Deodorante ... de cand?

Deodorante ... de cand? | Autor: dori

Link direct la acest mesaj

Cand incep copii sa foloseasca deodorante ? Fetita mea are 6 ani si de cave timp a inceput sa transpire foarte mult (se si agita foarte mult). Ma gandeam sa ii iau un deodorant dar mi se pare cam devreme. Voi cum ati procedat cu copiii vostri?

Sarbatori fericite !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu l-am invatat pe Adi... 4 ani de acum sa miroasa frumos...
Cred ca este bine sa-i iei un deodorant... dar nu din acela care opreste transpiratia.
Eu dupa ce am citit pe forum despre deodorantele care contin Aluminiu... ca ar fi un risc pentru cancer... am inceput sa folosesc uleiuri esentiale din plafar... Sunt bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Bianca implineste 7 ani in februarie anul viitor;inca nu i-am cumparat ei un deodorant,dar cand mergem intr-o vizita sau avem ceva special,am dat-o cu deodorantul meu,pentru a evita situatia cand ar transpira si ar putea mirosi neplacut.Eu am observat ca a inceput sa-i miroasa transpiratia de ceva timp,mai ales cand este agitata si mananca mezeluri.Nu miroase in fiecare zi,dar ma deranjeaza cand simt ceva neplacut la ea,asa ca insist sa se spele foarte bine,o schimb mereu;am intrebat si medicul daca e ceva anormal in mirosul asta nou aparut la ea,insa mi-a zis ca este in regula,trebuie sa evit mancarurile care ar contine multe toxine si asa e,cand nu-i dau mezeluri nu miroase deloc.Nu stiu daca e bine sa folosim constant deodorant,poate ne spun cele care au copiii mai marisori,cum au procedat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

hei, ce Ioana mare avem!! Daca te hotarasti sa iei, sunt unele fara Aluminiu la Vichy. Nu au miros dar sunt bune.
Sarbatori fericite si pupici la pitici!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni-k spune:


Eu zic ca prima etapa este aceea de a invata copilul sa se spele foarte des la subrat ( fiindca singuri pot constata ca au transpirat, dupa ce au alergat, fie la scola....).Apoi normal ca ii vom invata sa foloseasca deodorantul ( antiperspirantul). Fetita mea de exemplu foloseste deodorant cam de prin cls a 2a. E bine daca gasiti un deodorant non alergic, chair daca este putin mai scump, merita.
Moni-k

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Baietelului meu care are 4 ani i-am luat deodorant de la Malizia (Bon Bons) din Sensiblu si e foarte incantat de el. Se da la ocazii speciale si neaparat pe pijamalele pe care i le dau la gradinita. Miroase placut a menta dar sunt mai multe sortimente si pentru fetite.

Sa vezi ca sa prevezi, sa prevezi ca sa previi!

Mergi la inceput