Hallo Leute! Despre Germania:-)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biankita spune:

bai gagici suntetzi de koma, shi mie mi-a placut germania, am fost cand eram mai mititika...cu autocaru cu olimpici de ne-a dat afara din magazin in Nuremberg cand ne-a auzit ca vorbim romaneshte...eee... aventuri, da mie mi-a placut...shi katedrala gotica superba, shi magazinul de cartzi vechi.... am amintiri frumoase
cred ca il iau pe sotzu meserashu shi venim prin concediu in germania...
va dau de veste cand o fi kazu, pentru indrumari shi orientari in spatziu



biankita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Cald? Unde domne' ii cald?? Ca eu de de aici din apartamentul "sigilat" la o inghetata si o bere rece nu simt...
Cica ar fi afara vreo 39 - 40 C (asa zice sotul, eu sunt "refugiata" in casa)... dar eu nu am scos nici un firicel de par mai departe de balcon si nu prea se vede ...
Am auzit ca majoritatea nemtilor sunt la "munca" la Rhin si in stranduri... hmmm... oare de ce?
Adevarul ca mi s-a facut mie rau ieri sa lesin... si se invartea casa cu mine ... dar nu pricep de ce

Astept sa treaca ... sper sa nu ne topim intre timp ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Aud prognoza din Romania. E mai racoare ca aici Vreau acasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Iar m-am ridicat din patul conjugal unde e HOT HOT HOT (Patul bey, ce-ati crezut) si am venit la comp ca cica am un ventilator care-mi rasfira pleata si ma racoresc... La ora 24 am venit de la Sommerfest. Erau 30 grade. la doispe noaptea neamuleee Acum or mai fi vreo 26-27... Asa o arshitza mai rar. Si vrabiile folosesc manusi de grill ca sa scoata rāme din pamant...

LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maudi spune:

iar la mine ploua ploua si-i trecut de ora noua, vorba cantaretei. asta zilnic. si-ar trebui sa fie ca la voi, zeci de grade gramada. nu e drept, caci voiesc sa ma bronzez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna, nemtoaicelor , am si eu o intrebare la voi: noi mergem uneori in Germania sa facem cumparaturi- sunt mai ieftine decat in Elvetia (ma refer exclusiv la produse alimentare). Magazinul unde mergem noi se numeste Landl sau cam asa ceva. V-am auzit povestind de Aldi- e mai convenabil? Noi nu prea ne pricepem si am intrat si noi in primul magazin din apropiere de Singen, unde mergem noi. Mai spuneti-mi va rog si mie cam pe unde sa mai mergem. Ce apreciez in mod deosebit sunt produsele din carne din Germania: carnatii, salamurile si in mod deosebit Leberwurst-ul, care are un gust extraordinar de bun. Pe aici sunt mai fade, nu stiu din ce cauza. In Elvetia insa sunt iaurturile mai gustoase, branza - hmmm, mai ales cea de capra (deh, tara lui Heidi ) si ciocolata. Mai ieftine sunt: benzina si cafeaua. In rest nu mai stiu, dar daca aveti intrebari, cu cea mai mare placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Poate o fi Lidl sau exista si Landl?!
Oricum daca e vorba de Lidl eu am vazut o emisiune la TV acum un an in care 2 tipe mergeau sa isi faca timp de o saptamana cumparaturi, una de la Aldi si alta de la Lidl... concluzia a fost ca cea care facuse cumparaturi la Lidl economosise cativa centi (pana in 50) fata de cea care facuse cumparaturile la Aldi...

Noi cumparaturile le facem de la Penny apoi in ordine sunt MiniMall si HL. Sunt diverse produse pe care le luam de la unii si altii (adica le combinam ).

Vinerea se face o piata de legume de unde mai luam legume proaspete (si cu mai putine e-uri), carnea de la HIT o cumparam...

In legatura cu Aldi noi de acolo luam cafea Amaroi pt parinti in rest nu stiu sa iti spun ce produse au...

Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Este posibil sa fie vroba de Lidl. Eu prefer sa merg la Lidl desi Aldi este foarte aproape de Lidl dar de la Lidl gasesc o gama mai larga de vegetale si fructe. M-as mira sa nu fie cu ee-uri dar am constatat ca la "taranul" de langa noi (asa cum il numesc ei) numai cartofii si ouale sunt din productie propie restul cred ca sunt la fel ca si in supermarkete, in plus are si preturile mai mari ca cica , sunt mai proaspete.

Detergentii si mare parte din produsele cosmetice le luam de la Schlecker care foarte des au oferte bune.

Sotul meu are un prieten neamt care s-a mutat undeva in Elvetia la granita cu Germania si acelasi lucru fac si ei. Isi fac cumparaturile din Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Am uitat sa spun de cafea. Un roman ne-a tot cerut sa-i cumparam ONKO si de atunci si noi bem tot din asta. Eu una o prefer si nici nu este atat de scumpa in plus iarasi am gasit-o des cu diverse reduceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Noi cosmeticele le cumparam de la DM ca sunt ceva mai ieftine si sunt aceleasi produse ca la Schlecker (in mare parte). Desigur sunt si ofertele saptamanale de pe la toate magazinele pe care le urmarim...
Numai bine,
Katink

Mergi la inceput