"Seasonal"......ciclu - 1 data la 3 luni

"Seasonal"......ciclu - 1 data la 3 luni | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

Ce ziceti de asta? Fetele din USA, ati auzit de asa ceva? Am vazut un reportaj la tv despre o pastila-minune care cica ar "lasa" rusii doar de 4 ori pe an. Acuma studiaza efectele secundare dar cercetatorii din USA, care au si descoperit tratamentul asta, pareau f multumiti de ea. Chiar am stat si m-am gandit ca ... nu prea stiu ce as face daca mi-ar oferi cineva posibilitatea asta. Va dati seama? No PMS, no rusi, no OB, no nimicuta... doar
Voi ce ziceti?

Un an nou fericit!
Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Chiar crezi ca poate fi sanatos asa ceva?
Doar ai vazut ca efectele secundare apar abia dupa zeci de ani de utilizare si atunci degeaba ii dai in judecata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Mda, tocmai de aia as mai sta pe ganduri. Altfel as spune DAAAA!!!

Un an nou fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Odata la 3 luni sincer n-am auzit,dar despre DELOC am citit!!!Da mai,nu-mi amintesc exact in ce revista(cred ca Red Book"pt.cine stie) am citit dar exista anumite tipuri de anticonceptionale pe care daca le ei intr-un anumit fel nu-ti mai vin "rusii" deloc.Suna tentant:nu tu PMS,nu crampe,"verde"non-stop la ,insa mi se pare prea impotriva "naturii"ca sa fie sanatos....In plus nici nu prea ma pling,ca-n unele luni ma rog sa-mi vina!)chiar acu' bat matanii ca sunt "late" 14 zile si nu-s insarcinata!!!) si cu 8 "rusi"pe an nu cred ca-i chiar asa o problema!!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by Veve

si cu 8 "rusi"pe an nu cred ca-i chiar asa o problema!!

Irina & Veve cea cumintzica foc!





ce te faci insa cand iti vin din 2 in 2 saptamani ?! vad ca mai nou, dupa nastere asta mi-e ritmul.... trebuie musai s-o intreb pe doctora DE CE ??? noroc ca sunt programata vineri, ca a inceput sa ma exaspereze....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Offf-ooof,Angela!Si crezi ca ai sanse sa primesti un raspuns la problema?Eu m-am linistit!astept sa merg la vara acasa "sa-mi vad de sanatate" ca cu astia m-am lamurit!De 2 ori mi-am facut programare pentru asta si alea se uitau ca la masini straine;nu aveau decit un raspuns: anticonceptionale si nu-ntelegeau ce vreau de fapt.Pai pe mine ma interesa cauza acestor probleme nu prescriptii de hormoni fara analize!Am mai luat si-n trecut si m-am lecuit!!!Si dupa ce stateam cite-o ora-n cabinet sa-mi ia ...tensiunea si banii,cind ieseam realizam ca de fapt am pierdut timpul degeaba;e drept ca daca-mi dadea trimitere la analize sau endocrinolog nu ma duceam ca-s imposibil de scumpe,dar macar sa vad interesul ala c-ar vrea sa ma ajute..Ciuciu!
Asa ca-ti doresc succes si sanatate!
Si scuze,Crisina,ca ti-am invadat subiectul!Stiu eu ca moldovencele nu-s suparacioase...tare!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Buna fetele,eu iau acum astfel de anticonceptionale(cerazette) si nu imi mai vine menstruatia deloc,sunt bune si cand alaptezi.Se stie ca pilulele creaza o menstruatie falsa ca de fapt nu exista ovulatie si atunci de ce sa mai fie si sangerarea asta falsa!?! Asa ca daca nu este ovulatie nu este nici sangerare.Doctora mea(ginecoloaga) ia si ea aceste pilule si imediat ce le-a intrerupt a facut un bebe a luat iar si apoi iar le-a intrerupt si apoi alt bebe.Acum si-a pus un implantat in brat,ceva nou ,cat un bat de chibrit flexibil,costa 300 euro si este valabil 5-6 ani.Acest "betigas"elibereaza hormoni sistematic in organism si are efect contraceptiv.Voi ati auzit de asa ceva?
cu christian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

De "betigas"in brat n-am auzit,dar aici sunt la moda plasturii contraceptivi si niste inele impregnate cu hormoni(nuvaring parca se cheama...s-ar prea putea sa deliez );plasturii sunt niste patratele mici si aproape invizibile pe care le lipesti undeva(abdomen,zona fesiera) si nu se iau la dus;am impresia ca se schimba la 2 saptamini;iar inelele se implanteaza ca si steriletul,au mai putine efecte secundare si se tin citiva ani;si unele si altele insa contin hormoni ca si pilulele si avantajul ar fi ca te feresc de riscul de a uita pilula sau de efortul de ati aminti s-o iei.Inelusele cu pricina cica au aparut si-n tara dar costa in jur de 5 milioana(sau 8??)

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Si pe aici sunt o gramada de anticonceptionale, printre care si "betigas". Problema cu betigasul este ca atunci cand trebuie scos din brat (dupa 4-5 ani),este dureros, lasa urme si chiar cicatrice. Au fost numeroase emisiuni la Tv cu acest betigas, in care majoritatea tinerelor se plangeau despre acest anti-c.

Mai nou, cum a spus Veve,plasturele ce se lipeste de corp, dar care trebuie schimbat la saptamana. Este nou si inca nu s-au spus prea multe in legatura cu efecte secundare samd.

Nu stiu cat ar fii de sanatatos, sa intrerupem acest ciclu al naturii. Mai bine cu ciclu, decat cu dereglari lunare/ trimestriale sau chiar anuale. Doamne fereste!


Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Nu mai stiu pe unde am citit, in orice caz intr-o revista de specialitate.
Daca vreti sa nu va vina "rusii" si sunteti pe pilula, cand terminati cele trei saptamani de pilule cu hormoni, sariti peste cele fara (alea colorate, placebo) si treceti direct la o noua folie (pilule cu hormoni). Si in felul asta cica nu mai vine acel fals ciclu.
Dezavantajul e, tot acolo am citit, ca poate aparea un pms prelungit. Posibil si alte efecte.
In orice caz, trebuie consultat un medic pentru asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

As vrea sa ma adaug si despre alta metoda anti-conceptionala. Am ramas putin socata, deoarece multe mamici de la gradinita lui Alex, din play-grupul nostru au adaptat-o, daca se poate numi asa.

Si-au trimis sotii (cele care au ajuns la concluzia ca le ajung numarul de copii pe care-l au) sa-si faca vasectomie.(nu mai folosesc, prezervative, nu pastile, nu sterilet,nu mai multi copii, o zi la clinica, cca $375.00 si gata). Americancele, gasesc ca este ceva normal ca sotii, daca nu mai doresc copii sa aiba aceasta operatie. De ce nu ar folosii ei aceasta metoda contraconceptiei?

Hmmm... la mine nu este cazul, si nici nu cred ca as dori asa ceva sotului meu, ma uit la el, i se face pielea gaina numai cand pronunt cuvantul: vasectomie.

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput