Bautura la nunta

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by olguttza
Fata mea, ai sa-ti spui io ce patzii cu vinu varsat, de podgorie (Dealu Mare, Urlati), platit d-acu 4 luni si tinut la mama lui care l-a facut, in damigene, pana cu 5 zile inaintea nuntii, cand l-am adus in bucuresti si l-am tinut la beci. Ei bine, vineri seara, la petrecerea burlacilor, ne-am facut de toata jena, caci vinu nostru se facuse poshirca! 145 de kile duse pe apa sambetei...Sticle oricum nu gasisem, ma resemnasem deja c-o sa-l dau in carafe...Da ce sa mai dai, nene, pishoarca aia?!?! Asa ca sambata dimineata, rupti de oboseala si mahmuri, plecaram in metro sa cumparam vin...imbuteliat! Dublu aproape ca pret (ala varsat 35/l, ala in sticle 61/trei sferturi). Si iac-asa mi-am vazut visu cu ochii si mi-am lipit si etichetele mele pe sticle! Puteti vedea in pozele de la nunta!
Pupici!


Pusi dulci la fata si-mi pare tare rau ca ti se borsi vinutzul...da' eu imi pun sperantele in taticutzul meu drag si iubit, ca-mi va aduce vinul perfect pentru nunta! Ca doar are si el niste mici antene si nu degeaba sunt fi-sa!
PS...ai niste poze tare misto si al tau e haios foc, mai ales acolo cand gandeste el

Krelia...viitoare printzesita
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

Oi fi fraier...n-oi fi fraier...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Exact asa voi face si eu.
Cumpar si vin (mai putin, ce e drept) si mai multa bere, deoarece e cald si stiu preferintele nuntasilor.
Si fiecare va bea ce va dori.

poze
gio si bb 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireasa spune:

Fetelor care aveti nunta ca si mine pe caldurile astea.... sa luati multa apa minerala, sambata trecuta la o nunta socru mare pe la 1-2 noaptea statea sa care baxuri de apa pt ca li se terminase. Asa ca aveti mare grija ca sa nu stati atunci sa munciti in loc sa va distrati. Eu pt sambata mi-am facut aprovizionarea bine, mai ales ca s-au anuntat 36 de grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Noi am avut in jur de 60 de persoane (ma rog, fura vreo 57) si-am avut asa:
-5 l whisky, din care jumate l-am luat indarat;
-5 l martini alb, din care s-au baut 3;
-3 l gin, din care s-au baut 2;
-apa minerala - 2l/om - si au mai ramas, cred, vreo 10l, adica 5 sticle;
-cola - 1l/om - si-au mai ramas 2l, cred, adica o sticla;
-apa tonica - 8l, din care au ramas 3, cred;
-80 sticle de vin alb demisec (Murfatlar), din care s-au baut cam 60, adica aproape 1 sticla de om.

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chrislove spune:

Merci mult olguttza. Esti o dulce. Deci am avut dreptate cand am sustinut ca e prea putin vin (55 sticle 3/4 , cum a luat socrul meu, asa de capul lui). La 80 persoane.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

La faza cu bauturile nu ma pricep dar nici nu ma amestec. De asta se ocupa iubi si socrul meu. Iubi va cumpara bauturile fine de aici din Bucuresti iar socrul de vin si de alte chestii pe care nu le suport.De ce nu le suport ? Nu consum alcool.Da ce-o sa ma fac ...ca tre sa gust si eu niste sampanie...Eeeee , hai ca nu e mare filozofeala !

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by chrislove

Merci mult olguttza. Esti o dulce. Deci am avut dreptate cand am sustinut ca e prea putin vin (55 sticle 3/4 , cum a luat socrul meu, asa de capul lui). La 80 persoane.



Intotdeauna trebuie sa calculezi o sticla de om....asta ar face-o si localul, daca ai lua vinul de la ei. Cel putin 80 de sticle, zic eu... Si, mai bine sa-ti ramana decat sa te trezesti in toiu' nuntzii ca nu mai ai.
Pupici!

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Degetzel spune:

Si eu tot o sticla de vin/om am calculat (am cumparat 102 sticle - au fost la bax - pentru 96 de persoane). In final am ramas cu 4 cutii a cate 6 sticle (deci cu 20 de sticle), dar s-a baut foarte mult si campari si whisky si tuica. Problema cred eu ca apare atunci cand vrei si vin rosu si vin alb. Stiu ca in general se consuma mai mult vin alb decat rosu, dar trebuie sa te asiguri ca nu se termina nici unul nici altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Proaspete miresici ( de iunie-iulie = calduri mari ), cu vreo 100-120 de invitati, ce bautura ati luat ( tip, cantitate ) si cat s-a consumat efectiv ?
Multumesc !

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonam_78 spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare

Proaspete miresici ( de iunie-iulie = calduri mari ), cu vreo 100-120 de invitati, ce bautura ati luat ( tip, cantitate ) si cat s-a consumat efectiv ?
Multumesc !

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...


Cel mai bine este sa vorbesti cu seful de sala. Noua pt. 100 de persoane ne-a spus 80 l de vin. Noi am luat varsat, galbena de odobesti + consum pt. acasa

Mergi la inceput