Scoala generala nr. 27 - Bucuresti

Scoala generala nr. 27 - Bucuresti | Autor: Pirinel

Link direct la acest mesaj

Buna,
Stie cineva ceva amanunte despre scoala nr. 27 din Bucuresti, sectorul 2 ? Intentionez sa-mi dau fetita in toamna acolo si m-ar interesa parerile unor parinti care au deja copiii acolo. Cam ce nivel are scoala, daca sunt tigani, daca se cer spagi (mai nou asa am auzit ca se practica !). Eventual daca stiti numele unor invatatoare mai bune... Eu am urmat aceasta scoala cu multi ani in urma (am terminat in 1984) si pe vremea mea era o scoala bunicica. Profesorii erau exigenti si nivelul scolii era bun. Dar cred ca lucrurile s-au mai schimbat de atunci. Si cred ca nu mai este nici un profesor din vechea garda.

Multam fain anticipat !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Nu stiu nimic despre scoala nr.27, dar pot sa-ti spun prin ce-am trecut eu cu fiu-meu cand a intrat la scoala, poate te ajuta. Aflasem ca este o invatatoare foarte buna care ia clasa I si voiam neaparat sa fie in clasa ei. Intamplarea a facut s-o vad pe respectiva invatatoare intr-un magazin (sotul meu o cunostea bine) si am abordat-o. Dupa o discutie destul de lunga si insistenta, invatatoarea mi-a spus ca face tot ce poate, si-a notat numele copilului si eu am plecat multumita. Cand s-au afisat listele cu clasele I, surpriza: fiu-meu nu era in clasa ei. Mai mare a fost surpriza de la deschiderea scolii: la clasa invatatoarei respective erau cei mai aratosi parinti, toti cu camere de filmat, ma-ntelegi. Se vedea clar ca alegerea s-a facut pe criterii sociale. Pe parcurs am aflat ca la clasa respectivei invatatoare fondul clasei era cam de 3-4 ori mai mare decat la celelalte clase si fitele erau pe masura. Frumos a fost cand, la mijlocul anului scolar, in clasa lui fiu-meu a venit un copil din clasa renumitei invatatoare. Motivul? Desi invata bine, copilul a fost dat afara din clasa pentru ca parintii n-au avut bani sa-i cumpere banca noua!!! Concluzia o tragi singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Am meditat anul trecut o fetita de clasa a VIIIa de la Scoala 27 si ce mi-a povestit .... m-am ingrozit. Profesori care vin beti la ore, o profesoara sarita de pe fix, ore predate doar de forma, pentru ca, oricum 'majoritatea copiilor aveau meditatori'...
Dar poate ca la ciclul primar lucrurile stau altfel...

Mergi la inceput