Copilasi de iunie-iulie 2003 (40)

Copilasi de iunie-iulie 2003 (40) | Autor: bychi

Link direct la acest mesaj

La multi ani!!!

01 iunie Alex si mami Marina
02 iunie Selina si mami AdynaB
04 iunie Diana si mami Denisa
13 iunie Vlad si mami Martta
13 iunie Denisa Maria si mami Calina73
13 iunie Tudor Mihai si mami Anamaria
14 iunie Ruth si mami Lya
14 iunie Alex Victor si mami Marox
16 iunie Daniel si mami Doinna
18 iunie Flaviu si mami Pojogam si tati Pojogao
18 iunie Anne Marie si mami Iselin
19 iunie Vlad Teodor si mami Danacaltan
22 iunie Marius Cristian si mami Romana
23 iunie Tudor Mihai si tati Razvan Costache
24 iunie Tudor Andi si mami Bobi
25 iunie Luca si mami Andra
25 iunie Rares si mami Mirunaa
27 iunie Maria si mami Adi
27 iunie Stefania si mami Kehleyr
02 iulie Maria si mami Cornelia
04 iulie Mihai si mami Kara
04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74
05 iulie Matei si mami Madishor
06 iulie Cindy si mami Catan
07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza
08 iulie David si mami Bibi
08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa
08 iulie Teodora si mami Nicol74
10 iulie Alexandra si mami Amik
11 iulie Maryam si mami Dana (Waspy)
13 iulie Stefan si mami Cgaby
14 iulie Sara si mami CorinaElena
18 iulie Taisia Eliana si mami Gio
18 iulie David si mami Salina
19 iulie Razvan Petru si mami Magdone
21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta
21 iulie Mihai si mami Elena ltd
22 iulie Alexia si mami Crixia
24 iulie Simona Andreea si mami Gianina
24 iulie Jasmina si mami Adinag
25 iulie Emma Maria si mami Claudya
25 iulie Hugo si mami Didita
27 iulie Paula si mami Maria
28 iulie Tiberiu si mami Bychi
28 iulie Maria Ianina si mami Madic
29 iulie Mara si mami Ama (Pufulet)
29 iulie Maria Catalina si mami Ioana
29 iulie Alexa si mami DianaP
30 iulie Irina si mami Aditzu
31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda


Bychi si Tiberiu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

in sfarsit raspund si io prima!!!!!
si noi punem cereale praf in canita cu lapte!!!
si stef e pasionat de tastatura si de mobil!
abia astept o intalneala!!!!!!!
ce ziceti???
sanatate bychi!!!
sa te faci bine cat mai repede!!!
pupici

cgaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Buna seara!
Ma bucur ca s-a intors lumea din vacanta ca tare mai era pustiu pe aici.
Vad ca sunt foarte multi copilasi vorbareti pe aici, dar din pacate nu si Alex, care nu prea vrea sa spuna cuvinte noi. Cred ca nu are timp si de asta, fiind ocupat cu alte si alte descoperiri in fiecare zi. Dar nu ma stresez prea tare. Spune si el ceva cuvintele, dar intelege absolut orice ii spun.

crixia: noi laptele il papam doar cu paine sau cu cereale de copii mari; jucariile il intereseaza , dar trece de la una la alta. Ii plac cele gen puzzle si cuburile. Si, binenteles, telefoane, telecomenzi, tastatura, mouse......intelegeti voi.
Si eu astept o intalnire, ca sa mai respir. Va las sa va reveniti, dar nu prea mult, si apoi.....
Va doresc o noapte cat mai buna!



Magda si bb Alex puisor

http://community.webshots.com/user/edyalex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Aho, aho...copii si frati..La multi ani iubite mamici!

Noi am mai scris pe aici, dar mai rarut....nu am plecat nicaieri..am stat numai in Buc, de rev am fost la restaurant ca bosorogii, si am ajuns si pe la o petrecere..destul de dragut.
Altfel, sarbatori linistite cu tati care nu prea a avut liber din pacate....dar asta a fost.

