Cat costa un divort in Romania?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

Scuze lui RUFUS ma adresam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Dar stiti cumva, o casatorie facuta in alta tara, se poate desface in Ro, in cazul in care una din persoane are cetatenia romana?
Am o prietena in situati asta, care vrea sa "scape" cat mai rpd si mai usor.
Vio

"Binecuvantati copii si animalele"
http://community.webshots.com/user/famhoff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kjmami spune:

buna
divrotul meu a ost unul foarte simplu si a costat in jur de 2 mil jumate
pe care sotul eu i-a platit
avem si noi un copil dar sotul meu a zis in instanta ca vrea sa am eu custodia..era vrb sa vina protectia copilului sa vada in ce conditii sta copilul si daca e bine cu mine dar s-a renuntat si la asta pt ca sotul meu a declarat ca totul este in regula, ca sunt o mama buna..etc...
a inceput divortul in octombrie pe la inceput si s-a finalizat pe 26 noiembrie
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

RASPUNS : divortul in urma unei casatorii incheiate in alta tara, indiferent ca unul dintre soti este cetatean roman, va fi de competenta instantei ultimului domiciliu comun al sotilor. Daca acesta e in Romania atunci competenta e judecatoria in a carei raza de competenta au avut domiciliul daca nu atunci instanta tstraina competenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Merci Jeff
Vio

"Binecuvantati copii si animalele"
http://community.webshots.com/user/famhoff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

In scurt timp vom intenta actiunea de divort de comun acord,dar exista un minor si partaj asupra bunurilor (de fapt ne-am inteles in prealabil fiecare ce si cum). Ne trebuie avocati la fiecare sau ne putem reprezenta singuri?
De asemenea,referitor la bunurile care de fapt acum sunt comune,dupa divort se va face act de vanzare cumparare sau cum se procedeaza? Nu vrem sa facem scandal prin tribunale,vrem sa se termine totul cat mai repede si mai elegant cu putinta.
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

Doamna Bibi, probabil ca pana acum (avand in vedere ca a trecut o luna de la ultimul post) ai aflat ce si cum.
In cazul (putin plauzibil) ca nu, uita cum stau lucrurile:
Daca va puneti avocati, va costa cat nu face, mai ales procesul de partaj, unde se cere cota parte din valoarea bunurilor. Cea mai buna solutie - mai ales ca spui ca v-ati inteles ce si cum - e urmatoarea: in cadrul procesului de divort (unde, iarasi nu e necesar avocat) va duceti frumos cu lista bunurilor impartite: avem asta asta si asta, Domnule Presedinte, de comun acord am hotarat sa impartim in felul urmator...., nu e nevoie de act de vanzare cumparare, pentru ca bunurile sunt comune, cum sa-i vinzi ceva ce-i si al lui? Sentinta cu titlu definitiv care se va da la sf. procesului va specifica intelegerea voastra, cu imparteala bunurilor si ce mai aveti.
Mult noroc si multa tarie, nu-i deloc usor sa treci prin asa ceva


Our lives begin to end the day we become silent about the things that matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seyde2009 spune:

dar cum decurge in cazul in care sunt copii deja majori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Ca si atunci cand sunt copii minori. Adica sunt aceleasi taxe, partajul se face dupa aceleasi reguli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doamna Bibi

In scurt timp vom intenta actiunea de divort de comun acord,dar exista un minor si partaj asupra bunurilor (de fapt ne-am inteles in prealabil fiecare ce si cum). Ne trebuie avocati la fiecare sau ne putem reprezenta singuri?
De asemenea,referitor la bunurile care de fapt acum sunt comune,dupa divort se va face act de vanzare cumparare sau cum se procedeaza? Nu vrem sa facem scandal prin tribunale,vrem sa se termine totul cat mai repede si mai elegant cu putinta.
Multumesc anticipat.


La procesul de divort, se ataseaza un document care se cheama "tranzactie" si unde se pun toate bunurile imobile si scrieti cui revin.
Avocat nu trebuie nu are sens.

Mergi la inceput