nu ma duc, na, la culcare!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Sfatul frantuzoaicei merge, daca te tin nervii pina-l dresezi. Sau daca nu moare de inanitie ori diabet intre timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Sfatul frantuzoaicei merge, daca te tin nervii pina-l dresezi. Sau daca nu moare de inanitie ori diabet intre timp.




No, bun, toate ca toate, da' ce ce sa moara de diabet? Ca ea nu zice ca cupilu' tre' sa manance numa' ce vrea el, adeca dulciuri.

scarmanus

Pisicile mele

Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

scarmanus, metoda descrisa de tine am abordat-o acum cateva luni, a functionat chiar foarte bine o perioada de timp, chiar o lasam cu cartile/jocurile ei preferate in pat, isi stingea lumina singura si dormea, dar din pacate a fost ....
problema este ca atunci cand nu vor si nu vor nimic nu merge, au un talent extraordinar sa gaseasca t-spe mii de motive sa amane somnul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Scarmanus... asa-i, metoda e buna, pentru parintii ai caror copii se culca. Al meu nu se culca. L-am lasat si cu lumina aprinsa, sa citeasca... a citit o zi, a doua zi si-a luat in pat un robot, a treia si un avion, a patra ce mai stiu eu ce... dupa o saptamina se dadea pe tobogan in debara, ca patul ala pliant si asa statea degeaba!
Asta-i toata chestia, el nu se culca de bunavoie, adica nu vrea sa lase toate minunile pe care le are lumea asta de dragul somnului. (Sa-ti povestesc cind ma pun eu pe plins ca de ce trebuie sa dormim, ca io nu vreeeeaaaauuu!, ca eu am altceva mai bun de facuuut decit sa dorm?) De-aia si cer sugestii de amagit odoruul, poate mai sint parinti in aceeasi oala cu mine si au idei mai multe sai mai bune!
Deocamdata faza cu calendarul tine, dar a fost doar a treia zi. Sper sa depistez pina simbata un magazin cu jucarii ieftine! Ca altfel o sa ma coste tare scump calendarul meu cu stelute si floricele!
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Dragelor,
Eu posed doua bucati baieti atomici de 5ani si respectiv 6ani jumate. Lucrez in ture de 12 ore, de zi sau de noapte. Dupa tura de zi ajung acasa la ora 21:15 si bineinteles ca daca-i gasesc jucandu-se intru in ei, si in tasu bineinteles!!!!
Dar de regula, ii iau cu blandete, ii pacalesc putin si-i atrag in camera lor. Acolo ii dezbrac pe rand cu gadileli si ii bag in sac (au cate un sac de dormit fiecare, cu care ne antrenam pentru la vara cand vrem sa mergem cu cortul. Mami, dar noi nu vrem sa dormim! Nu mami, cine v-a zis sa dormiti? Doar ne antrenam pentru la munte. Isi iau fiecare dinozaurul, ursuletul, avionul sau ce mai vor, aprind veioza, si incep sa citesc o poveste. La inceput, nu stateau doua secunde linistiti, nu erau atenti si am inceput asa: " a fost odata...."cum era mai departe?" ei: ca niciodata! Buuuun, a fost un imparat care avea trei feciori. Mihai cati feciori avea imparatul? Andrei taci din gura! (el raspunde mai repede intotdeauna, si-l enerveaza pe cel mic care sare sa-i traga una, si...intelegeti voi numai de somn nu le mai arde pe urma)
Acum, dupa trei luni, sunt atenti la poveste, iar aseara au adormit fix in 10 minute.
Incearca sa nu te enervezi, sau daca te enervezi, evita sa tipi la el. In afara de starea de tensiune care se amplifica, nu obtii nimic. Vorbeste cu el ca unui om mare, arata-i rabdare si intelegere. Este greu, dar asa obtii rezultate.
Suntem toti stresati din diverse motive, dar si parintii nostri au avut probleme cand eram noi mici dar noi le-am aflat muuuuult mai tarziu. Haideti sa incercam sa fim blande cu copiii nostri, sa le fim prietene, chiar daca ne vine sa dam cu ei de pamant!


"Mami, chiar daca-mi mai dai tu cate o palma, eu tot te iubesc!" Mihai-5ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si eu ma confrunt in fiecare seara cu refuzul lui Robert (2 ani) de a merge la culcare la ora stabilita de mine. E imposibil sa ii pretind sa stea cuminte in pat cu lumina mica si sa asculte o poveste sau un cantecel. Pana in ultima clipa e activ, circula, alearga prin casa. M-am convins ca adoarme numai cand vrea el si cand ii este cu adevarat somn - cu alte cuvinte, cand cade frant de oboseala. Atunci se duce chiar el in pat fara nici un ritual si, in cateva minute, gata, adoarme. Daca il intreb atunci ce face, imi raspunde: " Acuma doa(r)me Bobitu ! - si chiar asta face. Cand nu vrea sa doarma, mi-o spune fara ocolisuri : "Nu face nani Bobitu" si "nu" ramane, n-am cum sa-l fortez (iese un scandal monstru) sau sa-l pacalesc (cu pacaleli mergea cand era mai mic). Partea buna e ca nu mai cere nimic de mancare dupa ce se spala pe dinti. Sper sa isi mai regleze programul de somn cand va merge la gradinita, acum se mai intampla sa-l mai prinda si ora 11 jumatate noaptea treaz. Pur si simplu nu-i mai ajunge ziua, si asta cu toate ca si-a consumat energia de dimineata pana seara si in ultimul timp nici la pranz nu mai doarme. Parca-i pus in priza!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaflo spune:

Oana, fetita mea se cere singura la culcare seara iar daca nu merge la gradi fiind vacanta nu mai doarme de amiaza si seara trebuie sa-i pun pijamaua la incalzit pe calorifer si noi nu dormim ci doar ne odihnim putin.Cel tarziu se culca la ora 21 sau 22.Seara este atata liniste fara ea (doarme) si o tot privim ce copil cuminte este dar in schimb de amiaza acum la 4 ani jumate stau o ora langa ea si tot degeaba imi pierd timpul ca nu doarme si numai ma enervez pe ea.Simona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si noi avem poezia:;
"Mai aveti 15 min"
"Mai aveti 10 min"
"Mai aveti 5 min"

Dupa care spalatul pe dinti, trimisul inapoi la baie pentru spalatul pe fata, imbracatul in pijama, liftul (adeca spinarea mea) pina sus, ajungem sus iar la baie (numarul 2 de data asta), bagat in paturi (Alex la mama, Nick la el in pat), citit poveste, facut foame, stins lumina, facut sete, iar stins lumina, anunt "Nu mi-e somn", etc.....

Aia e....incepem la 7:45pm si se sforaie in general pe la 8:45pm.

Cit despre sfatul Dalto nu pot zice decit ca probabil daca ii las singuri la ei in camera nu se vor culca pina dimineata. Se pot amuza/batea/certa reciproc pina se crapa de ziua


Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput