cat timp plange ?!

cat timp plange ?! | Autor: carmina

Link direct la acest mesaj

dragi mamici mai cu experinta in ale gradinitei, cat timp plange un copil dat la gradinita? Alexandru a inceput de luni, 20 ian. a.c. prima zi a plans cand a vazut ca plec. a doua zi la fel si mi-a spus ca nu mai vrea. a treia zi a plans de-acasa si a plans cand l-am lasat. mi-a spus ca nu mai vrea, dar spre seara se imbraca sa plece la gradi (are o prietena, Ana). azi, a patra zi, iarasi a plans cand l-am lasat. l-am intrebat daca dna educatoare e rea si mi-a spus ca da. dar nu-l bate, nu-l cearta, nu tipa la el, il mangaie, sta cu el, il tine in brate. de mancat, mananca si nu e apatic acasa. mi-a spus ca i-ar place daca as fi eu sau altcineva din familie cu el. ce sa mai cred?! cat timp sa-i acord?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Parerea mea e sa nu renunti, chiar daca plinge.. cu timpul se va obisnui. Altfel, la anu' va face la fel si va fi din ce in ce mai greu sa se adapteze. A mea a plins anul trecut (in primul an de gradinita) citeva saptamini...de fapt plingea pina plecam eu, apoi se lua cu joaca si uita, iar la prinz cind ma duceam sa o iau nu vroia sa plece. Si nu era singurul copil care facea asa..dimineata era "un concert" pe cinste la gradi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

Carmina, eu cred ca e normal sa planga. Sunt putini acei copii care accepta sa mearga la gradinita fara sa riposteze in vreun fel. Cu siguranta va simte lipsa, mai ales daca a stat numai cu tine acasa, dar cu timpul, cand va incepe sa isi faca prieteni la gradinita se va obisnui si nu va mai plange.
Noi am inceput gradinita pe 4 noiembrie. Primele trei zile a fost bine, nu a plans, chiar i-a placut, dupa aia a inceput "concertul" ca nu vrea la scoala si plangea in fiecare dimineata de mi se rupea inima. Dupa vreo doua saptamani se acomodase si nu mai plangea, dar mi-a racit. Dupa o alta saptamana de stat acasa, cand am mers iar la gradinita iar a inceput "concertul" de dimineata. Si istoria se cam repeta la doua saptamani. Acum cand am reinceput gradinita, dupa vacanta de iarna, iar dadea sa planga, dar asta doar in prima zi, dupa aia si-a revenit. Ce-i drept nu pleaca cu inima deschisa la gradinita, dar e clar ca se simte bine acolo, cel putin asa ne spune educatoarea. Asa ca rabdare multa, cu timpul si baietelul tau se va acomoda.
Bafta!
Numai bine, Diana & Ecaterina

Ochii care nu se vad se uita doar daca dai de prea multa fericire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salhiuta spune:

Nadine a plins 2 saptamini dimineata de dimineata si dupa un timp iar a inceput sa plinga cam 3 zile dar acum are deja 2 ani de gradinita si simbata si duminica este cosmar ca ne trezeste la 7 s-o imbracam ca pleaca la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

copilul colegei mele a plans cam o luna, l-a dat la ogradinita particulara si in prima saptamana a stat bunica cul cate 4 ore pe zi, apoi a inceput sa mai plece 10-15 min, jumatate de ora, cand vroia acasa suna educatorea si se duceau sa-l ia, etc dar dupa o luna se trezea singur si cerea la gladinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

cred ca trebuie sa iti aduni toata rabdarea si puterea si sa nu te lasi induiosata de lacrimi; blind dar ferm; cei mai multi accepta dupa citeva saptamini, timp care le trebuie ca sa invete locul, oamneii, programul, ritualul; vei vedea ca daca esti hotarita parca simte si el, eu ti-as sugera sa nu il giugiulesti excesiv, adica sa nu il consolezi, si sa nu pui foarte multe intrebari despre cum a fost; nu stiu sa spuna exact ce si cum a fost decit cind sint mai mari si nu faci decit sa te chinui tu singura; din intimplare i-am zis lui intr-o dimineata cind incepea comentariul cu "nu vreau la gradi" , i-am zis fara sa ma gindesc prea mult " da da asa zici tu..." si pufnit-o risul si asa zicem in fiecare dimineata, protestul il incepe de fiecare data si ai impresia ca o apuca jalea dar e teatru-teatru...si i-a imbrobodit pe bunici cu miorlaiala asta....

stai putin la usa salii si vezi cit timp plinge...ai sa vezi ca nu prea mult, se schimba intr-o secunda si se ia cu joaca; cam asta am vazut si la fetita mea si la colegii ei plingaretii;
rabdare , mami, si fii tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Poate dura de la 2 saptamani pana la o luna. Cu mici reveniri apoi. Fii insa tare si nu abandona, ii faci mai mult rau daca renunti acum.

Mergi la inceput