Bebelusi iulie-august 2004 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

amironeanu, eu supa o fac zilnic proaspata; nu imi ia prea mult timp sa curat cateva legume si sa le las pe foc.M-am gandit ca e mai bine sa fie proaspata.Si i-o dau calduta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Gagiciiiii ma uitai pe tuate poseleee. moama ce copii frumoooosi, doamne unu si unu!
Bey da toti au in comun nijte oki maaaaaaaari. cre ca facuram ganeratia okiosilor






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica_iulie_august spune:

Catinca,al meu se pare ca mananca mult mai putin decat al Roxanei si al lui Angel.La aproape 5 luni are urm. menu:
-6.00:120ml lapte
-10.00:150 ml piure de fructe(mar,para,suc de mandarina,caisa confiata,banana,stafide,cateodata si un pic de kiwi)+3 lingurite de branza(fructele le mai alternez,nu le dau toate odata)
-15.00:180-200ml supa crema (morcov,cartof,patrunjel,pastarnac,ceapa,spanac,dovlecel,telina)+1 lingurita ulei de masline presat la rece.din crema scot telina,patrunjelul radacina,pun doar frunzele,si semintele de la dovlecel
-19.00:150ml lapte(dar nu prea il bea pe tot,il mai dau dupa baita)
-23.00:170ml lapte+5 lingurite rase de cereale (orez cu banana,portocale si mar)
-3.00:130ml lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare la mamici si la bebici !
eu fac supitza pentru doua zile si impart si supa si piureul in doua ; o portie i-o dau atunci si cealalta o bag la frigider intr-un borcanas de sticla pe care a doua zi il pun la incalzit in incalzitor .. si gata !


gagici spuneti-mi si mie .. am cumparat o cutie de Miluvit mit orez si porumb cu lapte ? cum il preparati .. eu i-as da seara la ultimul biberon de lapte si as pune la 180 ml apa 3 masuri de milumil 2 (lapte ) si 3 masuri de miluvit mil .. oare o fi ok ? .. am vazut ca mai era cinevas pe aici care recomanda miluvit mil contra constipatiei .. dati-mi si mie va rog gigea , cateva sugestii !!
pup
o duminica faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Blue Angel, eu eram cu Miluvit "mit", dar nu i-l dau seara. Eu ii pun doua cupe fie in marul copt, fie i-am pus o data in piureul de legume.Seara eu ii pun 4 cupe de orez Nestle in laptic.
Ia spuneti-mi si mie, stiti de ce se zice ca pe baietei nu e bine sa ii lasi sa planga???Ce se intampla, care-i chestia ca mie imi scapa !?!
Adema&Codrut
http://community.webshots.com/user/eoncioiuro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula31 spune:

mamica_iulie_august eram eu,bleaga,iar am uitat sa ma loghez afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula31 spune:

Amiro,eu ii fac supa proaspata in fiecare zi,cu o ora inainte
Nicole,pupici pt. mail ,e f. interesanta cura lui Montignac si destul de sanatoasa.Maine iau "argintii"de la lucru,sa-mi pot umple frigiderul cu bunatati fara calorii si sa ma tin si eu de cura CA LUMEA,ca niciodata n-am vointa.
Catinca,daca alaptezi,nu te grabi cu diversificarea,o sa ai destul timp si pt. asta.pupici
http://community.webshots.com/user/paula_31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catinca spune:

Buna dimineata si de la noi,

Adema, pt baieti sa nu-i lasi sa plinga sa nu faca hernie.
asa mi-a zis si la medic de cind l-am nascut.

Va multumesc tuturot pt meniuri , nici nus tiu cu care fructe sa incep, sau supa, sau piure direct. cred ca e bine sa le introduc pe rind.
voi cum ati facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna ziua mamici si bebici !!!
La multi ani pentru STEFAN TAKESHI, CRISTIAN GABRIEL, EDUARD CONSTANTIN, MARIA CARINA SI pentru GIULIA mea pentru cele 5 luni !!! Am ajuns si noi !!!
Giulia este in continuare foarte cuminte. Io ma tot astept la ce-i mai rau Azi a halit 170 piure de fruct cu 6 linguri branzica, la amiaza 50 ml zeama supa si cateva lingurite piure de legume cu piept de pui. Adevarul ca nu am insistat, mai bine putin, da`n burtica
Adema - eu ii curat zilnic urechiusele cu betisoarele cu opritor. Da` nu insist ca cica nu e sanatos, asa ca invart putin si gata. Daca se baga prea tare se poate impinge ceara si se formeaza o grosifiere. Asta am citit eu nu stiu pe unde. Eu sunt o obsedata ... adica ii dezinfectez cerceii, ii spal urechiusele in spate cu spirt, la gauri si acolo, ii tin cerceii in spirt, sunt maniaca. O dau apoi cu ulei ca noah, sa nu crape pielea

Catinca - noi am inceput cu mar, porto (doar asta a acceptat) si morcov, le-am incercat pe rand, doar zeama, dar moatza mea s-a orpit la portocalele astea amare Apoi ii adaugam cate putin din mar ras si morcov ras. Legumele am inceput tarziu, cu zeama de pe morcov si patrunjel.
PAULA 31 - cum ii dai kiwi ??? Ca vreau si eu, da` fara sa-i fac vreo problemaaa !!!

Cum papam noi:
07,00 - 150 ml lapte
10,30 - 170 ml piure din: mar, banana, porto, mango, para, morcov, grapefruit, cateva picaturi zeama de lamaie + 6 lingurite branza facuta de mine
11,30 - 120 ml lapte si somnic pana pe la 12,30
13,00 - 80-90 ml supa cu legume mixate, dar mai nou 50 ml zeama si vom vedea cat piure (cartof, morcov, telina, gulie, patrunjel cu frunze cu tot)
15,00 - 170 ml lapte si somnic pana pe la 17,00
18,00 - 120 ml lapte
21,00 - 200 ml lapte cu orez + 90 ml lapte
Dar avem zile cand papam si mai mult si zile cand papam foarte putin, ca suntem cu toane

Pupici la voi !!!


Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

mamagiuliei, nu ii dai cam multa branzica? 6 linguri odata? Mie pediatra mi-a zis sa ajung la maxim 3 lingurite, apoi sa fac 2-3 zile pauza.Citisem si in suplimentul de la Mami cu alimentatia si dr. Gina Palicari (pediatru si nutritionist) zicea ca branzica le solicita rinichii.
Codrut, dupa mesele de fructe si de legume nu mai bea lapte.Deci, la noi e asa:
1.ora 8.30 - 180-200ml lapte;
2.ora 12 - piure de mar copt cu o cupa-doua de cereale sau borcanel Hipp cu piersica sau mar cu afine (i-am dat azi prima oara);
3.ora 15.30-piure de legume 60-125ml, dupa cum are chef, uneori urmat de 40-50ml supa chioara, alteori nu.
4.ora 19.00- 210ml lapte;
5.ora 22.00 - 260ml lapte cu 4 cupe orez Nestle, uneori cu inca un supliment de 60ml lapte simplu.
Noaptea nu prestam nimic de mancat sau de baut-somn!
Adema&Codrut
http://community.webshots.com/user/eoncioiuro

Mergi la inceput