Rece-Pache Protopopescu), iar daca locuiesti pe raza sectorului 2, in cadrul DGASPC exista Serviciul Evaluare Complexa a Copilului prin care se elibereaza certificatul de handicap de pe urma caruia poti beneficia de anumite venituri.
Fiecare sector are o Directie si un Serviciu de Evaluare.
Asteptam vesti!
Bafta si sanatate!

vicky lupu
Mergi la inceput
crupoveatchinmonica
crupoveatchinmonica

7 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Draga Felis,
Astazi v-am descoperit si-ti scriu cu lacrimi in ochi.Eu sunt mamica a doi gemeni superbi Irina si Vlad de aproape 1 an si 4 luni pe care i-am avut dupa lungi si gri ani de tratemente ca in final sa recurg la inseminarea artificiala.Toata sarcina m-am rugat lui Dumnezeu sa-mi dea copii sanatosi.Pina acum m-am considerat o luptatoare pentru ca nu am abandonat ideea de a avea copii dar acum imi dau seama ca luptatoare esti tu (si alte mamici care sunt in situatia ta).E tare greu sa dai sfaturi dar atunci cind vorbele vin din inima cred ca acolo si ajung.Sper din tot sufletu sa fie bine si sa te bucuri de copilasul tau.Cred ca numai dragostea de mama poate sa invinga multe si sper ca toate gindurile bune care ajung la tine sa-ti aline din ingrijorare si sa-ti dea multa putere.
Cu toate gindurile bune Monica si gemenii Irina si Vlad.

crupi
Mergi la inceput
Elenalove27
Elenalove27

3197 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiElenalove27 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Elenalove27 un Mesaj Privat
Draga Felis si draga pui mic Mihaita.
Suntem alaturi de voi si ne rugam sa treceti cu bine peste aceste incercari ale vieti iar operatia sa decurga bine si sa te faci sanatos.Te pup cu drag Mihaita si te felicit din toata inima pentru frumosul locul1 la concurs care il meriti.

Draga Felis esti o mama extraordinara si ai un suflet enorm.

Dumnezeu sa va ajute.

Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele.

A fost odata...Fat-Frumos din LACRIMA

Mergi la inceput
Brendy
Brendy

11 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiBrendy Adauga semn de carte la raspuns
Draga Felis! Eu am intrat de curand pe acest formu dc si am citit tot ce s-a scris aici.NU am cuvinte! Pot doar sa-ti spun ca am plins si am ras alaturi de tine. Nimeni nu pote intelege durerea unei mame!Si prin ce trece ea. Eu am trei copii si prima fetita care are acum 6 ani are o malformatie congenitala - aniridie- care afecteaza vederea foarte mult.Inteleg deci prin tot ce treci si prin ce ai trecut.Si eu m-am intrebat deseori de ce eu, de ce Ea? De ce nu v-a putea vedea o floare sau un rasarit de soare , sau ploaia...(dar toate astea au fost la inceput- atunci cint avea doua luni)? Acum e bine! Ceea ce m-a ajutat pe mine a fost credinta. Am crezut in ceva si am mers mai deparete.Am trecut peste toate(si nu au fost putine), si prin toate.Am avut curajul sa mai fac doi copii care sunt sanatosi . M-a rugat mult pentru asta ! Ceea ce vreau eu sa-ti spun este ca toate se intimpla cu un scop pe care noi asa cum suntem acum nu il intelegem.Exista o explicatie pentru toate suferintele acestea! Eu vreau sa-ti dau incredere ca totul va fi bine.Trebuie sa ai credinta ca copilul tau este un dar de la Dumnezeu si el va razbate peste tot.

Stiu ca toate fetele sunt alaturi de tine si eu la fel.
Roagate Fecioarei Maria! Si Ea a fost mama si intelege cel mai bine durerea unei mame.

Brendy
Mergi la inceput
Veve
Veve

5036 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Veve  Trimite mesaj yahoo luiVeve Adauga semn de carte la raspuns Trimite Veve un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de Marina

As putea incepe prin a spune ca pe bb 2 al meu il cheama tot Mihai. Din cauza unor radiografii blestemate in prima luna de sarcina am trecut prin 8 luni de calvar cu triplu test si amniocenteza. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un bb sanatos. Altii nu au avut norocul asta

As putea sa o citez pe Adrianangi care a sintetizat extrem de sensibil intr-unul din articolele ei "... Dar ii uneste durerea si-o mare familie care i-a "adoptat" pe amandoi cu aceeasi dragoste: comunitatea virtuala a parintilor romani de pretutindeni, desprecopii.com..."

Fiecare bebelus din burtica diverselor Mamici de...a fost putintel si al meu, poate pentru faptul ca am facut parte din aceiasi categorie.

Mihaita al lui Felis s-a nascut cu probleme(sindomul Down)...si are nevoie de noi de comunitatea DC!
Nu prea imi gasesc cuvintele si de aceea o sa le rog pe fetele care pot descrie exact situatia sa o faca.
Lupta cu boala nu e simpla si din nefericire aspectul material intervine si in acest caz.
DC va adopta acest caz din tot sufletul si de aceea va rugam sa ne sprijiniti in lupta asta.
Mihaita are nevoie de o serie de analize si de tratament, toate costisitoare. Avem nevoie de voi si de donatiile voastre!( in conturile mentionate aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=multumescdoneaza) Si de orice sfat bun!

Nu stiu daca se vor da floricele. Dar pentru fiecare din voi o floare de la mine

Marina

Irina,veve & croko

poze,poze si iar poze

Mergi la inceput
Veve
Veve

5036 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Veve  Trimite mesaj yahoo luiVeve Adauga semn de carte la raspuns Trimite Veve un Mesaj Privat
Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(2)

Irina,veve & croko

poze,poze si iar poze

Mergi la inceput
Pag. din 15 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com