Bautura la nunta

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by a.cicel

Fetelor, ajutati-ma si pe mine ca sunt in ceata totala. Eiu am nunta in februarie, deci e iarna, iar la Miercurea Ciuc e IARNA in adevaratul sens al cuvantului. Am aprox. 100 de invitati la nunta. Cam cata bautura ar trebui sa iau din fiecare tip)palinca, vin, bere, etc.)?Eu deja trebuie sa caut vinul si palinca si nu stiu inca ce cantitati. Berea nu prea merge iarna, dar daca sunt doritori?
Va multumesc



Citeste tot ce au scris fetele pe aici si-ti faci o idee... in principiu, vin se ia 1 st / pers... si dc ai doritori de bere... de ce nu ? chiar daca-i iarna... dar nu lua prea multa... tu insati ai spus ca e ff frig, deci s-ar putea sa se bea mai mult tarii... desi, in restaurant e cald...
Cum am spus si mai sus, zilele astea incep sa iau si eu bauturica si... la fel, iti faci o idee...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Mie cei de la restaurant mi-au spus pentru 150 pers sa iau 80 litrii de vin si 300 de beri!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Deocamdata, am luat doar o parte din bautura; inainte de nunta, cand vom avea confirmarile, daca mai este nevoie, suplimentam.
Dupa ce am studiat piata si testat vinul ales, am hotarat sa cumparam din PGB ( Piata de Gros Bucuresti ), situata in Berceni, la capatul B-dului Metalurgiei, mai exact, in apropiere de Metro Berceni.
Va sfatuiesc sa mergeti acolo, pentru ca sunt diferente de pret de pana la 200.000 lei. Selgros si Metro de acolo se aprovizioneaza.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu fac reclama, dar cred ca este spre binele tuturor sa stie unde sunt cu adevarat cele mai mici preturi, iar pentru mirii care aleg sa isi cumpere singuri bautura, e cea mai buna alegere.
Asadar, am luat:
- 120 sticle vin, Feteasca Alba - Premiat de Husi: 43.000 / sticla, cutie cu 12 sticle
- 5 sticle vermut Angelli Bianco ( pentru femei si barbati ): 116.500 / sticla
- 3 sticle coniac Alexandrion la 2 litri ( este mai avantajos ):420.000 / sticla
- 15 sticle sampanie Dorato alba:51.500 / sticla
Se poate cumpara doar cate o sticla, iar daca nu au si stiti sigur ca luati, se face comanda. Desi au patit-o cu altii, care au comandat doar ca sa se afle in treaba, cu mine au fost foarte intelegatori cand le-am spus ca luam bautura pentru nunta.
Noi am cumparat de la standul B 9 - B 10, unde au cele mai multe sortimente de bauturi.
Tot de acolo vom cumpara apa, sucurile, berea si fructele.


Voi posta si restul, cand vom lua...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by ooana

Mie cei de la restaurant mi-au spus pentru 150 pers sa iau 80 litrii de vin si 300 de beri!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!





Putin vin, multa bere... parerea mea... 2 beri de caciula ? inclusiv femeile ?

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Asta cu berea ma pune si pe mine in dificultate: da, facem nunta vara si vara se bea multa bere. Pe de alta parte cei care-o dau pe bere nu prea mai beu si vin. Cred ca aici ori cunosti preferintele(ceea ce pt 150 de oameni e mai greu) ori mergi la risc si iei din amandoua cantitati suficiente. Iar in aceasta situatie, sigur cu una din ele vei ramane dupa nunta. Ori nu se bea berea, ori nu se bea vinul. Pe de alta parte nu poti sa-i spui invitatului nici ca nu ai vin pt ca ai luat bere ca, de, vara se bea bere si nici invers daca vrea unul o bere nu poti sa-i spui: n-avem, ia un vin!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Noi avem aproximativ 120 de persoane. Ne-am gandit sa luam:
- 90 litri vin
- 20 litri palinca
- 15 sticle sampanie
- 6 sticle angeli
- 70 de beri
Mai ramane sa ne hotaram cu sucurile si apa minerala.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare

Deocamdata, am luat doar o parte din bautura; inainte de nunta, cand vom avea confirmarile, daca mai este nevoie, suplimentam.
Dupa ce am studiat piata si testat vinul ales, am hotarat sa cumparam din PGB ( Piata de Gros Bucuresti ), situata in Berceni, la capatul B-dului Metalurgiei, mai exact, in apropiere de Metro Berceni.
Va sfatuiesc sa mergeti acolo, pentru ca sunt diferente de pret de pana la 200.000 lei. Selgros si Metro de acolo se aprovizioneaza.

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...



Raza, am si eu o intrebare: am intels ca din PGB pot cumpara numai persoanele juridice, adica "pe firma". Voi cum ati cumparat bautura de acolo?

briza_marii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Ce tip de vin luati pt nunta?"
postat de Divine girl, 02/12/2005, 15:30:17


Fetelor, indraznesc sa deschid si eu un subiect pe o tema care imi da mari batai de cap: vinul! Stiu ca se bea demisec la nunta, dar problema mea e : ce marca fetelor? de unde sa iau? Ca am luat, de exemplu, Dry Riesling de la Murfatlar din 2004 si e o poshirka!!! . E acru! Eu vreau vin bun, dar sa nu fie nene nici scump sa ma omoare. Acum, mai nou, am aflat ca mai conteaza si anul in care e facut vinul. Ca in unii ani e mai bun, in altii prost rau . Deci ... voi ce luati?


