o nastere naturala dupa cezariana

o nastere naturala dupa cezariana | Autor: milana

Link direct la acest mesaj

prima nastere prin cezariana, a doua natural. se poate asa ceva? este cineva care a trait o astfel de experienta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Se poate, mult femei incearca si unele reusesc.
In general se recomanda a doua, treia cezariana din cauza riscului mare a rupturii uterului.

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milana spune:

garo, cum adica unele reusesc? brrr. adica incerci sa nasti natural si daca nu merge te baga la cutit in ultima clipa?
vad ca nu e nimeni care sa fi trecut printr-o astfel de experienta. atunci, macar, exista cineva care a facut si a doua cezariana? vreau sa stiu ce experienta a avut.
un sfarsit de saptamana bun va doresc. ne "citim" luni

quote:
Originally posted by Garofitza

Se poate, mult femei incearca si unele reusesc.
In general se recomanda a doua, treia cezariana din cauza riscului mare a rupturii uterului.

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

si aici:http://www.desprecopii.com/info.asp?id=202



Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

eu am nascut de doua ori prin cezariana, la cerere; nu am avut parte de nici o problema; intimplator cind am nascut eu eram 4 mamici la a doua cezariana, cam la doi-trei ani distanta de prima; pentru toate a doua oara a fost mai usoara recuperarea; m-am tot intrebat de ce, probabil ca eram intr-o conditie fizica mai buna, plimbam de zor si ingrijeam singura primul copil si stiu ca fizic si psihic ma simteam mai bine decit la prima nastere; probabil se adauga si faptul f important dupa mine, ca stii tot ce urmeaza, stii la ce sa te astepti si atunci pare mai usor; mie cel mai greu moment dupa cezariana mi s-a parut a fi ridicatul din pat, prima data greu si in primele zile din ce in ce mai usor; ; la adoua cezariana a fost surprinzator de usor si asistentele de la reanimare spuneau ca pentru multe femei se intimpla asa; eu am fost hotarita sa nasc prin cezariana de fiecare data, dar nu am vazut ca vre-un medic sa sustina ca gravida sa nasca natural dupa cezariana; doctorita mea mi-a spus ca nu se mai ia indiscutie , sint dese complicatiile si la conditiile din ro, mai bine faci tot cezariana....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

quote:
Originally posted by milana

garo, cum adica unele reusesc? brrr. adica incerci sa nasti natural si daca nu merge te baga la cutit in ultima clipa?
vad ca nu e nimeni care sa fi trecut printr-o astfel de experienta. atunci, macar, exista cineva care a facut si a doua cezariana? vreau sa stiu ce experienta a avut.
un sfarsit de saptamana bun va doresc. ne "citim" luni
quote:
Originally posted by Garofitza

Se poate, mult femei incearca si unele reusesc.
In general se recomanda a doua, treia cezariana din cauza riscului mare a rupturii uterului.

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.





Milana, mama ne-a nascut pe toate 3 surori prin cezariana, si asta in conditiile de acum 38/35/30 ani. La treia cezariana au pos-o sa semneze ca o face pe pielea ei, adica daca i-si pierde viata ei, sau a copilului, doctorii se absolvisera de orice vina.( si nu stiu daca are importanta/legatura, noi toate 3 am nascut prin cezariana, dupa incercari de-a naste normal).

Acum sa ai 3-4 cezariane, nu mai este asa de greu. Cel putin prin State sau Canada este ceva obisnuit. Si eu cunosc pe aici multe mamici cu multiple cezariene. Care mi-au spus (cu exceptia uneia), ca nici nu si-au pus problema unei nasteri normale, dupa cezariana.

Ce-a care a fost exceptie, pentru ca a vrut sa incerce vaginal, s-a chinuit vreo 18 ore, i-au facut epidural, a pierdut nu stiu ce lichid din coloana, a avut scaderi de tensiune, a lesinat, a avut dureri infernale de cap, si a fost pur si simplu intrebata de doctor, daca vrea sa salveze copilul atunci, cezariana sa fie facuta imediat. Asa ca eu, la al doilea voi fii prima la cezariana programata.

Este greu si cu cezariana, dar si normal uneori nu-i prea usor. Asa ca recuperarea dupa nastere poate sa fie o experienta placuta sau mai putin placuta in ambele cazuri.O amica din Toronto, primul copil, vasta de 36 ani, a tinut mortis sa nasca normal, cu toate ca din cauza pozitiei copilulul, a greutati si-a mamei si copilului, a varstei, a fost avizata de medicul ginecolog sa aiba cezariana. Nu si nu. A incercat normal sa simta tot, uite ca i s-a rupt uterul, nu si-a vazut si nu si-a alaptat-o pe micuta cca. 2 saptamani. A stat la reanimare in spital, si toata lumea se ruga pentru viata ei.A ajutat-o Dumnezeu si rugaciunele noastre, poate, si uite Nicole va face in curand 7 ani.

Spune-mi si mie, merita? Daca doctorii recomanda, de ce unele mame se inversuneaza altfel?

Eu iti urez numai bine si oricare va fii decizia ta o respect, sa ai o nastere usoara si sa fiti sanatosi.


Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama-Silvia spune:

Draga Milana ,
Inca nu am trait aceasta experienta dar ma pregatesc intens pentru asta.Am nascut acum 7 ani prin cezariana si acum sunt insarcinata (26saptamani) si am vorbit cu medicul meu despre asta si se pare ca se poate si chiar este recomandat sa nasti normal dupa o cezariana Nu prea stiu exact de ce. Eu sunt dispusa sa incerc , ramane de vazut daca voi putea face fata.
Multa bafta la toata lumea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milana spune:

se pare ca exista pareri si pareri. 'om trai si 'om vedea
multumesc frumos pentru raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenB spune:

Se poate sa nasti natural dupa o cezariana. Eu am facut-o ascultand sfatul doctorului meu. Avusesem o cezariana cu 7 ani in urma, si am nascut in 2001, normal. Nu au fost nici un fel de probleme. Bineinteles ca dr. trebuie sa se uite dupa nastere, foarte atent daca nu sunt fisuri ale uterului. La mine nu au fost probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Cind am nascut io (nu mai zic cum ca iar ma pune lumea la zid ca-s vestita) am asitat la o faza tare caraghioasa la spital... Venise o tipa cu un inceput de travaliu si avea o cezariana cu 3 ani in urma... Femeia era insotita de medicul de familie... Amindoua sustineau ca gravidutza va naste normal... si ca s-au documentat pe internet si stiu ca acest lucru este posibil... Tot personalul medical de pe sectie le-au luat in ris, ba chiar doctoritei i-au spus ca nu-i cu toate acasa... "O fi doamna posibil, dar in tzara internetului, ca la noi nu se risca nimeni sa asiste la nastere normala o gravida cu uter cicatricial..." si-n timp ce se pregatea echipa de operatie tot intr-un misto au tinut-o cu totii, medici si asistente "ca vezi, noi daca n-avem internet la spital, nu stim treburi dintr-astea..."
Curios mi s-a parut mie ca am citit si in cartea "Mama si copilul" a sotilor Capraru, editia din 84 pe care o am io, ca dupa o cezariana este posibila nasterea normala

Dana

Mergi la inceput