administrare calciu gluconic-cum?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Am si eu o intrebare: calciu a fost prescris in scop preventiv sau pentru ca deja erau instalate niste semne de rahitism? Copilul meu creste foarte repede (la 6 luni are 8 kg si 70 cm!! - nascut cu mai putin de 3 kg si doar 52 cm) si pediatra mi-a recomandat doar o cura de 5 fiole in 5 zile in lunile nov si dec si atat!! Acum in ian nu mi-a mai spus sa ii dau Ca, este ok asa?

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns night_elm spune:

quote:
Originally posted by Andries

Am si eu o intrebare: calciu a fost prescris in scop preventiv sau pentru ca deja erau instalate niste semne de rahitism? Copilul meu creste foarte repede (la 6 luni are 8 kg si 70 cm!! - nascut cu mai putin de 3 kg si doar 52 cm) si pediatra mi-a recomandat doar o cura de 5 fiole in 5 zile in lunile nov si dec si atat!! Acum in ian nu mi-a mai spus sa ii dau Ca, este ok asa?

Andries



Noua ne-a fost prescris preventiv si ii dau Calciu Pharco cate 5 ml/zi (in doua reprize: 2.5ml x 2) 10 zile/luna din 2 in 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Noua ne-a prescris nenea doctoru',CALCIUM PHARCO si in cinci luni de zile nu i-am dat decat doua luni. (adica de trei ori pe saptamana, cate o lingurita, timp de o luna).P.S.Este mult mai la indemana pentru ca este in sticlta,are un gust minunat si cand nu-l mai folosesti se pastreaza foarte bine in frigider.

Andreea Banica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Eu ii dau Calciu sirop (Pharco),este mai usor admis de copil,are gust bunicel.Se fac cure de cate 10 zile/luna,cate 5ml/zi (o lingurita).Nu uita de Vigantol (vitamina D) pentru fixarea calciului!!!!

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viopet spune:

Fetelor, ma 'bag' si eu in discutie cu o intrebare: ce nu le dati puiutzilor vostri calciu biologic si nu calciu de sinteza? Mie pediatrul mi-a recomandat Bio-Ca (produs de lab.Medica) si m-a rugat sa renunt la calciul de sinteza...este doar o sugestie! Pupici! Violeta si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaF spune:

Eu ii dau 2,5 ml si restul il arunc. eu nu suport gustul care mi se pare oribil. am inteles ca daca desfaci fiola si nu o folosesti se oxideaza.

Nicoleta si Andrei Catalin(17.09.2003)

www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Eu i-am dat cu sfintenie calciu lui fi-miu cat a fost mic, nu mai stiu exact ce dozaj, dar imi amintesc ca era o regula de administrare. Si anume numai in lunile cu 'R', deci nu in mai, iunie, iulie, august. De ce, nu stiu. Asta era regula, asta mi-a spus doctorul. Cred ca nici prea mult nu e bine, ca se poate depune aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns night_elm spune:

quote:
Originally posted by mcbeal

Eu i-am dat cu sfintenie calciu lui fi-miu cat a fost mic, nu mai stiu exact ce dozaj, dar imi amintesc ca era o regula de administrare. Si anume numai in lunile cu 'R', deci nu in mai, iunie, iulie, august. De ce, nu stiu. Asta era regula, asta mi-a spus doctorul. Cred ca nici prea mult nu e bine, ca se poate depune aiurea.



S-ar putea sa faci o confuzie dar nu mi-e prea clar. Din cate stiu eu de la pustoaica surorii mele care este mai maricica (are 3 ani), ceea ce se administreaza in lunile cu "r" este fluorvigantolul si nu calciul. Da sa nu dai, ca nu stiu foarte sigur... e posibil ca , dupa unii medici, sa aiba aceeasi regula si calciul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Nu dau, stai linistita
Eu fluorvigantol nu i-am dat niciodata si imi amintesc foarte exact ca de calciu era vorba. Acu' stii cum e, ca fiecare medic are teoriile lui. Nici eu n-am inteles de ce numai in lunile cu 'R', dar asa mi-a spus si m-am conformat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Este vorba de calciu, in lunile cu "r".

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput