sindrom hiperkinetic

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Baiatul meu avea 3 ani cand i s-a pus acest diagnostic.
Am mai discutat si cu alte persoane, ma refer la psihologi si am mai citit si niste articole despre acest sindrom unde se spunea ca acest diagnostic se pune dupa varsta de 6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Aduc acest subiect in actualitate!
De fapt am vrut sa deschid un topic nou, dar dand o cautare v/am gasit si as vrea sa reluam discutiile despre copii hiperkinetici!

Si noi am fost la dna dr magureanu, dar am primit atentie doar 5 minute intr/o consultatie fulger, in rest, 3 zile cat am sta in spital ne/a vazut o dra dr rezidenta care atunci invata cu ce se mananca NPI. Acea dra rezidenta a notat tot ce i/am spus eu despre copil si cu acea foaie de obs cam mers la consult si dna dr Magureanu a pus stampila HIPERKINETIC
Copilul meu are 10 ani si pot sa va spun din experienta noastra

si copilul meu a vorbit mai greu, dar dupa tratament a inceput sa vorbeasca, navalnic, dar cu multa rabdare, corectandu/l tot timpul a inceput sa vorbeasca clar si frumos. Aceasta deficienta nu se cunoaste la aceasta varsta

la inceput memora greu, dar tratamentul si stimularea cognitiva face ca acum sa invete f usor. Noi l/am dat in colectivitate tarziu, la 5 ani, dar a avut de educatoare fantastice care au avut rabdare cu el si dupa un an au fost fascinate de puterea lui de memorare si de perlele de intelepciune pe care le scotea dupa fiecare poveste citita

a mers mai greu, dar acum merge bine, usor pe varfuri, am facut greseala, dupa ce ii corectasem acest mers pe varfuri sa il dam la tenis si acolo i s/a cerut sa mearga pe varfuri. Asta este!

ce fel de hiperkinetic este copilul meu?
cand era mic ne intelegeam mai greu cu el, tipa si plangea, nu suporta zgomote puternici
topaia si acum mai topaie de bucurie
are momente cand se retrage intr/o lume a lui de poveste, cu masini, cu roboti, si gesticuleaza si face un adevarat teatru cu replici, cu ceea ce fantazeaza el

ce ma deranjeaza pe mine? dr care nu sunt de specialitate npi imediat vad ca andrei e hiperactiv si ar trebui sa faca o terapie comportamentala
iar la npi mi se face o caracterizare de 2 lei
de exemplu
am mers la dr sa ii spunem ca e un copil cuminte, ascultator si face doar ce ii spunem noi, am vrea sa aiba un pic de initiativa
dna dr ne/a sfatuit sa mergem sa faca sport, in colectivitate,
am mers
dupa catva timp, cand am avut nevoie de un referat despre copil, ne/a scris acolo ca e un copil greu de stapani care nu asculta de parinti!

Hiperkineticii au deficit de atentie, ori copilul meu nu are acesta problema, char daca pare neatent raspunde corect la intrebare, notele sunt de FB pe linie, la oral nu/i tace gura, la scris se concentreaza mai greu sa termine lucrarea, cu toate ca stie sa rezolve!

Imi cer scuze pentru ca am sarit de la o idee la alta,
dar as vrea sa reluam discutiile despre copiii hiperkinetici



Canada, here I come!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Nepotelului meu i s-a pus acest diagnostic ferm la varsta de 5 ani, pana atunci oscilandu-se intre ADHD si autism. Putem spune c-am fost fericiti ca nu s-a adeverit autismul, caci dintre doua rele... E drept ca, de cand am postat prima oara la acest subiect si pana acum, se observa o usoara evolutie in comportamentul copilului, dar nu intr-atat incat parintii sa aiba curajul de a-l da la scoala in toamna asta (luna trecuta a implinit 7 ani). Si nu numai parintii au fost cei care au luat hotararea de a-l mai tine un an acasa, ci si d-na Magureanu (in care, iertat sa-mi fie, nu am incredere deloc), dar si psihologul cu care copilul face "sedinte" de doua ori pe saptamana. Mai nou, i se prescriu si vitamine, esalonat, iar recent a inceput o cura de Magne B6, care-l face si mai agitat decat este de obicei. Nu stiu ce sa spun, de fiecare data doctorita are de comentat fata de atitudinea parintilor, si nu fata de a copilului, iar ei, ambii profesori, nu mai stiu incotro s-apuce. Pe de alta parte, copilul nu prea are pofta de mancare, iar, daca i se face foame, mai mult ciuguleste. Este inalt (mai inalt ca altii de varsta lui, da' are cu cine semana), dar foarte slab. O sa incerc insa s-o conving pe sora'mea sa mearga cu el la un homeopat...Ce-ar avea de pierdut?!

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra

Luna de miere

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

sa inteleg ca brotacul meu are o forma usoara

nici brotacul nu manca la varsta de 5 ani nimic!
l/am dat la gradinita cu orar prelungit, unde servea masa, si zi de zi intrebam daca a mancat!
ce/i drept masa era f buna, iar brotacul a inceput sa manance ceea ce acasa nu punea gura: branza, oua, cascaval, mazare
de fapt acasa vroia numai cartofi prajiti, sarmale si cozonac!
apoi , in vacanta de vara l/am luat langa mine la bucatarie
cu multa rabdare
multa, multa rabdare
am mers impreuna la cumparaturi
il intreba: azi ce facm, vanam sau pescuim?
daca era zi de vanat, intrebam: vanam un pui?
aveam acceptul lui si mergeam la magazin unde vanam un pui!
apoi impreuna la bucatarie, pregateam masa si ii dadeam senzatia ca ce face el e cel mai greu si fara de el, mancarea n/ar avea nici un gust! apoi gusta si la masa il laudam sotului, ii spuneam ca a gatit el si ce buuuuuuuun este!
dar asta nu mergea tot timpul, n/avea chef toto timpul
si atunci fugea la desene!
cand venea la masa ma intreba cine a gatit?
ii spuneam ca bucatarul de la tv, l/am chemat sa gateasca pentru ca eu n/am avut chef!
de obicei de bucatarul ala ii placea si manca cu placere!
Ideea de baza este sa ii dati ceva de facut tot timpul! Sa nu aiba timpi morti!
sanatate maxima!
PS am elevi la clasa hiperactiv f f f inteligenti! sunt f obositori, dar mintea lor sare peste 2, 3 etape si se plictisesc repede!


Canada, here I come!!!

Mergi la inceput