Sarcina cu probleme - ginecolog in Galati

Sarcina cu probleme - ginecolog in Galati | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Caut si eu informatii despre dl. doctor Botezatu Costache Ioan care-i ginecolog in Galati. Cumnata mea a mers la el si nu stiu cata baza sa pun pe informatiile care le-a primit acolo.
Ea a avut anul trecut o sarcina extrauterina cu probleme (i-au extirpat o trompa cu totul in urma operatiei) si acum s-ar putea sa fie din nou gravida. A facut un test de sarcina si i-au iesit 2 liniute, a avut sangereri destul de urate asa ca a fost la Galati la un medic cica renumit. A dat o tona de bani pe o ecografie transvaginala si niste analize si tot degeaba. Medicul zice ca nu se vede nici urma de sarcina (e posibil sa fie atat de mica sarcina incat sa nu se vada la ecografie sau sa fie din nou vorba de extrauterina ) in schimb are o rana pe col care trebuie cauterizata.

Asa ca intreb aici (ca la liste de medici n-am gasit nimic) stie cineva ceva de acest medic?
Sau daca nu cine-mi recomada si mie un medic bun (in Bucuresti) pentru genul asta de sarcini cu probleme, si eventual daca cineva a mai trecut prin asta, e posibil sa fie gravida sau testul a iesit aiurea?? Si in caz ca e gravida, pana va ajunge la control in Bucuresti, ce masuri de precautie ar trebui sa ia?


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Offf !
Draga mea, tare ma tem ca e tot extrauterina. Sa dea Domnul sa nu fie adevarat.
O sa-ti povestesc despre experienta mea.
In 2001 am ramas insarcinata.
Am facut test de sarcina si a iesit pozitiv (2 liniutze!).
Dupa cateva saptamani am avut niste scurgeri maronii.
Am ajuns la medic, am facut o gramada de ecografii (eram in Canada, aparatura ultimul tip !!!!!!!!!) si NU SE VEDEA NIMIC !!!!!!!!!!!!!! Mi-au spus ca "am pierdut sarcina" !!!!
Eu am continuat sa ma simt rau, pana intr-o dimineata cand nu m-am mai putut da jos din pat din cauza durerilor.
Din fericire nu s-a produs hemoragia, dar am ajuns in criza la spital.
A urmat internarea de urgenta si... la ecografiile pe care mi le-au facut atunci TOT NU SE VEDEA NIMIC !!!!!!!!!!!!!!!!!
Asa ca doctorul a decis sa ma bage in operatie si sa vada ce se intampla exact .
Iar la operatie raspunsul a fost: EXTRAUTERINA !!!!!!!!!!!!!!!!!
-----------------
deci... sfatul meu este sa nu stea in asteptare.
Neaparat sa mearga la un doctor foarte bun, care sa o tina sub supraveghere si sa o sfatuiasca.
Asa cum ti-am spus si in cazul meu sarcina nu s-a vazut la ecografie, iar testul de sarcina a fost pozitiv (de fapt, este normal, pentru ca exista un embrion in formare)

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Mickyyy sunt din Galati si stiu cam ce este pe aici avand in vedere ca am nascut pe 26 oct. Despre doctorul Botezatu: toata lumea stie ca e bun, ca are aparatura de ultima generatie, drept urmare si tarifele fff mari in comparatie cu ce mai exista pe la alte cabinete. Ceea ce am auzit in schimb despre el negativ este urmatorul lucru: pune diagnostice si face tratamente astfel incat femeia sa se duca de mai multe ori la el, "cotizand" de fiecare data.
Eu iti pot spune niste doctori care fac la judetean in galati si sunt medici fff buni si nici avari dupa bani. Eu am nascut cu dr Irimia (un om cu un suflet de aur si ginecolog excelent) prin cezariana (el nu face decat in spital). Dar mai este si Doctorita Mataca care face si in spital si are si la cabinet (Avant Medica )
Sunt sigura ca mai sunt si alti doctori buni la care se poate duce.
Multa sanatate si sa speram ca totul va fi bine.

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Merci pentru raspunsuri!
Din pacate cumnata mea e tare incapatanata si nu stiu daca o voi putea ajuta cu ceva. Am incercat sa stau cu ea de vorba cand am fost acum in week-end la Braila insa n-am avut prea mare succes, ea o tine una si buna ca nu-i gravida, ca daca asta i-a zis doctorul atunci e litera de lege (nu mai vrea o alta opinie). Legat de ce zicea Ele, intr-adevar, doctorul ala i-a dat un tratament cu Diane si a rechemat-o la control in ianuarie, fara sa-i puna vre-un diagnostic macar aproximativ. Iar ea nu s-a hotarat inca daca sa urmeze sau nu tratamentul, ea tot spera ca va putea face un bebe fara nici un fel de tratament.
In fine, a optiunea ei, daca ea nu-si doreste atat de mult un bebelus (asa cum se lauda) eu n-am ce-i face, n-o pot ajuta impotriva vointei ei.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Micky intr-adevar ai dreptate. Pt un copil faci orice, nu e bine ca e incapatanata. Cel mai bine in cazul ei este sa ceara si alte pareri. Iar partea cu Diane este fff caracteristica pt doctorul Botezatu.
Incearca sa o convingi macar sa mai o vada si alti doctori.
si sanatate.

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mischaela spune:

Dragele mele doamne,
Am constatat cu tristete ca toate informatiile despre doctorul Botezatu sunt de bine. Probabil ca toate cele care au fost lasate balta s-au consolat, si si-au vazut mai departe de bebelusul lor.
Ideea este urmatoarea: individul este un bun profesionist, puteti apela la el pt orice problema, in afara de una singura: nasterea. NU CALCA LA NICI O NASTERE! Toate credem ca o sa vina la noi, dar credeti-ma asta nu se intampla....
Din cauza lui (moralmente vorbind pt ca el mi-a povestit ca nu-mi trebuie cezariana, desi eram in ultimul hal de slaba si cu un bebe de 3300) am avut doua aplicatii de forceps, una mai dureroasa ca alta, taiat si cusut tot ce s-a putut, dar ce mai conteaza acum... slava Domnului ca fetita mea este sanatoasa si nu a ramas cu probleme in urma nasterii. De obicei la o nastere normala, asista moasa si care mai e pe acolo.... La mine au fost moasa, plus doi medici si tot personalul care era in maternitate la ora 12 noaptea ... si cand ii vezi vorbind in soapta intorsi cu spatele.... va dati seama ca e groasa....
Daca mai doriti informatii mai am, dar s-a trezit aia mica...
E mai importanta acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Mickyyy,

Dar BHCG nu a facut? Ca asta e cel mai relevant.


mischaela,

Groaznic! Ai trecut printr-o experienta cumplita. Din pacate e adevarat, la nastere vezi ce fel de om e ... ca la cabinet sunt toti numai zambete.

Mergi la inceput