Care sunt conditiile?

Care sunt conditiile? | Autor: AncaG

Link direct la acest mesaj


Desi am pus aceleasi intrebari undeva in cadrul subiectului despre crese/gradinite in Germania, nu am primit nici un raspuns (deocamdata) asa ca m-am gandit ca poate nu s-a mai uitat nimeni acolo pana la sfarsit si va rog sa nu va suparati daca pun iar aceleasi .
Din ce s-a scris pana acum m-am lamurit cat de cat in legatura cu inscrierea la crese/gradinite in Germania, oarecum si cu pretul, dar as dori foarte mult sa stiu care sunt conditiile in gradinite, cum sunt tratati copiii, ce li se da la masa - pentru gradinite cu program prelungit (m-am speriat foarte tare cand am citit aici pe site ce povestea o mamica despre mancarea servita la gradinita in Olanda), care e programul copiilor in aceste gradinite cu program prelungit, ce activitati mai deosebite au (pentru copiii de 5-6 ani), daca au...
Multumesc anticipat!
Anca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris spune:

draga Anca, fetita noastra are 3 ani si 5 luni, merge la gradi dn august, cu program pina dupa-masa; eu sint multumita, e o gradi ce apartine de biserica catolica, si mie mi se pare ok, nu a contat ca nu sintem catolici, au de altfel si turci, greci si rusi...dar mie mi se pare mai fina decit cea de stat care e vecina cu gradi a noastra; de acolo vine un miros mai aiurea de mincarica, gen tocanita....na, si eu cu comentarii; la gradi papa dimineata sandvis cu un, brinza alette, sunca sau salam, lapte sau ceai, ce vor copiii; au un fel de bufet suedez si fiecare ia ce vrea de acolo, isi fac singuri sandvsuri, si apoi singuri isi spala farfuria si furculita sau cana; la prinz primesc carnea gatita de la o frima de catering; legumele le prepara in gradi; eu zic ca e ok, papa paste; spanac, legune sote, peste, piure de cartofi, cirnaciori, pui, din cind in cind le face la prinz clatita din aia groasa cu mere, sau budinca de ciocolata; dupa ce dorm le dau fructe, din mai multe feluri, isi ia fiecare copil ce vrea; a noastra e mincacioasa, are ea un fix sa manince mazare si orez citeodata, dar daca ii e foame le maninca si pe alea; si de cele mai mul;te ori isi mai pune cite ceva, o a doua portie....mie mi se pare in regula, cu exceptia cirnatului dar asta e germania si cirnatul,,,,,am auzit si eu de la o alta mamica rominca de meniuri mai ciudate, probabil ca terbuie sa te interesezi inainte de a inscrie copilul la gradi, eu ramin totusi cu ideea ca cele ale bisericilor sint mai bune...in grupa sint copii de la 8 luni la 5 ani, au program comun da si program separat pe virste, si par a fi multumiti ; copiii prescolari au mai multe activitati de pregatire pt scolarizare dar nu stiu prea multe detalii; educatoarea ne-a spus ca dupa ce germania a avut rezulatul ala dezastruos la testul de la pisa gradinitele au fost presate sa dopte programe mai active cu copii; unele mamici se plingeau ca la gradi copiiii nu invata nimic, poezii, cintece, jocuri, dar eu vad ca tot timpul vine cu ceva nou de povestit, chit ca germana ei e tare la inceput; cam asta e , dac mai vrei detalii, sau povesti, scrie-mi pe mail; tchuess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Draga Anca,
fata mea are aproape cinci ani si merge la gradinita Crucii Rosii Germane din august 2001. Ea sta la gra pana la 12.15, adica program scurt. Exista locuri - destul de putine - pentru program prelungit, pana la 16 si locuri pentru program cu pauza la pranz -copiii sunt luati la pranz acasa si adusi la 14 din nou la gra, pana la 16. Toti copiii mananca dimineata la gra, unde in general au de toate si isi iau ce vor. Grupele sunt formate din copii intre 3 si 7 ani, 25 de copii in grupa si 2 sau 3 educatoare - foarte dragute si rabdatoare, dupa parerea mea. Programul este destul de lejer, adica in general sunt lasati sa se joace cum vor si cu ce vor, si au destul de putine activitati organizate, in special "lucru manual" - fac tot felul de decoratiuni pentru a marca fiecare eveniment, anotimp etc., canta, li se citesc povesti dar nu stau si asculta decat copii care vor, fac sport din cand in cand - numai cand ploua foarte tare si nu pot iesi afara. Pentru copiii care merg anul urmator la scoala exista un program de pregatire, organizat in anumite dupaamieze - dar destul de "subtire". Serbarile de sfarsit de an si de Craciun au fost sub forma de petreceri - mancare, prajituri, muzica, dans, jocuri organizate pentru copii.
Din cate am aflat eu forma de organizare a activitatii in gradinite difera de la una la alta. Asa ca trebuie sa te interesezi dinainte. Eu nu am avut de ales, pentru ca la gradinita asta am gasit loc, altfel trebuia sa mai astept un an.
Va doresc mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaG spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri! M-am mai linistit si eu putin. Multi si voua si fetitelor. Ele ce zic? Le place la gradinita, avand in vedere ca totusi, banuiesc eu, se inteleg destul de greu cu copiii, cu educatoarele (daca nu au stiut de acasa macar putin limba germana).
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

a noastra e micuta inca si nu realizeaza cred prea clar ca ceilalti nu o inteleg....dar educatoarele sint rabdatoare si dovada ca se simte bine acolo cred ca e ca imi repeta de zor cintece si poezioare din care nu intelg nimic, dar ea ii da inainte...si mi-a spus ca si alti copii nu stiu germana - vorbea de cei mai mici ca ea...eu oscilez intre optimism si disperare cind ma gindesc la cum se descurca ea acolo atitea ore dar se pare ca pentru copii handicapul de a nu stii limba nu e asa dramatic, din fericire; am vorbit cu mamica unui coleg al ei care m-a felicitat cit de repede a invatat germana - evident ca exagera; dar mi-a spus ca baiatul ei care in 2 ani a invatat bine de tot a fost mai incet la inceput poate si pt ca a avea o colega turcoaica si vorbeau intre ei numai turceste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Si Ioanei, fetitei mele, ii place la gradinita. Acum! La inceput a fost foarte, foarte, foarte greu si pentru ea si pentru mine. Ioana a fost foarte stresata ca nu intelege ce se spune in jurul ei si ca nu poate sa vorbeasca - pentru ca vorbeste foarte mult si de fiecare data cand trebuie sa faca ceva vrea sa i se explice detaliat de ce trebuie s.a.m.d.
Cred ca nu o sa uit niciodata prima zi de gradinita. Venisem in Ge doar de 10 zile, eu am pregatit-o si i-am explicat ca la gradinita copiii nu vorbesc romaneste. Cand m-am dus sa o iau avea lacrimi imense pe obraji si cum m-a vazut a inceput sa planga si mai tare si mi-a spus: "Tu ai spus ca nu vorbeste nici un copil romaneste, DAR NICI EDUCATOARELE NU VORBESC ROMANESTE, NIMENI NU MA INTELEGE!"
Vorbise in continuu o ora si jumatate, dupa care si-a dat seama ca nu o intelege nimeni. Au urmat trei luni in care nu s-a jucat cu copii, dar se atasase de una din educatoare. Dupa inca vreo trei luni a inceput sa se joace cu anumiti copii. Acum se simte foarte bine si turuie in germana aproape la fel de mult ca si in romana.
Cred ca alti copii se acomodeaza mai usor. Poate fata mea este prea sensibila. Asa ca iti doresc succes si sa va fie bine!

Mergi la inceput