Sa va raspund si eu la intrebari.
Olita: Maya face la olita caca si uneori pipi...a stat de la inceput..fara tipete..chiar ii place...doar ca nu anunta, asa ca o pun de 2-3 ori/zi.
Cereale, eu nu i-am dat niciodata.
Jucarii..la greu..multe si imprastiate...acum se joaca cel mai mult cu masa Modo de la Chicco, pe care a primit-o de Craciun..altfel..pasiunea no. 1 cartile....oricand, oricat, oriunde.

Mi sa pare ca a crescut mult..s-a inaltat..vorbeste mult..imita aproape orice cuvant..numai este bebelus....
Spune cum o cheama, cati ani are....si mai nou spune ca este o fetita "lea" adica rea....nu spune ea tot, nu va speriati...noi o intrebam ce fetita este? si ea raspunde....ca a tinut minte cand am certat-o odata si i-am spus ca este rea.

Azi am vorbit cu Andra..s-a intors.....asa ca in echipa oarecum completa (lipsesc Elena, Bibi, Nicol, Madishor, Bobi....dar apar ele in timp util)cred ca putem sa stabilim o intalnire saptamana viitoare...aaaaa??? ce ziceti??/

Carmen si bb Maya Alexia
Poze cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdynaB spune:

saliu fetele,na ca n-am somn si va scriu si eu...

pe olita sta si Selina,face detoate citeodata numai pipi,dar doar daca ai dau drumul la desene animate,altfel nu am sanse
cereale ,ea nu mai maninca de la 11 luni,s-a scirbit si nu i-am mai dat...am trecut pe mincare normala
jucarii,are cu gramada,si se joaca luindu-le pe toate la rind,cel mai mult cu bucataria isi ocupa timpul.

Adyna si Selina bambina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

La multi ani fericiti, cu sanatate si bucurii!

M-am intors si eu la lucru de ieri, dar am inceput in forta si de-abia acum am timp sa va dau si eu un scurt raport.

De Craciun am fost la mama si la socrii mei, rasfat cat cuprinde, cadouri idem, astfel incat atunci cand ne-am intors acasa, nu mai voia Mariuca mea cu nici un chip sa doarma in patut la ea, cand o puneam, se agata cu disperare de gatul meu si urlaaa. Dar nici eu nu m-am lasat impresionata si am insistat, am stat cu ea pana adormea, i-am facut masaj pe spate, am incantat-o cu pernuta cu luna si stele si pana la urma am convins-o ca tot in patut la ea e mai bine sa doarma (Cornelia, am incercat sa-ti raspund si tie aici, de-aia am povestit mai detaliat).

De revelion am stat acasa la noi, unde a venit si mama fortat (pt ca pe 30 a cazut si si-a fisurat o mana si doua coaste, deci a fost nevoita sa vina la noi, ca altfel n-o prea prindem). Mariuca a dansat si a facut show pana pe la 22:00, apoi s-a culcat si a reusit sa doarma si la miezul noptii, cu tot "bombardamentul" de afara.

La capitolul progrese, fata mea spune foarte clar "cazi", pt ca asta aude toata ziua, la cat se catara ea peste tot. Acum se urca pe scaune, cuburi, tricicleta si spune singura "cazi". Cu bradul am convietuit destul de bine, stim de "telelele" (stelutele) si "blelele"(globuletele), in rest am auzit si eu o data un "mami", dar cred ca a fost o greseala, ca in rest se alinta numai cu "me-me".
Nu spune prea multe cuvinte inteligibile, dar bombane pe limba ei toata ziua si cel mai hazliu e cand ne cearta ca nu-i convine ceva, prinde o viteza de lesinam de ras.

De mancat, noi sintem inca la biberon (nu prea-mi vine mie sa renunt la el, mi se pare ca si asa creste prea repede), dar de anul asta nu ma mai lasa sa o tin in brate cat bea lapticul de seara, ci se duce pe perna si-l bea singurica, apoi cand s-a saturat, imi ia mana si-mi pune biberonul in ea si o impinge la o parte.
Alte progrese la mancare n-a prea facut, nu vrea cereale de copii mari, singurele pe care le accepta sunt cele gen pufarine, pe care le mananca simple, nu cu lapte sau iaurt.

Olite avem si noi doua, una cantatoare si una in forma de broasca, stie unde sint, stie ce sint, dar nu le folosim decat ca sa ne jucam cu ele, nicidecum pt ce ar trebui.

La intalnire vreau si eu, daca va hotarati.

Va pup si ma apuc de treaba, ca m-am intins cam mult.

Madi si Mariuca (28.07.2003)

http://community.webshots.com/user/ianina2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Neata!
sa raspund si eu ca sa nu aman in urma
la olita pauza nu ne mai place nimic nici macar nu ne mai jucam cu ea; in schimb ma iasa la wc sa faca pipi, la kk fugim cat se poaet daca vreau sa-l duc la olita sau wc.
laptele il bea sera la culcare cu cereale praf din canita cu gaurele si ma gandeam sa-i scot cerealele insa imi e teama sa nu dea in deranjare asa simple daca le bea. noaptea bea in schimb ceai si spre dimineata pe la 5 mai bea lapte
jucarii peste tot dar le mai si starnge indemnat de mine, dar nu au prea mult farmec in fata oaleleor , ctitelor si altor instrumente cum ar fi ciocan, suruburi si alte piese utile unui copilas
In rest sunt cheauna de somn ca uite iar nu doarme noaptea, si azi noapte de la 3 la 6 numai a marait. ma duc sa dorm si eu ca... nu mai stiu nimic...

Mihaela si Flaviu
Poze Flaviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bychi spune:

Ce bine ca suntem iar impreuna (aproape toate)!

Mihaela, ma tot minunez cate lucruri face Flaviu si ce copil dezvoltat este. Asta dupa ce am vazut pozele.
Ce ai facut la examen?

Pai sa ne intalnim atunci ca sa nu ne iesim din mana! Poate mai facem si o intalnire cu copilasi.

Elena, am downlodat din briefcase.

Bychi si Tiberiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!

Va multumesc pt. sfaturi. Maria inca nu doarme f. bine, dar am facut ceva progrese, in sesnul ca nu mai adoarme la 1.30 ci la 23.30. Ieri parca eram si eu mai odihnita, dar azi iar dorm la birou. Ieri am ajuns tarziu acasa, am fost cu Maria la cumparaturi, am intrat in program de seara de la 8 cu mancat, baie, laptic, povesti, tipete si dupa 11 jumate m-am apucat de strans ceva prin casa, dus si program pt. mine, asa ca s-a dus si mare parte din noaptea asta. Oricum, sunt multumita ca Maria a dormit mai mult si simt ca incet, incet o sa isi revina.

Ieri am fost la eco si lucrurile stau bine cu bb (care e tare indraznet si de fiecare data isi arata putza ca prima imagine care apare pe monitor ), dar placenta mea nu s-a ridicat de loc, deci se pare ca or sa continue sangerarile.

Crisa, acum doua seri mai aveam putin si va sunam ca incepuse Maria sa planga dupa Tudor zicea "ao Tudu" si imi intindea telefonul. Dar cum ea nu prea vorbeste la tel., daca aude ceva in receptor, am renuntat. Culmea e ca Doru era plecat la Bucuresti si Maria trancanea de zor "tati" dupa care "Tudu". Asa ca am intrebat-o ce vrea sa il aduca tati pe Tudor si ea a raspuns foarte prompt "da". Mare dragoste . Si pe bb-ul ei care face pishu la olita il cheama tot "Tudu".

La olita Maria face din cand in cand. Dimineata si seara la culcare face pishu. In timpul zilei nu prea isi aminteste de ea. Face f. rar kk, dar cateodata o cere si sta pur si simplu pe ea fara sa faca nimic. Abia o ridic, in plansete de pe oala. A, madic si noi avem tot doua: una muzicala si o broscuta .

Lapticul il bea din canuta de pe la un an. Cereale de bbi nu i-am dat, dar din criza d etimp, in ultima vreme i-am mai dat cate o gustare dupa amiaza cu cereale obisnuite cu iaurt. Ii plac f. mult. Le-ar manca ea si goale, dar nu prea scapa la cutie.

Jucariile i le-am lasat acum pe cele primite de Craciun, si o sa ii scot pe rand jucariile mai vechi. Singura care rezista este bucatarioara cu care se joaca zilnic, dar vrea neaparat apa ca sa spele vase. Si ea e f. harnica. Ii pun un sortulet si e tare mandra.

Vorbeste f. mult, poceste cuvintele, dar am vazut progrese in ultimul timp. E mereu pe faza si imi raspunde la intrebari sau ma contrazice. Imi derea suc si eu i-am zis ca Maria nu bea suc. La care ea a inceput sa tipe "bea-bea" si se batea in piept "Mima"(asta e numele ei). Repeta mai ales ultimul cuvant din propozitiile pe care le aude la noi. Cunoaste si spune numele intregului familion (si sunt multi, credeti-ma) precum si numele prietenilor pe care ii vedem mai des. A inceput sa numere pana la 5, pur si simplu seara cand trebuia sa doarma, o apucase numaratul. Am ramas cu gura cascata pt. ca, pana atunci repeta cifrele dupa noi, dar nu ma asteptam sa fi invatat deja jumatate de poezie. Nu stie sa numere efectiv obiecte, si cred ca nu isi da seama de semnificatie, dar e ceva. Inainte cand o intrebam cati ani, cate cuburi etc. raspundea invariabil "tei", acum raspunde si cu doi, deci are o idee cam ce inseamna cifrele. Repeta diverse cuvinte din cantecele si le lalaie si ea. Se bucura tare mult cand intelege cantecelele. Pe cele in engleza nu mia vrea sa le asculte. Daca ii spun ca sunt in engleza imi arata imediat cd-ul. Stie ca engleza asta e ceva ce nu intelege .

Cam atat cu progresele.

Cred ca a fost de curand ziua lui Marox. La multi ani si multa fericire! Ce face burtica? Ai aflat ce este? Pupici!

Parca mai erau zile de nastere in perioada asta. Imi pare rau ca nu avem si evidenta zilelor noastre de nastere.

Pupici si celorlalte burtici: Pufulet si Romana_74. Vad ca mai sunt doritoare de bb2. Vreo veste ceva? Noi va tinem pumnii.

Romana, ma bucur ca te-ai simtit bine la Cluj. Daca ai timp povesteste-ne.

Va pupam
Cornelia (22 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

neata fetelor!!!
noi de 2 zile ne jucam cu alba ca zapada si cei 7 pitici si ne plimbam cu masina....
de dormit doarme singur in patul mare ca in patut nu a mai vrut!!!
la biberon am renuntat, dar am ramas fideli lui "zuzu" (suzeta!).nu stiu cand vom renunta la ea. probabil dupa ce ne ies toti dintii. ar fi bine sa facem si o lista cu datele noastre de nastere!!!
io sunt pe 17 mai!!!voi???
pupici de la gaby si stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Si io repede ca tre sa duc copilul afara... si asta ca sa o cert pe "cuscra" mea Cornelia. Pai ce cauti tu la cumparaturi si sa faci curat???? Mai ai rabdare cateva luni si o sa faci tot ce vrei (nu chiar tot ). Prioritatea ta este burtica. Chiar puteai sa o mai lasi pe Maria la mama ta peste noapte. Odihneste-te cat poti si nu-ti mai face atatea probleme din orice. E normal ca vrei sa fii cu Maria si sa te gandesti cum sa le aranjezi pe toate inaintea de venirea lui bebe no.2 dar avand sarcina mai dificila cel mai bine e sa te protejezi. Stii ca iti spun asta din propie experienta si sunt convinsa ca daca stateam mai linistita altfel era situatia mea acum...
Asa ca AI GRIJA ACUM DE BURTICA!!!!

Pupa Crisa

Mergi la inceput