Edeme prea devreme.

Edeme prea devreme. | Autor: dana d

Link direct la acest mesaj

Am fost la control si e totul OK in afara de faptul ca au inceput sa mi se umfle picioarele si abia am implinit 5 luni. parea ingrijorata, mi-a dat niste pastile Furosemid sa elimin apa. Cand le-am cumparat farmacista mi-a spus ca scad tensiunea si eu cam am probleme, caderi, ameteli...aproape lesin. A luat cineva Furosemid? Ati avut ameteli? Mie mi-a dat o pastila pe saptamana. Sa o iau? Sa iau jumatate? E groaznic cand te ia cu lesin, nu stii ce sa faci cum sa stai, nici culcata nu-mi revin, dar mai ales ma sperii (parca mori, pleci de pe lume) si ma trec valuri de transpiratie rece. Am patit de mai multe ori la prima sarcina dar mai tarziu dupa 6 luni, acum am patit-o pe 31 dec, aveam abia 4,5 luni. Doctorii nu se alarmeaza, spun sa stau linistita ca nu e nimic grav, se mai intampla in timpul sarcinii. Usor de zis!
Impartasiti-mi experientele voastre cu edemele si lesinurile! Va multumesc
Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Eu Furosemid nu am luat dar am avut edeme spre sfarsitul sarcinii. Era si foarte cald... Si eu sunt hipotensiva si in sarcina eram si anemica asa ca trebuia sa ma ridic cu grija. Ca tratament la edeme eu am baut multe lichide, am mancat putina sare si am stat cu picioarele in sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

cu toate ca nu am probleme cu tensiunea sau cu retinerea de apa, mai am surprize si imi simt mainile si picioarele umflate.atunci beau ceaiuri diuretice, cele mai bune mi se par cel de codite de cirese si matase de porumb. eu evit sa iau orice fel de medicamente.
sanatate.

ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

am uitat sa scriu despre lesinuri:).in timpul sarcinii am patit-o doar de 2 ori, dar stiu ca nu este timpul pierdut (sunt abia in 29 de saptamani). mi-a zis un medic si banuiam si eu asta ca este din cauza glicemiei, pe care eu o am cam scazuta, si la un moment dat se intampla sa raman fara "combustibil".simt exact cum ai descris tu:ameteala, sfarseala, transpiratie rece, tiuieli in urechi si vad negru. dupa ce beau apa cu zahar si mananc ceva dulce, imi revin, dar ma simt terminata pt un timp...
incearca sa-ti controlezi glicemia. la mine este ceva mostenit de la tatal meu...


ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Mie mi-au spus ca ar fi caderi de tensiune,nu am putut sa-mi iau tensiunea decat dupa cateva zile si aveam 10 cu 8, medicul a spus ca e bine. De asta imi fac griji pentru medicamentul asta care scade tensiunea. Va multumesc pt raspunsuri. Am sa incerc sa il iau intr-o zi cand stau acasa si nu singura, sunt in stare sa-mi vina rau numai de frica.

Dana

Mergi la inceput