Povestea mea! (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

alinaxeni nu are nimic ....iarba rea nu piere asa de usor ...ba mai mult mi-a demonstrat inca odata ca e un om de nimic...actuala lui prietena a nascut in aprilie sau inceputul lui mai o fetita pe care el nu o prea place ptr ca are ochii negrii si e bruneta ca mama ei ( Sebi e blond cu ochi albastrii)si motivatia lui e ca fata lui e tiganca ....sarmanul copil ..si ca a realizat ca Sebi e exact asa cum si-a dorit el ....
Asa ca sunt fara cuvinte ..........
normal ar trebui sa ma bucur ptr ca prietena lui a fost cea care a urzit acel plan malefic (stiind ca sunt insarcinata....a sa nu mai spun ca a ramas gravida ca sa nu ramana mai prejos decat mine...avand inainte "n" avorturi la activ)cel putin asa se "lauda"....ma rog sa fie la ei...dar copilul acela nu are nici o vina si e un suflet nevinovat si nu merita asta ...incaodata mi-a demonstrat ca e un om de nimic



Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Stii cum e,culegi ceea ce semeni.Pacat de copilul lor ca a venit pe lume dintr-un impuls de mindrie.Ce vina are? Eu n-o sa inteleg in veci cum sa faci un copil dintr-o toana si femei ca lorellay ,care-si iubeste BB-ul asa mult trebuie sa sufere in halul asta.Tot barbatii sint de vina sau or fi mamele lor care nu ia educat ?

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Imi pare rau ca nu ma intelegi....
Probabil tu esti intr-o situatie "roz" dar nu ti-as dori sa treci prin ce trec eu....sau prin ce am trecut pentru ca acum imi este mult mai bine. Sunt mandra de mine si de Codrin...

Lorellay si Codrin

Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

lorellay-scuza-ma ca am creat o confuzie,era o replica pt. alessia105.Nici prin cap nu mi-a trecut sa te judec pe tine.Ce sa judec la tine? ca esti o femeie responsabila care nu s-a lasat speriata?Nici vorba,dincontra ,esti una din putinele femei care a avut puterea sa se rupa de un barbat care isi batea joc.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Poate ar trebui sa fie mai multe care sa isi ia viata in maini...si sa nu isi planga de mila...

Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:

Lorellay,
imi permit sa intervin si eu... nu cred ca cineva de aici nu te intelege sau te critica... parerea mea cel putin.

Am tot citit povestea ta, m-a impresionat.
Astazi ma uit in albumul tau si vad ca ai un copil superb.
Acest tatic inconstient va regreta amarnic mai tarziu ca nu a fost langa copilul sau.

Tu spui ca in continuare te face in toate felurile cand vorbiti, ceea ce mi se pare inacctabil, pe langa durerea mare pe care ti-a provocat-o sa se poarte asa cu tine in continuare. Tot tu zici ca iti da 2 mil / luna. Parintii lui insa cum se comporta fata de tine? Nici ei nu au mai multa minte?

Ce as face eu in locul tau? L-as baga undeva cu tot cu banii lui cu tot. Incearca sa te descurci fara banii lui, si mai ales fara el, fara sa vorbesti la telefon cu el deloc. Cauta-ti linistea in alta parte. Ai o familie langa tine, ceea ce nu e putin. Gasesti prietene, alte mamici, usor-usor o sa vezi ca viata are un sens si fara el.

Si poate ar fi frumus cand copilul are 2 ani si merge in picioare, vorbeste, sa te duci la el in oras si sa-i dai un telefon (dupa o pauza buna de 1 an de vorbit cel putin) si sa-i spui ca sunteti in vizita in oras si poate vrea copilul sa-si vada tatal si bunicii.

O sa vezi ca atunci o sa ii para teribil de rau ca nu a fost langa tine, si ca acest copil se uita la el ca la un strain, nu-l cunoaste, si nu stie sa zica cuvantul TATA...

Atunci o sa depinda de tine ce vrei sa faci cu el in continuare - sa-l mai accepti in viata ta sau nu, sa-l vezi doar cand ai tu chef, o data la tz-spe ani doar ca sa ii faci in ciuda.

In fine, mi se pare ca trebuie sa ai o pozitie de forta ca sa se termine cu aceste jigniri care nu-ti fac nici un bine. Cu sau fara el, tu ai viata ta si trebuie sa-ti vezi de ea, dar daca in permanenta esti jignita de asa un dobitoc, nu o sa reusesti sa ai incredere in tine si sa mergi mai departe. Ai nevoie de putere si in felul asta nu o obtii. Chiar daca tu zici 'sunt puternica' iti vin in permanenta in minte cuvintele lui. Incearca sa-l jignesti si tu, si da-l afara din viata ta de tot macar pentru o vreme.

Ai sa vezi ca tie o sa-ti fie mult mai bine!

Dixie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:


In primul rind felicitari pt. baietelul frumos si sanatos pe care l-ai nascut,Lorellay !

Nu agreez parerea lui Dixie...la tel nu are rost sa mai vorbesti cu el,daca iti vorbeste urit DAR...ce bine i-ar parea sa-l "lasi in pace" de tot, sa nu mai dai un semn de viata si s nu trebuiasca sa-ti dea nici un sfant !

Tu,ca mama, ai obligatia sa sustii interesele copilului -cit se poate de bine-si unul din ele este cointeresarea materiala a TATALUI sau !!
Asa cum a stiut sa "faca" acest copil la fel, azi si cit va trai va fi responsabil !

In locul tau, l-as da urgent in judecata si n-as mai vorbi cu el nici un cuvint...as comunica doar prin avocati.
E de neacceptat sa-ti vorbeasca obraznic si ofensator !

Daca nu ma insel, in cazul in care are un singur copil, trebuie sa plateasca un sfert din veniturile sale ca pensie alimentara.

La Tribunal cu el si cere compensatie si retroactiv...din momentul in care s-a nascut bebe !

Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

quote:
Originally posted by Aprilie




Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.



:) ai dreptate, Aprilie

Toulouse, la ville rose


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


Aprilie,
tu ai dreptate ca tatal ar trebui sa se implice... daca daca nu vrea, nu cred ca cu forta va reusi ceva Lorellay...

Toti stim bine ca banii nu sunt pe stat in Romania, sunt la negru, deci legal are marea sansa sa ia un rahat de bani de la el...

Pe de alta parte ea este cu moralul la pamant ca el o jigneste tot timpul... Atunci, la ce bun, oare sunt banii mai importanti decat viata ei si starea ei morala?
Eu zic ca nu!

Dixie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:

quote:
Originally posted by dixie


Aprilie,
tu ai dreptate ca tatal ar trebui sa se implice... daca daca nu vrea, nu cred ca cu forta va reusi ceva Lorellay...

Gresit !! Eu nu am sustinut ca tatal trebuie sa se implice in vreun fel...singura "implicatie" de care nu e normal sa "scape" este cea materiala !

Toti stim bine ca banii nu sunt pe stat in Romania, sunt la negru,

Habar nu am avut ca "in Romania banii cistigati sint "la negru",nu pe stat".
Aveam impresia ca lucrurile incep sa se "normalizeze",ca oamenii au salarii, ca platesc impozite si alte dari catre Stat, asigurari, etc.
Dupa cum spui tu, e anarhie totala.
Oare chiar asa sa fie pt. majoritatea populatiei ??




Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Mergi la inceput