Pup la fete cucuiete!



raspuns postat de Rallu, 02/12/2005, 15:49:30

Noi am luat Jidvei nu stiu de care...e alb, demi-sec.
Am cumparat intai o sticla si l-am gustat.
Intre noi fie vorba mie nu mi-a placut pt. ca eu nu beau decat vinuri dulci sau demi-dulci dar toti au fost incantati (familia mea, familia lui, prieteni, etc ... ma rog, in final am mai cumparat si pt. prieteni cateva sticle ca le cam venise cheful de "gustat").
Vinul e la sticle de 1,5 l dar o sa-l dam la mese in carafe. In felul asta nici nu ocupa spatiu mult ditamai sticla si nici nu ramanem cu sticle incepute si neterminate.
La magazin (de unde am luat mostra) era aproape 150.000 lei (un pic mai putin dar nu mai stiu exact) insa noi, dupa ce ne-am decis, l-am luat dintr-un depozit cu aproape 80.000 lei (in asta intra si transportul acasa).



raspuns postat de numeioana, 02/12/2005, 17:06:25

Am avut la nunta un vin varsat, adevarat, de Focsani. Alb, demisec spre sec si tare. Toti invitatii au fost incantati de vin si au intrebat de care e. A costat 35.000/l, dar a umblat tatal meu ceva pentru a-l gasi. A luat 200 l si a ramas mai mult de jumate.
Vinul imbuteliat nu e obligatoriu cel mai bun. Daca aveti cunostinte in zona Vrancea mergeti sa gustati din vinuri si alegeti ce va place mai mult.

Ioana



raspuns postat de pepenash, 02/12/2005, 19:56:35

Noi suntem bautori de vin de Pietroasa si ne place Tamaios de Pietroasa. Dar acesta este un sortiment de vin demidulce. Toate persoanele cu care am vorbit despre ce fel de vin vom lua la nunta ne-au indrumat spre demisec. Desi nu ne incanta ideea de a cumpara doar vin demisec, vom opta pentru Feteasca Regala de Pietroasa, vin alb demisec. Totusi, vom lua si vreo 20-30 sticle de Tamaios, dar nu le vom pune pe masa, ci se vor aduce la cerere (vom avea un meniu in care vom trece atat mancarea cat si bautura). Prin octombrie, cand am fost ultima data la Statiunea Viticola Pietroasa, preturile pentru Tamaios era 55.000 lei/litru, iar pentru Feteasca Regala 35.000 lei/litru.

Pepenash over and out!



raspuns postat de acina, 03/12/2005, 08:52:36

Vin alb , demisec.Noi am luat de la Urlati.A fost f apreciat.

Anca 29+



raspuns postat de pisu_miau, 03/12/2005, 13:46:13

noi am avut Premiat de Jidvei, si lumea l-a apreciat, eu nu stiu ca nu ma pricep la bauturi, noi nu bem alcool deloc, insa ceea ce va pot spune este ca vinul la carafa nu arata prea bine pe masa...decat daca nunta e rustica...parerea mea .

Pisu_Miau



raspuns postat de krelia, 03/12/2005, 18:22:23

hm...depinde de carafa...
...daca e una din lut, clar nu are ce cauta decat intr-un restaurant rustic..
...insa, daca e una de sticla..si mai mult, daca vinul este cumparat varsat, si nu in sticle gata imbuteliate....parerea mea e ca n-are rost sa te complici sa-l pui in sticle....bine, daca vrei tu musai, e super ok, pui si-o eticheta shukara, a la olgutza si spargi gura targului.....da', io zic ca merge si-n carafa de sticla....

In alta ordine de idei....Feteasca ati incercat???



raspuns postat de pepenash, 03/12/2005, 23:18:23

Pai, depinde de care Feteasca... Alba, Regala sau Neagra? Si ce podgorie: Pietroasa, Dealu Mare, Jidvei, Husi, etc? Dintre sortimentele de Feteasca, pot sa spun ca mai beau Feteasca Regala, fiind un vin alb demisec; noi la nunta, dupa cum am scris si mai sus, vom lua Feteasca Regala de Pietroasa. Personal, nu-mi plac vinurile de Jidvei, orice sortiment ar fi: mi se par prea aspre. Oricum, gustul specific este dat de podgorie.

Pepenash over and out!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by briza_marii

Raza, am si eu o intrebare: am intels ca din PGB pot cumpara numai persoanele juridice, adica "pe firma". Voi cum ati cumparat bautura de acolo?

briza_marii


Nu este adevarat. Sunt patroni care cumpara, e drept, dar sunt si... pensionari. Sunt o gramada de lucruri: legume, fructe, bauturi, detergenti, fursecuri absolut mortale...
Te asezi la coada si ceri... sunt si standuri unde la anumite produse nu dau decat de la 1 bax / sac in sus, dar se dau si la bucata.
Mergi cu incredere !... Bautura, la stand B9 - B 10 !...


Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Raza, mersi de lamuriri. O singura intrebare mai am: mergand pe Metalurgiei, dinspre Sellgors spre Metro, pe ce parte este PGB? Intamplator am trecut zilele trecute prin zona, dar nu imi amintesc sa fi vazut ceva de genul asta. Am vazut ca sunt mai multe hale pe acolo, chiar si o tipografie.....dc ma poti ajuta cu lamuriri ca sa nu orbecai pe acolo.....Am retinut sfatul tau cu standurile de bautura .

briza_marii

Mergi la inceput