injectii contraceptive - da sau nu ?

injectii contraceptive - da sau nu ? | Autor: crissandrada

Link direct la acest mesaj

Hi ! Am nascut de 4 luni si m-am gandit ca ar fi timpul sa folosesc o metoda contraceptiva. Am fost la doctor si mi-a spus ca atat timp cat alaptez cel mai indicat ar fi injectiile contraceptive care se fac din 3 in 3 saptamani.L-am intrebat de efectele secundare si mi-a spus ca nu sunt. Voi ce stiti ? Le-a incercat cineva ? Dar pilulele ? E doar o idee preconceputa ca te ingrasa si iti mareste pilozitatea ? Pana acum nu am folosit o metoda contraceptiva adevarata, doar calendarul si a mers .Insa atunci daca ramaneam insarcinata nu era o problema . Nici acum nu ar fi dar...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu am folosit pilule si nu m-am ingrasat nici un gram .dimpotriva am slabit 1-2 kg dupa 2 luni si apoi m-am mentinut.cit despre pilozitate nici o diferenta.
dar dupa 1 an am facut o pauza caci asa mi-a spus medicul si nu am mai luat.am citit un articol in revista formula-as despre efectele negative pe care le-ar avea si am renuntat la ele.
voi cauta articolul si il voi trimite aici.
svetlana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

CONTRACEPTIVE INJECTABILE

Sunt produse cu continut hormonal, administrate sub formă de injectii.
Eficienta: 99%.

Cum actioneaza: Ca si alte metode hormonale, opresc ovulatia. Se injecteaza intramuscular. Din muschi se elibereaza lent si constant in organism.

Avantaje: Este una din cele mai eficiente metode contraceptive; o injectie confera o protectie de 8 pana la 12 saptamani; este reversibila; poate fi folosita de femeile care alapteaza.

Dezavantaje: Perturba ciclul menstrual; sangerari neregulate sau chiar absente; este necesara o perioada mai lunga de timp pentru reluarea fertilitatii; nu protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv SIDA.

Observatii: Se recomanda supravegherea medicala, de preferat la un Cabinet de Planificare Familiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

SAU http://sexologie.ournet.md/m05.html
Contraceptive injectabile

Eficiență - 98%-99%

Mod de acțiune
Conțin un singur hormon-gestagen, care se absoarbe încet după injectare si împiedică ovulația pe o perioadă de 8-12 săptămâni.

Avantaje
Această metodă trebuie utilizată doar de câteva ori pe an.
Nu au influență asupra sistemului cardiovascular.
Pot fi folosite de femeile care alăptează.

Dezavantaje
Pot interveni dereglări ale menstruației.
La unele femei produc efecte secundare: crestere în greutate, retinere în restabilirea fertilitătii, dureri de cap.


Observații
Contraceptivele injectabile pe bază de progesteron se aplică la indicația medicului odată la 2 sau 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ncristina spune:

NU HOTARAT! Din punctul meu de vedere cel putin. Ca tratament post operator am avut defacut 10 fiole (una/luna) de Megestron. Este un anticonceptional pe baza de hormoni. Este adevarat ca nu da dureri de cap in ce priveste contraceptia, dar... eu m-am ingrasat 16 kg. M-am chinuit aproape un an de zile sa-mi vina ciclul cat de cat regulat, oricum la inceput nuimi venea deloc, drept pentru care am apelat la anticonceptionalele clasice pentru a pune mecanismul in miscare. Ti-am spus: parerea mea este ca nu, dar alegerea iti apartine. Sa auzim de bine!

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

Uite un alt contraceptiv care te-ar putea ajuta:Pharmatex ovule.
Mod de folosire:folositi un ovul inainte de fiecare act sexual.Scoateti ovulul din ambalaj si introduceti-l cu degetul aratator cat mai adnc in vagin(de recomandat in pozitia culcat).Ovulul se dizolva in 5 minute si va protejeaza timp de 4 ore.
Indicatii:
Aceasta metoda este indicata pentru toate femeile in perioada de activitate genitala si se indica in special cand:
-exista contraindicatii temporare sau permanente pentru contraceptive orale sau sterilete;
-cand femeia este dupa nastere,in timpul alaptarii,dupa un avort sau in perioadele premenopauza;
-in timpul contraceptiei orale in cazul in care s-a uitat administrarea unei tablete(in acest caz se va face asocirea cu PHARMATEX pana la inceperea unei noi plachete de contraceptiv oral);
Contraindicatii:-nu exista,ovulele sunt bine tolerate.Clorura de banzalconiu continuta nu difuzeaza in sange sau lapte;nu afecteaza ciclul hormonal si nu modifica flora vaginala.
Precautii de folosire:
Acest spermicid este distrus de sapun.Imediat dupa actul sexual este posibila o toaleta EXTERNA doar cu apaPRA fara pic de sapun.
Ce sa zic,sunt cam scumpute(cred ca s-a ajuns la 200000-10 ovule),eu le-am primit de la mama si am ramas cu 5 cutii,chiar vroiam sa le vand dupa ce am aflat ca sunt insarcinata dar apoi m-am uitat la valabilitate si noroc:expira in 2003 in august si in 2004,asa ca acum imi vor prinde bine mai ales ca mama nu mai are cum sa-mi faca rost.
Daca ai intrebari sau nelamuriri astept.
Pupicei!
Adina siRares-Costin

quote:
Initial creeata de crissandrada

Hi ! Am nascut de 4 luni si m-am gandit ca ar fi timpul sa folosesc o metoda contraceptiva. Am fost la doctor si mi-a spus ca atat timp cat alaptez cel mai indicat ar fi injectiile contraceptive care se fac din 3 in 3 saptamani.L-am intrebat de efectele secundare si mi-a spus ca nu sunt. Voi ce stiti ? Le-a incercat cineva ? Dar pilulele ? E doar o idee preconceputa ca te ingrasa si iti mareste pilozitatea ? Pana acum nu am folosit o metoda contraceptiva adevarata, doar calendarul si a mers .Insa atunci daca ramaneam insarcinata nu era o problema . Nici acum nu ar fi dar...

Mergi la inceput