enterocolita!!!:((((- cum ii facem fata?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamicamariei spune:

CRISTIANA, SMECTA E PREA PUTIN CA SA O FACI BINE.
NEAPARAT, NEAPARAT DA-I ENTEROL. ESTE PENTRU ENTEROCOLITA SI E F.F.BUN, SUNT PLICULETE CU ACEST PRAF.
SE DA DE DOUA ORI PE ZI, CATE UN PLIC PE ZI, SI II POTI DA 2 SAPTAMANI LA NEVOIE, PANA VEZI CA SE INTREMEAZA.

IN PLUS, DA-I ERCEFUFRYL. ESTE CA UN DETERGENT CU SPECTRU LARG TOTAL DIGESTIV, DE DOUA ORI PE ZI.

FACE F.BINE.
IN PLUS, DESIGUR, SMECTA, DAR CARE REPET IN CAZUL ASTA E PREA BLAND SI PREA PUTIN.

NEAPARAT IN PARALEL DA-I VREO LUNA DE ZILE FERMENTII LACTICI DIN ECOFLORINA, CATE O PASTILA PE ZI, PUI PRAFUL ALA IN MANCARE, CA SA II REFACI FLORA INTESTINALA CA DE AIA FACE MOALE IN CONTINUARE, CACI NU E REFACUT PUIUTUL LA INTESTINE.

CA MENIU, ITI RECOMAND OREZ FIERT SI MORCOV LA GREU. DE FOAME O SA-L MANANCE PANA LA URMA. ABIA APOI BRANZA DE VACI FACUTA IN CASA DIN LAPTE DORNA 1,5 L SI 4 PASTILE DE CALCIU LACTIC.

SANATATE MULTA !!
O MAMICA PATITA CARE ACUM STIE DE ACEST TRATAMENT !
CRISTINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

deci face tratament cu Nalidixin (Colimicina nu se mai fabrica) si Ecoflorina.
azi a avut un singur scaun desi galben moale si urat a fost totusi numai unul.
rezultatul coproculturii il avem maine dar se pare ca e vorba de o bacterie(Proteus??)

bebi febra nu mi-a facut, surprinzator, deloc, starea generala i-a fost mai tot timpul buna desi e mai sacaita si maraita dar oboseste f repede ,azi mi-a dormit 3 ore la amiaza si asta nu s-a mai intamplat de f mult timp.

Raluca e bun oul fiert tare?pai sa incerc?si carne deloc deloc?mie mi-a zis pediatra ca pui po sa-i dau chiar si cremwursti de pui daca-s bine fierti.

sunt nacajita cu mancarea , papa doar biscuiti toata ziua, azi a acceptat doar o felie de sunca cu paine.iar lapte Humana bea cu greu cam 200-250 ml /zi.

multumesc de incurajari, va pupa

cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor jumatate)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

Cristina, ce este Enterolul?antibiotic?

multumesc

cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor jumatate)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Noi am avut acum o luna si sper din tot sufletul sa nu se repete niciodata. A slabit 2 kg in acest timp, a inceput sa manance dupa 5 zile. Nu a mancat nimic 5 zile, decat ceai indulcit cu pliculete de BABY DRINK.
Nu o forta sa manance, ea simte cel mai bine de ce are nevoie. Doar ceai, trebuie sa eviti deshidratarea severa. Am incercat si noi Smecta si Furazolidon, dar le-a refuzat, doar sa i le dai noaptea prin somn, diluate in ceai. Ceai special gastric, de menta.

Aici nici macar nu e considerata o afectiune serioasa decat daca se deshidrateaza prea tare.

Regimul este foarte important de tinut in continuare cateva saptamani: branza, banane, mere coapte, paine prajita.

Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

fa-i mancarica de regim-orez cu morcov fiert bine, pana se normalizeaza scaunul, in 2 zile, poti sa pui si putina sare, iar dupa aceea introduci treptat mere coapte, branza proaspata, preferabil facuta in casa, banane putin iaurt cu bifidus sa-i refaca flora intestinala, lapte fara lactoza preferabil cam o sapatamna sau chiar lapte deloc daca nu ii place asta fara lactoza, are voie sa pape bisscuiti si sticks-uri, uscaturi din astea care leaga kk!
apa cat mai multa, ceai de menta!
preferabil sa ii tii regimul cam o saptamana, ca sa nu se intoarca kk prost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

"Acest microb am inteles ca il poate lua de cite ori intra in contact cu un grup in care exista acest microb(sau cum s-o numi el)...nu dobindesti imunitate la asa ceva ...prin urmare..revenind la ce-ti povesteam,fetita a fost internata in spital, cite o seara in perfuzii, sa nu se deshidrateze, nu i s-a dat nimic (medicamente -adica)....Am patit si eu cu Emilia anul trecut, si ca si tine nu stiam ce e , dar ajungind acasa in Romania am intrebat dr. pediatru al fetitei, care m-a sfatuit sa-i dau:LOPERAMID(sol.orala0,22%-de doua ori cite 5 ml)si SUMETROLINsirop in aceeasi cantitate.In caz de diaree persistenta ii administrezi Smecta(jumate de pliculet)..la noi a functionat repede! Mincare de regim, si nu laptic cit timp ii dai regim, eventual laptic fara lactoza...dar e oribil fetita mea nu s-a atins de el."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Buna Cristina, sper ca Thea e mai bine. Imi permit sa iti dau un sfat pe care l-am primit si eu de la o prietena: un cubulet de zahar face minuni in cazul diariei si a scaunului lichid iar un paharel de coca cola ajuta atat la diarie cat si la constitapie. Multa sanate si numai bine.

Mariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blerina spune:

buna, am scris si eu acum cateva zile despre enterocolita pt. ca am avut si noi acum 3 luni.am luat antibiotici si daca in procultura nu a esit nimic ,nici in urocultura,ca asa avem noi o doctora mai desteapta.a facut 10 zile de genta de 2 ori pe zi si a luat mancare de regim.gafa doctorei a fost ca ne a recomandat sa ii dam humanaHN in zeama de morcovi si asa a prins ura pe lapte,singurul aliment care accepta copilul.a avut numai un scaun urat,restul ok.acum vrea sa ne tina in regim pana la 2-3 ani numai pt. faza asta.fetele de mai sus ,va rog eu din suflet dupa ce ati scapat de enterocolita si copilul de 3 luni face kk super ok,ii ati dat sa manance ca orice copil normal,ca m a zapacit nebuna asta de doctora.am consultat o alta doctora si m a spus ca copilul meu a fost supus unui regim criminal,si ca trebuia sa manance de mult ca lumea.
numai sanatate,la voi si la bebei.pupici blerina si jo elle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicamariei spune:

cristiana, enterolul nu este antibiotic. este o doctorie f.utila pentru orice deranjament de acest gen. iti scriu exact ceea ce scrie pe plic :

indications:
- treatment of recurrent clostridium difficile diseases
- prevention and treatment of colitis and diarrhea
- treatment of acute infectious diarrhea of adults and children
- prevention of tube-feeding associated diarrhea
- treatment of irritable bowel syndrom

este o smecta mult mai puternica ca efect.

sanatate multa !!
carnita de piept de pui fiarta cu orez si morcov are voie copilul, e chiar indicat ca sa isi ia proteinele din ceva pe durata regimului.
banana iarasi ajuta sa isi revina.

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

ieri am fost iar la o tura de perfuzii in spital pentru ca a refuzat sa pape, sa bea si sa ia medicamente.a vomat, era alba ca peretele si moale ca o carpa. ea care nu sta pe loc nici doarme...acum are o duza pe manutza si mergem la tratament dimineata si seara pentru antibiotice.
de cand i le administreaza asa e mult mai bine si dupa 3 zile de cosmar azi a redevenit ea si...a papat.i-a fost chiar foame de am plans de bucurie.plus ca am inceput si eu sa-mi revin din transa.

am descoperit cerealele Bebelac orez si mere fara lapte pe care le-a papat bine, plus ca mananca f bine supica de pui cu galuste.cu altceva nu am insistat da-s curioasa cand ii pot introduce si altceva de papa gen oua, lactate, lapte?
dar fructe inafara de banane?

azi nu a facut deloc kk si ieri si alaltaieri a avut cate un scaun, urat e drept dar unul.problema a fost refuzul medicamentelor si a mancarii , lucru care a stors-o.

sa vedem cum va fi si ziua de maine, noi o speram mai buna



cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor jumatate)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput