Bautura la nunta

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

salutare miresici dragi
stiu foarte sigur ca trebuie mai putin vin alb decat rosu asa te sfatuieste la orice restaurant te-ai duce
noi avem pe lista 150 persoane dar nu cred ca vor veni mai mult de 130si ne-am gandit la urmatoarele cantitati:
-150l vin alb
-150l bere
-10sticle whisky 1l
-7 sticle cinzano alb
-sucuri(cola fanta)10bax
-apa minerala 10bax
e mult,e putin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Hai sa va zic ce perle mi-a scos mie seful de sala...la 120 de pers el zice ca sunt de ajuns 6 sticle de whisky, 3 campari si 3 de gin, 120 de vin.... io am zis ca face misto de mine....asa ca noi ne-am hotarit si am luat 10 de whisky, 5 Martini, 4 Gin, 4 Campari...dar le voi da la restaurant exact cit au zis ei, restul il voi tine in portbagajm, pina ma vor anunta ca s-a terminat ceva....

Apropo mi-a recomandat vinul alb demisec - Saugvinion Blanc de Jidvei, dar am auzit ca e cam scump

roxygeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

Da mai fetelor.Am fost shi eu shi am vorbit cu sheful de sala.Dezamagire totala.M-a bagat mai rau in ceatza.Mi-a zis ca imi ajung 10 l de tarie (wiskey, gin, votca, campari, martini).Asta ar insemna cate 2 sticle din fiecare.Asha ca Roxygeo daca tu credeai ca sheful de sala al vostru face mishto de voi eu ce sa mai zic?Cred ca era .Am uitat sa va spun ca acel calcul era pentru 180 de persoane , shi el facuse un calcul acoperitor pentru 200 de persoane.Binenintzeles ca shi noi vom lua cam cat consideram noi adica 15 sticle de wiskey,5 de campari, 10 de votca, 5 martini, 5 gin.Cred ca o sa ajunga.Dar vom proceda kla fel ca voi.Vom duce doar o parte din bautura restul o vom tzine undeva shi o vom scoate cd. ne anuntza ei ca s-a terminat.
In ceea ce priveshte racoritoarele shi vinul ne-a spus asha:20 baxuri de suc, 25 de apa minerala, 1 bax de nectar pentru campari shi 1 bax Kinley pentru gin tonic shi 120 de sticle de vin-ceea ce mi se pare putzin.
pupici, Roxi

http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

roxygeo- e super scump sauvignonul blanc de jidveipai e 130.000lei pret de magazin
mai bine lasa la banii astia mai pui ceva si iei whisky din duty-free

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:


Miresici din Buc., vrea si fata adresa (poate in PM) duty-free-ului acela din herastrau, pliz pliz pliiiiz!
si va multumesc.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=krelia" target="_blank">cel mai mic

I wanna lay you down in a bed of roses.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

uitati ce mi s-a spus mie la restaurant cand am fost sa ma interesez de bauturi pentru 100 persoane: cam vreo 6 l din fiecare tip de tarie... in functie de ce stim ca beau invitatii nostri - deci 6 l gin, 5-6 l votca, 5 l garrone, etc.

in ceea ce priveste vinul ni s-a spus ca ne ajung cam 96 sticle de vin sauvignon blanc de jidvei... ni s-a mai spus ca vinul asta e mai tare si ca nu se poate bea atat de mult cat s-ar bea un sauvignon blanc de murfatlar... ok, dar parca tot as lua macar 1 sticla de vin/invitat...



Dumnezeu i-a dat sperantei o sora: ea se numeste amintirea - Michelangelo

http://community.webshots.com/user/malynskaya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am si eu o intrebare pt cine a fost in duty-free-ul din herastrau:au si Campari? Si la ce pret? Si cum ajung acolo? Multumesc anticipat

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_trancu spune:

noi avem din fericire 2 alternative pt bauturile mai sofisticate- un prieten vames si o cunostinta care face rost de bauturi.
la vin- vin de osrtrov si ceva vin mai dulce la sticla pentru doamne.
chiar nu m-am gandit inca cat sa cumpar. dar mai am timp

http://community.webshots.com/user/trenurelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Fetelor avem dilema: la duty free ai nevoie de pile sau nu?



"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis81 spune:

quote:
Originally posted by flafi

Fetelor avem dilema: la duty free ai nevoie de pile sau nu?



"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios



Eu zic ca DA, ai nevoie de pile (cel putin eu asa mi-am luat bautura). Dar eu zic, din experienta, ca daca te duci la un vames si ii explici ce vrei, ii dai si lui ceva acolo, te ajuta.

Iar referitor la bautura aperitiv de la nunta eu sunt de acord cu sefu' de sala...mai mult de 75ml/om de tarie nu se serveste, iar vinu' 750ml/om, apa si suc sa fie din belsug la sticle de 0.5l

Mergi la inceput