La France (26)

La France (26) | Autor: oana cretu

Link direct la acest mesaj

Continuam aici, da?

oana si bebitza din burtica (36s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Categoric !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Esti cam scumpa la vorba in ultimul timp, Sibylle!

oana si bebitza din burtica (36s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo spune:

Fara suparare, dragele mele va rog sa scrieti mesaje CONSISTENTE ( nu ma refer la lungime) si serioase...daca aveti de scris mici mesaje de simpatie folositi va rog mesajele private... Ca asa o sa umplem paginile de POMANA! Stiu ca si Otilia are aceeasi parere si alte cateva persoane cu care am vorbit la telefon sau mail... Daca se supara cineva ,treaba ei...dar daca citeste cineva cele 26 de capitole...isi da seama ca jumatate sunt probleme sau pareri despre lucrui serioase si jumatate...doar cuvinte...fara rost!!!
PACAT CA SUNT MULTE FETE CARE AU PARERI BUNE SI CARE NU AU TIMP SAU SE ABTIN SA SPUNA CEVA...
Si acum puteti da cu pietre...sunt pregatita...
Va doresc tuturor o seara placuta!




"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu
"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Pentru Corina : eu am facut sarmale cu choux frisé pe care il gaseam in bacanii asiatice. Numai ca trebuia impachetate mari sarmalele mele. Alta solutie e sa moi varza alba si clasica in apa fierbinte cu otet si sa desfaci apoi frunza dupa frunza.

Mie mi se pare ca rubrica de sus se numeste "Prieteni dintotdeuna" si e bine ca avem un loc unde sa ne scriem ca uite s-a imbolnavit aia mica si uite ce dracii a mai spus cel mare si uite ca mi-a murit pisica ....

(recunosc sarmalele sunt in sine un subiect futil dar indispensabil)



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo spune:

In legatura cu varza murata bunica mi-a mi-a dat un sfat: Varza alba ( dar mare...cat de mare se poate, ca sa taiati partea fibroasa si sa ramaneti cu ceva pt infasurat sarmalele) se fierbe un minut in apa cu zeama de la 3-4 lamai. Se acreste foarte bine. Daca puteti sa fierbeti sarmalele intr-un vas de lut...este ideal. Eu imi aduc din Romania...sper sa ajung cu el intreg in Franta.

Va pup !

"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu
"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Imi permit sa fac referire la mesajul lui Geo, pe care nu o cunosc decat prin prisma celor scrise de ea aici.
Eu fac parte dint categoria celor care au si pareri bune (cateodata), nu au timp si nu se pot abtine sa spuna ce cred.
Geo, incepi mesajul tau cu "fara suparare" si-l termini cu "dati cu pietre", deci stiai ca mesajul tau ar putea deranja. Pe mine una nu m-a suparat, ci m-a incitat. Si cum mi-e greu sa tac...

N-as putea spune mai bine decat a facut-o Mik mai devreme.
Unele dintre noi ne consideram apropiate, fie si asa, virtual, poate nu chiar prietene, fiindca asta implica multe, dar sunt sigura ca atunci cand scriem ceva, mic si fara consistenta, o facem din dorinta de a impartasi si celorlalte o stare, o veste buna sau mai putin buna, in fine... cred ca, daca nu e neaparat constructiv, este in mod sigur benefic, atunci de ce sa nu profitam?
Face atat de bine bla-bla-ul cateodata! As zice chiar ca ar trebui consumat fara moderatie. Asta nu ne impiedica sa devenim serioase atunci cand trebuie, ce credeti?

Va pup!



« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

De acord pentru mesajele consistente. Dar ce pot sa fac daca n-am timp sa le scriu? Ca daca astept pina pot scrie unul ma uitati cu totul!!!
Si daca am chef sa spun ca imi faceti pofta cu sarmalele voastre cum sa procedez: sa trimit un mesaj privat la fiecare persoana care a pomenit de lucrul asta? Mai stii, o fi o idee buna, poate ma aleg cu o invitatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Coucou, fetele!
Pina sa apuc si eu sa scriu un mesaj, hop, au mai trecut doua capitole!
Ce faceti, sper ca nu va apucati acum sa va certati...
Eu sunt frinta de oboseala (daca de martea sunt asa, cum o sa ajung pina vineri???), iar nu a vrut al mic sa doarma dupa-amiaza... Mi-a scos peri albi! Si mai si tipa asa de tare ca trezeste pe toata lumea. S-au imbolnavit lunea trecuta, cind i-am dus la Relais AssMat ca sa se distreze impreuna cu alti bebelusi... Hmmm, asa distractie ce-am mai avut, toata saptamina pe la doctori, medicamente, nasucuri care curg, bebei iritati...
Asta doar asa, sa zic si eu prezent...
In rest, pofta buna la sarmale, ca eu anul asta n-am mai facut, m-am lasat pagubasa. Si cum sotul tocmai si-a facut analizele si i-a iesit colesterul mare, trecem pe regim, asa, de sarbatori.

Va pup!

PS: Felicitari intirziate la toate Nicoletele si Nicolaii.
In afara de Nadia mai era si... sotul lui Geo, Nicolas (pe care nimenea nu l-a urat)

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">
www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=451" target="_blank">Povestea nasterii Adelitei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

OOO, Otilia te-au dovedit copiii? Si pe mine ma incearca ai mei, dar... rezist! Si fetita de care ma ingrijesc e un pic bolnavioara si are nevoie de ceva mai multa atentie. deci eu am nevoie de zile de 30-35 de ore ca sa apuc sa termin treaba.
Pe la noi a inceput sa bantuie varicela, dar sper sa nu ajunga si pe acasa ... Asta mi-ar mai lipsi acum!

Credeti ca trebuie sa iau cadou de Craciun si la fetita de care ma ingrijesc (de trei luni)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Va salut si eu în seara asta. Am câteva restante la voi : deci, la multi ani Nadia si sper sa ne vedem duminica (dupa o cearta aprinsa pe tema Parisului înca nu stiu ce va fi pt ca de câteva luni traim din economii care se duc si ele...sper totusi sa venim...amândoi vrem, dar sa vedem în ce masura putem suporta aceasta cheltuiala)

Mirunda, eu am o masa pe 15 ianuarie, de asta as vrea sa ne gasim cât mai rapid o zi în care sa ne întâlnim cu toata lumea. Cred ca 15 e sâmbata...

Cât despre mesajele CONSISTENTE ...de ce tind sa cred ca raspunsul meu a provocat o astfel de reactie???? Oricum, Oana mica stie cât de CONSISTENTA a fost floricica pe care i-am trimis-o în lipsa de timp. Si ca oricum ma gândesc la ea si abea astept sa mi-l dea pe Seb sa gângureasca la microfon pe Messenger. Na! Si da, cred ca toate avem nevoie de un loc în care sa putem spune de toate si nimic.

Noapte buna !

Mergi la inceput