A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Da, Matti, au acelasi regim, din pacate. Si eu am vrut sa fac la un moment dat acelasi lucru cu garajul, dar apoi am renuntat, ar fi o solutie pentru tine, dupa parerea mea, dar exista riscuri. Acum, daca tu vrei sa ti le asumi... Poate ai noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Scuze, am vrut sa spun " nu, nu au alt regim". Tot facand "parte din casa" sunt considerate, deci "limita proprietatii" este acolo unde incepe garajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

A ajuns cineva la targ???

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor am inceput cu sotul sa punem rigips pe peretii exteriori la un dormitor de la etaj(inclusiv peretele cu geam), nici nu se compara sa ti mana pe un perete exterior simplu sau pe rigips, mare diferenta, mai ales ca am pus vata minerala intre rigips si perete.Lucram tot a doua zi ca sotul asa e liber de la servioci si sper sa ne ajute D-zeu ca pe sfarasitul saptamanii viitoare sa si gletuiasca camera sa pot apoi sa dau cu lavabil si apoi sa punem parchetul.Abia astept!Trebuie intre timp sa merg sa aleg modelul la usa.Dupa ce va fi gata o sa fac o poza.Am facut si ieri ca sa am amintire despre fiecare incapere cum a aratat si cum va arata.
Crixia cum stai cu sesiunea?Eu azi am avut ultimul examen!Sunt ihn vacanta!!!!!

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Magdda, eu am terminat sesiunea, slava Domnului!!!! A fost destul de greu, parca nu mai am aceiasi dispozitie ca-n facultate, foarte greu am invatat, chiar daca nu parea la prima vedere. Pricepeam, dar nu intra!
Spor la pus gips-carton!!! Am pus si noi in apartament, tot pe peretii exterior, si s-a simtit diferenta in aceasta iarna. Bine, l-a montat meseriasul, dar tare ma bate gandul sa invat si eu cum se pune, ca prinde bine la casa omului!
Te asteptam cu poze! Pupik!!!!

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor ieri am fost sa-mi cumpar seminte de flori.Am luat flori de piatra ca mie tare imi plac si gherghine.Anul acesta nu reusesc sa fac rondourile cum asa vrea ca imi trebuie multi trandafiri dar incetut in 2 ani rezolv eu problema.Mai vreau sa iau seminte de craite ca mie tare imi plac.La mijlocul lui martie le voi pune in casa in cutii ca in aprilie sa le pun direct plantute afara.
Voi ce mai faceti?

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Crixia, am fost ieri la targ. Cam dezamagita, era pustiu pe-acolo, la standurile firmelor se cam dormea...in fine. Ce am gasit interesant: Woodcote, care importa usi Porta. Preturi pt usi de intrare: metalica - cam 14 mil. Nu era urata, dar parca....ntzzzz. Oricum aratau mai bine decat la Beyler. Alta, foaie de lemn parca umpluta cu...polistiren (nu sunt sigura) - 20 mil. Asta arata bine, dar nu aveau disponibile decat pe alb si crem. Din lemn masiv - 36 mil....cam mult. Usile de interior...de toate felurile si preturile. De ex, o usa de baie cu geam 1/3 incepe de la 1,8 mil.
Mai era o firma din Reghin care avea usi de interior din lemn masiv incepand de la 130 EUR; nu aratau rau deloc, dar cele mai frumoase erau peste 300 EUR. Cred ca sunt cei cu showroom in Pipera, care au mai fost recomandati de cineva pe topicul cu usi.
Altceva....nu m-a impresionat. Niste productori de geamuri cu tamplarie PVC de care n-am auzit in viata mea. Am luat niste carti de vizita ca sa le trimitem dimensiunile pe mail si sa ne faca niste oferte.
Am fost si la banca si am depus dosarul pt credit - Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

stie cineva daca pentru a ridica o mansarda peste planseul de beton al casei( mai exact, decopertare acoperish si inaltarea podului cu 1,5 m. , acoperire cu alt material) imi trebuie aceleasi acte ca si ptr. etajare, adika tot autorizatie de constructie , expertiza, avize, etc?
adika nu pot sa i pacalesc in nici un fel ca doar am schimbat materialul acoperisului?? si sa nu mai dau pe la primarie??
Crissi, 26+


crissi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

matti,
In partea cu garajul avem 0,9m (fara geam), iar in partea cealalta cu geam am lasat 2,5m. Asa avem in planul de urbanism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Stie cineva care este cel mai avantajos credit pentru terminarea casei (la ce banca) si cum se obtine?

Am citit cateva probleme ale voastre mai sus si am urmatoarele raspunsuri:

1. Polistirenul extrudat se aseaza inainte sa se toarne cota 0 (deasupra fundatiei); cel expandad este pentru izolarea termica a zidurilor la exterior

2. Noi ne-am pus geamuri termopan pe tamplarie de lemn (nu stratificat, pentru ca este extraordinar de scump) si arata nemaipomenit (incomparabil cu cel de PVC, chiar si colorat). Ramane de vazut cat de bine izoleaza...

3. Usa exterioara (de lemn, cu geam) ne-a facut-o aceeasi firma si arata nemaipomenit (am cautat mult timp usa metalica si ori nu ne-a placut, ori nu se potrivea culoarea cu geamurile si tigla). Ne-am gandit ca la casa nu este absolut necesara o usa greu de deschis de hoti, pentru ca, daca vor sa intre, pot sa sparga geamurile... Protectia noastra contra hotilor o vom asigura cu alarma si cu caini.

4. In legatura cu utilitatile, curentul electric poate fi tras pe strada si de firme particulare (600-800 mil.-500m) si nu neaparat de Electrica (1,5 mld). Ar fi bine sa convingeti de la inceput toti proprietarii sa plateasca, pentru ca, mai apoi reteaua devine proprietatea soc. Electrica (chiar daca a fost platita de proprietari), iar ceilalti vecini pot sa se racordeze fara sa va mai inapoieze cota parte din investitia initiala (daca au obrazul gros).

Mergi la inceput