A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by kim222

Eu vreau cu demisol, parter si etaj in total max 200 mp. Evident ca totul depinde de finisaje....si de materialele folosite. Sa zicem ca folosesc materiale de valoare medie spre buna.....macar un pret orientativ as dori...ma multumesc si cu un pret la rosu
Hai fetelor chiar nu si-a terminat nimeni casa in regie proprie? Pretul oferit de firme il pot gasi si singurica....


in regie proprie-undeva in jurul sumei de 100.000$(mai mult sau mai putin in functie de calitatea/pretul materialelor,ferestrelor,usilor,etc.).
e posibila construirea unei case de 200mp pe 3 nivele(ex.40 demisol-si asa va inghiti o gramada de bani,aprox.80-parter,80 mansarda).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Hauch! Mihaela! O sa va usture asta. Asa era si terenul nostru, tot intravilan, dar in circuitul agricol, doar ca fosta proprietara s-a ocupat de scoaterea lui, si nu am semnat contractul pana nu a rezolvat. Pe langa ca dureaza mult, mai si costa o groaza. E mult mai bine sa o faca cel care vinde, deoarece taxa se calculeaza in functie de pretul pe care l-a platit el, candva , pe teren . Sper ca terenul vostru a fost destul de ieftin, altfel va fi nasol. A, inca ceva...din parcela noastra doar 200 mp au fost scosi din circuitul agricol, restul a ramas asa. Si a fost OK, pe suprafata asta putem construi ce vrem si cum vrem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by mihaela_s
...
Acum vreau sa va pun si eu o intrebare, legata de teren. Pe extrasul CF al terenului pe care l-am cumparat scrie arabil intravilan. Asta inseamna ca trebuie scos din circuitul agricol pentru a putea construi pe el?
...



Eu te-as lamuri un pic altfel!
Conform Codului fiscal, un teren intravilan poate avea si alta destinatie decat cu constructii, si anume: arabil, pasuni, fanetze, vii, livezi, teren cu apa, teren neproductiv.....
Eu m-am lovit de problema asta si am rumegat-o bine.
DA, trebuie efectuata scoaterea din circuitul agricol!!! Noi am scos doar pe cat construim. Suma depinde de incadrarea in clasa de calitate a terenului plus alte evaluari facut de cei in domeniu.



Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Deborah77 deci acesti 33 ooo euro reprezinta pretul la rosu cu geamuri incluse. Cam cit estimati voi ca va mai trebuie pentru a fii la cheie? Multumesc.

Luca cel frumos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

KIm, noi ne-am oprit cu devizul la 65,000 EUR - din care vreo 5-6,000 sunt pt racordurile la lumina si apa. In banii ashtia avem finisaje minime, nu intra scara, si nici aranjamentele din curte - gard, terasa, alei. Cateodata regret Juniorul de la Impact, daca ne-am fi hotarat anul trecut, inainte sa se scumpeasca si ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Lumina si gaze, sorry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Fetelor, au fost ceva probleme tehnice si dupa cum observati din pagina 8 lipsesc cateva postari!

Diana, si tigla Bramac are un pret de 0.7 euro/bucata x10/mp. Cam pe acolo, diferenta de pret nu e mare, dar cine poate sa spuna in ce priveste calitatea???

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matti spune:

quote:
Originally posted by mihaela_s

Asa am gasit si noi preturi la firme, in jur de 300 euro/mp fara TVA, constructie la cheie cu finisaje din produse romanesti. Daca doresti alte finisaje-stiu eu...gresie, faianta spaniola, geamuri termopan nu stiu de care, pretul va creste. Probabil pretul de 100.000 euro la o casa de 200mp include si terenul, din moment ce asa de mult. Noi am vazut aici in oras o firma care ofera case la cheie, iar o casa de 200mp e 95.000 euro, in care e inclus si terenul-cred ca 3-4 ari.

Acum vreau sa va pun si eu o intrebare, legata de teren. Pe extrasul CF al terenului pe care l-am cumparat scrie arabil intravilan. Asta inseamna ca trebuie scos din circuitul agricol pentru a putea construi pe el?

Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!

pozici noi

bebelusi august-septembrie 2003





Mihaela mai asteapta un pic cu scoaterea terenului din circuitul agricol caci s-ar parea ca o sa se schimbe legea acum este la senat si prevede ca taxa sa fie de 1% din valoarea de circulatie a terenului asa ca faci o economie WOW! Poti intra pe camera deputatilor si cauta legea 18/1991 sa vezi cum arata. Si eu astept cu interes modificarea asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri...le-am citit si pe cele care s-au sters intre timp...

Insa va dau o veste foarte buna pantru noi: acum s-a intors sotul meu de la Primarie si nu trebuie sa scoatem terenul pe care-l avem din circuitul agricol. Asta pentru ca prin PUG zona aceea e prevazuta pentru constructii si a fost scoasa din circuitul agricol atunci cand a fost trecut din extravilan in intravilan. UUUFFFFF! Deja ne gandeam sa vindem terenul, era enorm de mare taxa...sau sa asteptam legea noua cu taxa mai mica.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si indeplinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dmiky spune:


Buna ziua tuturor!

urmaresc forumul de ceva timp si va multumesc tuturor pentru informatiile f utile postate aici.

unde e terenul de care spui tu Mihaela? noi avem un teren in Dobroiesti si vrem sa construim anul asta. Pe certificatul de urbanism scrie teren intravilan arabil.

cei de la primarie nu ne-au pomenit nimik de scoaterea din circuit agricol :(. sa fie oare nevoie? in jur sunt numai case.

Anca

Mergi la inceput