Muzica pt BB-ei - cand?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada taba spune:

Si eu i-am pus muzica si am vorbit cu ea inca de cand era in burta.
Apoi, am inceput in perioadele din zile cand nu dormea si cantam si eu odata cu cantecul.
Acum, are patru ani si nu trece nici o zi sa nu-si puna macar cateva cntece si nu numai cutiutele muzicale , Bim bam dau clopotelul magic. Isi pune tot felul de muzica si canta si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Eu il instalez pe Eric in camera lui cu jucariile si ii dau drumul la muzica. Sta foarte cuminte si nu pare sa aiba nevoie de prezenta mea atata timp cat merge casetofonul. Daca se termina si nu ma duc sa intorc caseta protesteaza. Nu i-am pus muzica la culcare niciodata pentru ca mi se pare destul de vioaie cea pentru copii ca sa o incerc dar, ideea cu muzica clasica mi se pare OK. Am sa incerc si eu desi el adoarme destul de usor de obicei.

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

n-am vrut sa ma bag pana acuma...dar nu ma pot abtine.

parerea mea e ca le stricati "gustul" bebelusilor cu faze gen cutiuta muzicala etc.Astea sunt cam nasoale in opinia mea.Sunt de o calitate mai mult decat indoielnica

Daca vreti sa le puneti muzica incercati muzica clasica la varsta asta, e singura care ii stimuleaza.abia dupa 2 ani cand incep sa retina versuri etc e bine sa asculte cantecele.

Sau daca vreti cantecele cantati-le voi!

Casetele sau Cd-urile din Romania sunt f. prost orchestrate, armonizate etc.va zic asa, ca profesionist.
Uite cum am facut eu cu Sofia:
I-am pus muzica clasica uneori, mozart, haydn, cateodata bach, dar asta e destul de greu.Muzica preclasica e iarasi f. indicata, gen Corelli, Telemann, Vivaldi .Pe muzica preclasica dormea cel mai bine.

Daca era vorba de cantecele i-am cantat unele linistitoare eu, somnoroase pasarele, cantece de leagan etc.Cand a mai crescut am inceput cu in padurea cu alune si diverse in franceza( de la cumnata mea le-am invatat),insa repet, i-am cantat eu ca sa evit penibilul celor de pe cutiuta, nu va suparati, dar mie asa mi se par.
la un an a primit din Sua o jucarie pe care daca o apesi cante diverse teme clasice celebre, a distrat-o enorm.
in concluzie, sfatul meu:
la bb pana pe la 6 luni doar Mozart, haydn, Preclasici( Corelli, Vivaldi, Teleman si orice pe care zice preclasic)
De asemenea cantece de leagan cantate de mama.
Dupa 5, 6 luni cantecele vesele la joaca, dar catate tot de voi!!!! Daca nu aveti talent spuneti poezii decat sa invete sa-i placa cele gen Cutiuta muzicala



Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

am uitat sa va zic.
daca nu aveti muzica in casa puneti Romania Muzical!!!!!


Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Noi am ascultat CD-uri pentru copii de la 1 luna. Nu e fan al muzicii clasice, s-a vazut de la inceput. Mai degraba reactioneaza la muzica moderna (incepe sa se bataie de exemplu pe muzica lui Usher - si nu e vorba de gusturile parintilor). Insa CD-urile cu muzica pentru copii i-au placut dintotdeauna. Chiar si la 2 luni suradea la anumite melodii pe care i le cant eu acum la baita si la imbracat.

Ii place mereu sa auda ceva in fundal si daca e combina inchisa arata cu degetul. Asculta si radio si CD-urile Cutiuta muzicala cu mare placere.

Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Subscriu la cele spuse de Sabina. Atentie mare ce muzica le puneti. Gustul se formeaza de mic.
Eu vreau sa incep cu muzica preclasica, mie mi se pare cea mai indicata deocamdata, si apoi voi adauga si muzica clasica, Mozart, Hadyn la inceput si mai incolo Beethoven.
O sa ii pun si alte genuri in afara de muzica culta, insa le voi selecta cu mare atentie. Nu va fi nimic violent, nu muzica de 2 bani.
Inca nu stiu ce reactii va avea, insa, tin minte ca acum vreo 2 saptamani era la televizor Bocelli ( care e un super cantaret). L-am studiat pe Rayan sa vad ce reactii are (deh, daca eu sunt muziciana sper ca si el sa fi mostenit ceva acolo) si era foarte linistit.

In concluzie, nu exista o limita de varsta sau o data optima pentru a le pune muzica. Cu cat mai devreme cu atat mai bine, insa, daca tot le punem muzica sa fie de calitate.

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Iubita, daca pui beethoven doar primele cvartete.E prea dur zic eu....
stii ca simi zice ca Beeth a fost primul rocker?( e o metafora, nu sariti) Intelegi ce vreau sa zic, e vorba de furia lui pe care cei dinainte nu o simteau asa....sau nbu o exprimau atat de explicit!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Eu nu vreau sa-i fac profesionisti asa ca raman la Cutiutele muzicale. Apropo, sunt 4. Inca din prima luna, toata ziua buna ziua.
Si apoi, cum sa ascult muzica clasica cand eu insami sunt o inculta si nu-mi place nici sa ma legi.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nu mama, nu cvartete.
Ii pun " Sonata lunii" cand vreau sa il adorm, iar in rest ii pot pune parti lente din sonate.


Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cristina, m-ai facut sa rad!
nici vorba sa-i transformi in profesionisti!!
Doar ca pt dezvoltarea lor e mult mai buna o muzica valoroasa.Tot asa cum in loc de desenele de azi le pui cartea Junglei sau alte disney! Sau cum le citesti povesti clasice in loc de bobo se duce la plimbare.
nu vrei ca macar lor sa le placa??

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput