garnituri pentru fripturi

garnituri pentru fripturi | Autor: moni

Link direct la acest mesaj

Mai fetelor,imi dati si mie cateva idei de garnituri pentru fripturi ?Sotului meu daca i-as da fripturici in fiecare zi ar fi foarte multumit!!Ei! 'da simple parca nu prea merg.....
Astept sugestiile voastre!!

moni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Aoleuuuuu...ce pofta mi-ai facut ...ca aici nu pot sa fac si eu o friptura pe gratar ca incepe indata alarma sa sune.....trebuie sa ne luam alt gratar.....pana atunci visez la fripturile tale, moni.....hmmmmmm

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Uite o reteta simpla si mult cunoscuta (poate o stii si tu si eu scriu degeaba ):Cartofi unguresti.Se fierb catofii in coaja.Dupa ce s-au fiert, se curata si se rad (prin razatoarea cu gauri mari).Separat calesti o ceapa (taiata marunt-marunt) in ulei si adaugi putina boia de ardei dulce.Amesteci ceapa cu cartofii , adaugi sare dupa gust si.....gata! Mie imi plac atat de mult ca nu-mi mai trebuie nici o friptura langa ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

O reteta care noua ne palce tare mult si e tare simpla.
Cartofi pireu cu usturoi copt
Ingrediente:
-O capatana de usturoi(cam 5-6 catei)
-cartofi (cati poftesti)
-putin unt
-lapte
-sare

Se pune capatana de usturoi nedesfacuta, la copt, cam 1/2 ora, sau pana e usturoiul molicel. Intre timp se fierb cartofii normal ca pt pireu. Se face apoi pireul de cartofi, se amesteca usturoiul(desfacut de foi, sau stors), untul, laptele, sarea, si eu mai pun si praf de usturoi sa fie mai gustos.
Bon appetit!

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Una supeeer usoara:
Pui in tava,linga friptura,cartofi si morcovi taiati rotund,apoi cam
cu 20' inainte de a fi gata pui niste porumb si mazare din conserva.Presari deasupra un pic de suc de rosii si un pic de patrunjel verde si lasi 20'la cuptor.Eu zic ca este f.buna.Pa!pa!Multa sanatate!Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Io i-am facut sotzului meu, cand speram sa-l bag pe hrana mai slaba, o fripturika de vita linga care i-am dat fro 3 morcovi subtzirei, broccoli fiert cu un pik de unt si am presarat verdeatza peste toate. Arata super bine totul, iar de gust, nu mai zik......


danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Sotului meu ii plac mult cartofii frantuzesti.
Fierbi 9 cartofi in coaja.Separat amesteci 3 oua fierte taiate felii cu o cana de smantana si cascaval ras, sare si piper.
Ungi cu unt un vas rezistent la cuptor si asezi un strat de cartofi felii , un strat de sos .Deasupra trebuie sa fie cartofi.Razi putin cascaval si pui 3 cubuletze de unt.Dai la cuptor jumatate de ora.E delicios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni spune:

Multumesc mult pentru retete.........sunt delicioase......iam-iam
moni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

am facut acei cartofi unguresti...sunt BESTIALI..

multumesc mult..

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Poti folosi acelasi sos de la cartofii frantuzesti,dar in loc de cartofi poti folosi conopida. Buchetelele de conopidale fierte 5-10 min. in apa cu sare,apoi le lasi putin la scurs si apoi:un strat de conopida,unul de sos,ultimul rand fiind de conopida.Deasupra poti pune smantana sau cascaval.Totul merge la cuptor.
Sau,conopida o poti face doar cu unt si pesmet. Procedezi la fel ca mai sus,doar ca intr-o tava sau vas rezistent,asezi cateva bucatele de unt,presari cu pesmet,apoi asezi buchetelele de conopida(fierte putin in prealabil si apoi scurse),condimentezi,mai adaugi bucati de unt unt,presari cu pesmet si bagi la cuptor.
Ori poti folosi o tocanita sau ciulama de ciuperci,sau ciupeci umplute si bagate la cuptor. Daca te pot ajuta cu ceva,cu placere o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Maria, m a bucur ca ti-au placut! Pentru mine sunt si o excelenta mancare de post.Mai faci si o salata (sau o muratura ceva...) langa ei si nu-ti mai trebuie nici o fripturica

Mergi la inceput