Lentile de Contact pentru copii!?

Lentile de Contact pentru copii!? | Autor: marinaa

Link direct la acest mesaj


Chair daca sunt membra a acestui site de la primele incercari nu am mai intrat de ceva timp.Stiu ce atmosfera calda si prietenoasa este in cadrul lui.Poate ma ascultati si ma ajutati.
Acum sunt o mamica disperata ,nu pot sa accept faptul ca fetita mea de 10 ani si jumatate este mioapa.Nimeni din familia mea nu au fost miopi,singura persoana mioapa este soacra.Cum a fost posibil sa mostenesca genele ei,este singura persoana cu ochi albastri .De cand am nascut-o numai la asta m-am gandit,cum se zice de ce iti este frica nu scapi ,acum sunt pusa in fata acestui fapt.Am fost la doua clinici la Oftapro si la ebaoptics.Cele doua retete nu corespund dar sunt pe aproape,adica - 0,75 dar la ebaoptics mi s-a spus ca la ochiul drept are -1.25 si cel stang -0.75.Miopia nu o sa scada ci evolueaza pana la 20 ani.Fiind un copil linistit mi s-au recomandat si lentilele de contact.Chiar daca sunt o persoana cu posibilitati normale o sa fac tot posibilul sa-i cumpar lentile.Nu vreau sa sufere din cauza rautatilor celor din jur,este un stress in plus pentru un copil care are foarte multe activitati extrascolare.
Puteti sa ma ajutati cu un sfat?Mai stiti copii care poarta lentile de contact?Exista medicamente care sa stagneze avansarea miopiei?

Multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Eu am o verisoara care poarta lentile de contact de la 8 ani si are miopie foarte mare, -11,75 si -12,25, deci foarte mari.
Acum are 17 ani si din cite am inteles peste vreo 2-3 ani va putea fi operata.
In tot acest timp a avut insa si ochelari. Cind e acasa poarta ochelari insa in rest e tot timpul cu lentile de contact.

Deci sigur se poate.
Acum pot sa-ti dau un alt exemplu, pe fiica mea cea mare care poarta si ea ochelari de la 9 ani si timp de un an a avut un ochi acoperit pentru al forta pe celalalt sa vada. Nu i-a fost usor insa a trecut si asta si poarta ochelari in continuare...nu intotdeauna la scoala si stie ca asta nu e bine, acum are si ea 16 ani si 4 luni ma cam roaga sa vedem si noi de niste lentile insa i-am spus ca ma gindesc ca poate nu se impaca cu ele...ea e cam dezordonata.

Acum din punctul meu de vedere; si eu am incercat lentile de contact insa tot timpul faceam infectii la ochi asa ca dupa un an de chinuri m-am lasat pagubasa si am trecut inapoi la ochelari .
Acum port ochelari care isi schimba culoarea la soare sint lentile Zeiss foarte scumpe insa merita banii.
Daca insa fetita nu are probleme eu spun ca merita sa incerci.



"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Marina, a purta ochelari nu e un capat de tara. Daca tu esti atat de disperata, normal ca si ea va reactiona ca atare. Eu port ochelari din clasa a 4-a si crede-ma am luat-o ca pe o normalitate. Acum sunt atatea rame super meseriase, incat eu chiar nu as mai privi-o ca pe problema.
Daca unul dintre copii mei va fi nevoit sa poarte ochelari nu am sa-i sfatuiesc la lentile de contact.Eu am purtat si nu era chiar o placere.


Mihaela cu piticania la purtator si Mara

Mergi la inceput