La ce virsta pot incepe sa cinte la pian?

La ce virsta pot incepe sa cinte la pian? | Autor: Viktoria

Link direct la acest mesaj

Buna!
Sint mamica unei fetite de 6 ani jumate. Ea este foarte pasionata de muzica. De un an de zile si-a exprimat dorinta de a invata sa cinte la pian sau chitara. M-am intrebat totusi daca nu e prea devreme. Ati avut si voi experiente asemanatoare cu copii vostri si cum sau descurcat?Ea ar putea merge din toamna la ore o data pe saptamina. Va multumesc pentru raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Depinde de profesor si depinde de copil. Nicholas a inceput de la 4 ani si jumatate. Este un copil cuminte, foarte interesat de a cinta la pian. Profesoara ne-a spus ca de obicei, ea ii ia de cind sint in stare sa stea linistiti (concentrati) cam o jumatate de ora, sa stie sa numere pina la 10 si sa stie fara gres care-i mina stinga si dreapta.

Alex va incepe si el la vara (tot la 4 ani si jumatate). Ne-am gindit ca vara va fii o tranzitie mai usoare ca nu mai are si scoala de zi cu zi pe cap.

Eu nu ii fortez in nici un fel, Nick cinta toata ziua de placere, nici macar nu trebuie sa-l trimit sa exerseze.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Cred ca poti sa o dai linistita. Fata mea a inceput la 6 ani jumate, cind a inceput cls.I, si acum, dupa 3 ani cinta destul de bine. Incepem si cu examenele anul asta.
Pe baiat il voi da mai devreme, la 4 ani jumate, pentru ca il vad ca are un simt muzical foarte dezvoltat, si e de departe mult mai interesat de pian si muzica decit era sora lui la aceeasi virsta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

E tocmai bine, chiar un pic tarzior! Asta daca vrei performanta! Pt chitara e prea mica, iti trebuie mare forta in degetele sa apesi corzile, la pian nu e chiar asa!
4 ani jumate e insa prea devreme pt un copil obisnuit in sensul ca nu au "fund de stat pe scaun".Daca e ca o joaca e ok insa!
Succes la pian!


Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viktoria spune:

Fetelor va multumesc pentru raspunsuri. Ea vrea sa cinte la pian doar asa, nu cred ca va face ceva de performanta. La scoala invatatoarea ei cinta la pian si chitara si copiilor le place foarte mult. Oricum gasesc ca muzica e ceva minunat pe lumea asta si daca ai talent si posibilitatea timpului e pacat sa nu o studiezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Sabina, stiu ca tu esti in domeniu, asa ca m-am gandit sa te intreb pe tine unde as putea sa o duc pe Oana sa studieze pianul?

Eu mi-am dorit toata viata sa stiu sa cant la pian; si bineinteles ca nici nu stiu daca mi-ar fi placut sau nu. Vreau ca ea macar sa incerce.

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Poti s-o duci la una din scolile de muzica de 8 ani sau chiar la liceul Enescu.Daca vrei particular, e altceva.
Daca te hotarasti, eu as putea sa-ti dau ceva date despre niste profesoare!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

La 6 ani ainceput si fetita mea si a mers foarte bine,in sensul ca exerseaza singura(eu nu mai stiu cum sa o opresc sa nu-mi scoale prichindeii), nu oboseste, ii place, etc.

Aici nu ii iau sub 6 ani la scolile de muzica. Numai la particular poti merge cand vrei cu ei dar particularii nu dau atestate. Nu au dreptul.

Nu stiu cum este in Romania cu lectiile in particular dar interesati-va daca va putea merge la examen daca invata pe cont propriu.

Anastasiei ii completeaza in fiecare an intr-un carnetel deschis de Scoala de Muzica rezultatul exam. din vara si fara acest carnet nu va putea da examen pentru atestat.

Spor la cantat.

mamica de 2 printese si un print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

da as vrea te rog se poate! astept mesajul tau...

quote:
Originally posted by Sabina

Poti s-o duci la una din scolile de muzica de 8 ani sau chiar la liceul Enescu.Daca vrei particular, e altceva.
Daca te hotarasti, eu as putea sa-ti dau ceva date despre niste profesoare!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete





5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sveronica spune:

Buna seara,

Daca vreti sfaturi in legatura cu invatarea pianului, eu sunt un masura sa vi le dau..........sunt rpofesoara la liceul de muzica din Bucuresti.Varsta de incepere ( mai ales pentru pregatire in vederea intrarii la liceu de specialitate ) este de 5 - 5 1/2 ani,chiar 6.Daca este doar de placere - varsta nu are un rol hotarator.Daca vreti lamuriri, va rog sa-mi scrieti la adresa albatros20032003@yahoo.com

O seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Veronica, la ce liceu? Eu am terminat enescu si acum predau la cons( sunt asistenta, am doar 25 de ani), eu am terminat compozitia si am facut pian cu d-na Murgan si cu d-na Busioc. Poate ne cunoastem!
Cristina, acu e sesiune si e mai complicat...iar sofia are o viroza super nasoala.Poti sa mai astepti vreo 2, 3 sapt?

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput