A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by dmiky


Buna ziua tuturor!

urmaresc forumul de ceva timp si va multumesc tuturor pentru informatiile f utile postate aici.

unde e terenul de care spui tu Mihaela? noi avem un teren in Dobroiesti si vrem sa construim anul asta. Pe certificatul de urbanism scrie teren intravilan arabil.

cei de la primarie nu ne-au pomenit nimik de scoaterea din circuit agricol :(. sa fie oare nevoie? in jur sunt numai case.

Anca



Anca, cazul Mihaelei este unul fericit, pentru ca de SCA s-a ocupat Primaria. Nu este ceva obligatoriu, Primaria a facut-o probabil pentru a crea conditii necesare constructiei de locuinte; a fost vreo strategie sau poate erau deja multe constructii mai vechi si pentru a indeplini conditiile legale s-a ocupat de toata problema asta. Nu in toate cazurile Primariile fac SCA.
Anca, daca spui ca scrie "intravilan arabil" atunci va trebui sa scoti macar suprafata pe care vei construi. Atentie mare la impozitul pe teren! Trebuie sa platesti o suma mica, cativa zeci de lei pe mp.

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dmiky spune:

Multumesc pt raspuns.

lucrurile stau asa: am fost la primarie acum o luna si am spus ca vreau sa construiesc casa pe terenul cumparat. Arhitecta primariei mi-a spus ca trebuie sa depun nu stiu ce memoriu in care sa povestesc ce vreau sa fac. Cu acest memoriu o sa obtinem certificatul de urbanism care ne spune ce fel de contructie avem voie sa facem, etc.

Ar fi trebuit sa-mi spuna din capul locului ca e nevoie de SCA, nu?

Abia azi, citind pe forum despre ce inseamna teren intravilan arabil mi-am pus problema ca e necesar SCA. :(
Impozitul pe teren ultima data cand am platit(2003) a fost vreo 300 000 lei.
In plus, pe strada exista utilitati insa arhitecta ne-a spus ca trebuie sa prevedem in plan put si fosa septica desi nu o sa le facem. Asta e un alt lucru pe care nu l-am inteles.


Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

quote:
Originally posted by dmiky


Buna ziua tuturor!

urmaresc forumul de ceva timp si va multumesc tuturor pentru informatiile f utile postate aici.

unde e terenul de care spui tu Mihaela? noi avem un teren in Dobroiesti si vrem sa construim anul asta. Pe certificatul de urbanism scrie teren intravilan arabil.

cei de la primarie nu ne-au pomenit nimik de scoaterea din circuit agricol :(. sa fie oare nevoie? in jur sunt numai case.

Anca



Terenul nostru e in Satu Mare si in jur sunt construite case. Daca prin certificatul de urbanism nu ti-au cerut SCA probabil ca nu-ti va trebui nici tie...eu asa inteleg...acuma Crixia si restul fetelor stiu mai bine, ele au trecut deja prin asta.
Noi nu avem inca certficatul de urbanism, dar sotul a fost azi la Primarie si a vazut PUG-ul si a primit explicatiile functionarilor de acolo.

Impozitul nostru este de 34.000 lei pe 7 ari de teren.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:



initial postat de dmiky in 08.03.2005 ora 16.03
Multumesc pt raspuns.

lucrurile stau asa: am fost la primarie acum o luna si am spus ca vreau sa construiesc casa pe terenul cumparat. Arhitecta primariei mi-a spus ca trebuie sa depun nu stiu ce memoriu in care sa povestesc ce vreau sa fac. Cu acest memoriu o sa obtinem certificatul de urbanism care ne spune ce fel de contructie avem voie sa facem, etc.

Ar fi trebuit sa-mi spuna din capul locului ca e nevoie de SCA, nu?

Abia azi, citind pe forum despre ce inseamna teren intravilan arabil mi-am pus problema ca e necesar SCA. :(
Impozitul pe teren ultima data cand am platit(2003) a fost vreo 300 000 lei.
In plus, pe strada exista utilitati insa arhitecta ne-a spus ca trebuie sa prevedem in plan put si fosa septica desi nu o sa le facem. Asta e un alt lucru pe care nu l-am inteles.


Anca


FOARTE CIUDAT...postarea de mai sus nu apare la subiect decat daca dau "raspunde la subiect". Asa ca am dat copy/paste, poate ca nu o vedeti nici voi...sau iar au inceput dosarele X pe site?

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dmiky spune:


Ah, am uitat sa spun ca terenul are suprafata 750 mp.
Deci impozitul platit de mine e mai mare.

O sa merg la primarie sa intreb. Sper sa nu fie nevoie de SCA.

inca o data multumesc si La multi ani fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by dmiky
...
Ar fi trebuit sa-mi spuna din capul locului ca e nevoie de SCA, nu?
...
Ah, am uitat sa spun ca terenul are suprafata 750 mp.
Deci impozitul platit de mine e mai mare.

Anca



Daca va fi nevoie de SCA, va fi mentionat in Certificatul de Urbanism. Deci acum, la prima vizita, ti-a cerut schita si memoriu facut de arhitect.
La un calcul simplu rezulta cam 400lei/mp. Oricum, nu este strigator la cer, fata de cat m-au santajat pe mine( 8500 lei/mp).
Conform Codului fiscal, art. 257-258+ Norme metod. suma se stabileste in functie de rangul localitatii( de la 0 la V(cinci roman)) si de zona( A, B,C,D). Un maxim, dupa parerea mea pentru intravilan arabil( sau denumirea exacta:teren amplasat in intravilan, inregistrat la alta categorie de folosinta decat cea de terenuri cu constructii) ar fi cam 120 lei/mp. Totusi, m-am uitat in tabel si cred ca acei 400 lei/mp ar putea fi un teren situat in zona A, rangul V(cinci) sau zona b, rangul IV(patru), dar la categoria"teren cu constructii"
Sper sa nu dezinformez sau sa creez ceva probleme, dar cred ca ar trebui sa ceri o adeverinta din care sa reiasa corect situatia de incadrare(rang si zona) sau sa ceri o explicatie a calculului impozitului.
Dupa cum a zis si Mihaela, a platit 34.000 lei , iar eu 45.000 lei. Deci sumele trebuie sa se invarta pe undeva pe aproape.

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Urmaresc subiectul vostru,e foarte interesant.Dar vad ca toata lumea construieste case de cramida.Eu imi doresc o casa stil cabana,din busteni.Sunt firme care le fac "la rosu".Si-a mai facut cineva casa din lemn cu o astfel de firma?Puteti sa-mi dati ceva informatii?Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Irina si niste prieteni de-ai nostri au vrut sa-si ia casa de lemn dar e destul de scumpa,nu stiu daca merita,vezi tu.

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Pt casa din busteni vezi ultimul nr din Casa Lux. Era descrisa acolo o casa, dar parea cam complicat..cu mesteri de prin Moldova parca. Cam greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Am descoperit un site interesant, www.construiesc.ro
Sunt foarte multe informatii utile.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput