La France (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Vin si eu cu o veste, si anume ca Simonica noastra (din Cannes) a nascut ieri o fetita frumoasa, va zic mai multe maine, ca se auzea cu intreruperi pe mobil, iar maine o voi suna la spital. Felicitari, Simona! Sa-ti traiasca fetita!

Otilia, mi-e mila de tine, nu stiu cum te-ai descurca sa mai iei vreo doi bebei. Poate doar sa fie un pic mai maricei, ca Adélie, sa ii lasi sa se joace...

Sibylle, o sa ti-l dau pe Seb cat de curand se pare, ca impinge cu capul jos, mai are putin si-l scoate.

Eu fac sarmale in foi de vita, daca nu am varza.
Pupici la toate fetele!


oana si bebitza din burtica (36s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Buna, fetele!
Multumesc tuturor pt urari si eu spun "la multi ani si sanatate" celor sarbatoriti cu aceasta ocazie; m-am trezit cam tarziu, dar am fost destul de stresata zilele astea!

Sib(prefer sa-ti scriu aici si nu pe privat, asta ca sa vada toata lumea ce generoasa sunt), mai avem doua locuri in masina, asta pt sambata, plecare laval! Daca te intereseaza, da-mi un PM! Noi plecam joi, dar ne intoarcem vineri seara, si plecam apoi sambata(alta poveste..)!

Geo, daca ai sti de cate ori m-am abtinut eu sa scriu ceva ce simteam sau ce as fi vrut sa impart cu voi!! Dar din teama de a nu fi uneori penibila sau cu impresia ca pe nimeni nu intereseaza ce gandesc sau problemele mele..Acum ca tu spui asta chiar ma faci sa ma abtin si mai mult, desi..simtim uneori nevoia sa ne descarcam, mai ales aici, unde nu ai pe nimeni din familie sau prieteni(cel putin cazul meu). Pt mine acest forum a insemnat mult(ma refer la France), pt ca astfel am cunoscut persoane deosebite, persoane care au consumat din timpul lor pretios pt a-mi da mie o informatie sau a-mi spune o incurajare. Eu cred ca si atunci cand trimiti o floricica asta vrea sa insemne o stare de suflet, impartasita cu noi toate, ceea ce e mult mai important..
Cand am descoperit prima data "la france" am stat zile sa citesc si am simtit o frumoasa prietenie(chiar daca pt unele numai virtuala) intre fete, mult mai important decat orice informatie administrativa!
Te simt putin cam stresata cu plecarea(iti trimit floricica in semn de prietenie si iti doresc mult succes la granita!)


Si inca ceva, va admir pe toate, unora am spus-o in particular, dar vreau sa spun cateva cuvinte despre Mik. Mik, esti o "femeie eroina"! Mi se pare de admirat sa ai trei copii, sa ai un serviciu, si mai ales in alta tara sa reusesti sa te realizezi profesional, sa gatesti romaneste(aici ma refer la faptul ca gatesti pe bune(prajituri...) Am admirat intotdeauna femeile care sunt si doamne si mame si sotii si bucatarese..Sincer, felicitari!

O noapte buna tuturor,desi la ora asta cred ca dormiti toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Uite ca eu nu dorm. Nu ma lasa Seb deloc.:)

Mi-am adus aminte, citind cuvinetele tale, Nadia, cat ajutor am avut mereu din partea voastra. Pentru ca, din pacate, ati vazut ca mereu am avut probleme, niciodata de cand sunt in Franta nu cred ca m-am bucurat si eu de viata o saptamana intreaga. Si spunandu-va voua mereu, simteam ca ma descarc, si ma ajutau mult cuvintele voastre, chiar daca, poate, nu era decat o floare in locul cuvintelor. Va multumesc!

oana si bebitza din burtica (36s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Cu intarziere, un sincer "la multi ani" si sotului lui Geo!

oana si bebitza din burtica (36s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Buna dimineata, fetelor.

Imi pare bine ca nu ati dezertat forum_ul ca m-am temut putin aseara.
Pentru cele complet izolate (ca mine) forumul e singura ocazie de a se exprima intr-o limba pe care o iubim mai mult decit pe toate. Telefon nu am timp, ca as da.

Nadine, multumesc de complimente, mi-a facut placere. Sa stii ca ma bat cu sotul ca sa gatesc caci si el gateste destul de bine.

Oana mica, Seb a coborit ? Simti ca si-a schimbat pozitia ?

Fiindca tot vorbiti de sarmale, am plantat si eu (adica sotul) 6 butuci de vie in gradina si tare am fost trista caci frunzele sunt mici si palmate. La soarca-mea in vii plantele se maturizeaza foarte repede si in iunie frunzele sunt deja tari.
Anul acesta am mincat in Bucovina sarmalute in foi de sfecla si erau foarte bune.

Intrebare pentru cele cu bebei : le-ati facut vreodata o cura cu Imocur ? Eu fac asa ceva la a mea puicuta si mi se pare ca s-a imbolnavit mai putin, e drept ca vremea a fost mai blinda.

Va pup pe toate si o zi buna.

Mik.

PS : uitam sa-i raspund Diditei. Les nounous care au ajut grija de ai mei (cele bune) le ofereau de Craciun si de ziua lor o mica jucarie (stil din plastic solida). Eu de ofeream vin, ciocolata sau parfum de Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Sybille!!
Oana,sa nu imi spui ca nasti acum,pai eu ti-am prezis noaptea de revelion!!!!
Mik,merci pentru idee, o sa incerc si eu.

Pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:


Sint perfect de acord cu Geo, exista mesaje trimise pe forum desi ar putea foarte bine sa faca obiectul unei conversatii in doi (pe email, pe PM),atunci cind ele nu privesc decit doua persoane care discuta pe o tema personala.
(ex : Din momentul in care am intilnit in direct persoane de pe forum, nu am mai conversat cu ele decit in particular pentru ca relatia noastra nu priveste o lume intreaga - potential mesajele de aici sint citite in toate colturile globului, chiar daca avem noi sentimentul ca am fi "fetele din Franta, o familie, inchisa intr-o camaruta in care nu ne vede si nu ne aude nimeni")

a spune ca "bla-bla face atit de bine" e ca si cum ti-ai subestima propria capacitate de a exprima coerent ceva concret (ca si cum ai spune ca e atit de bine sa vorbesti fara sa spui nimic, sa iti bati gura de pomana, sa te afli in treaba...)

nu va agatati de remarca lui Geo si sa va plingeti ca nu aveti voie sa va spuneti of-ul (off-ul ?!), cred ca ati inteles foarte clar ce voia sa spuna si probabil ca in adincul vostru sinteti chiar de acord cu ea ;
Nu discutiile despre sarmale erau problema, nu faptul ca aveti copiii bolnavi era deranjant si ca aveti nevoie sa va descarcati nervii din cind in cind
dar au sens oare mesaje de genul : "continuam aici ? / sigur / da' scumpa mai esti la vorba ..." ?
Sint ceea ce se cheama mesaje parazit, care incarca forumul inutil si ar trebui sa va deranjeze in aceeasi masura in care va deranjeaza spam-ul care inunda mail-box-urile personale, sau reclamele pe site-urile internet care va impiedica sa cititi coerent o pagina care merita atentia !

Nu e deloc usor sa spui cind te deranjeaza ceva, cu atit mai dificil sa gasesti cuvintele adaptate, incit sa nu se simta nimeni ..."vexat".
Dar asta nu e un motiv sa acceptam orice de teama ca o remarca ar putea deranja. Pentru ca in felul asta toti se vor crede perfecti (nu li s-a obiectat niciodata nimic, nu ?) si nimeni nu isi pune macar problema ca ar putea sa se comporte si altfel.

Faptul ca geo incepea cu "nu va suparati" era o forma politicoasa de a spune "s-ar putea ca remarca mea sa nu fie bine primita, dar simt nevoia sa imi exprim opinia"
faptul ca incheia cu "dati cu pietre" putea fi interpretat pur si simplu "imi asum riscul de a fi exprimat o opinie care ar putea deranja".

------------------------
If you want to win you have to learn to be a master of the game.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

MESAJ CONSISTENT: Draga Lumi, daca iti pare rau sa iti schimbi serviciul, inseamna ca seful tau e de treaba! Daca e de treaba, inseamna ca va intelege dorinta ta, de marire a salariului! Si daca e asa, inseamna ca pe urma o sa te minunezi de ce nu ai avut curajul mai devreme sa "sari peste umbra ta" (expresie nemteasca, una din rarele lor expresii haioase si adevarate...), deci sa iti faci curaj si sa vorbesti cu el...Vezi ce logica sunt ???

MESAJ SEMICONSISTENT: Draga Sybille, pofta mare pentru 15.01...lasa, ca gasim noi o zi, veniti voi la Challans, sau eu la Nantes, ne descurcam noi...

MESAJ CONSISTENT SI DERANJANT...pentru unii: Eu consider ca nu e chiar elegant sa pe astupam gura unuia sau altuia aici...nu suntem in stare intotdeauna sa pritocim numai lucruri "consistente", uneori avem nevoie sa deschidem computerul si sa ne tragem numai un strop sufletul, dupa...sarmale, bebelusi, facultate, barbat enervant, scutece murdare, etc...Atunci ajuta si un "continuarea aici", sau o , avem senzatia ca am facut ceva ce ne-a bucurat, macar o secunda sufletul... Hai mai fetelor, spam sau nespam, asta e problema? Pe mine m-a intristat, zau, felul asta de a "morala", si daca in viitor o sa stau de 7 ori sa ma gandesc daca o este spam sau nu....Nu stiu unde mai ramane loc de ...simplitate si , pur si simplu, bucuria de a trimite si a primi un gand bun...

MESAJ INCONSISTENT: Daca vrei sa dati cu rosii, dati, sa sunt la dieta si numai de astea maninc

MESAJ INCONSISTENT DE-A BINELEA:

Va , Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo spune:

Mihiasiro, sau'mana pt sustinere !!! Ceea ce am scris nu a fost provocat de Oana sau Sibylle, ci am citit cateva capitole in urma ceea ce ati scris pt ca ma interesa un anume mesaj...si cand am vazut cate mesaje...doar asa ce " hai sa mai scriu un mesaj ca mai castig o steluta" erau...m-am suparat...Sunt sigura ca toate ati inteles ce am vrut sa spun...dar... Si au am mesaje de simpatie pt cateva dintre voi...daca ar fi fost sa scriu numai cat am vorbit cu Otilia si cu Mihaela, chiar si cu Oana ...ajungeam la capitolul 30 oricum nu mai e mult!

Nadine, si pe mine m-a ajutat enorm acest forum si cand am fost suparata si cand am fost fericita...si am gasit sustinere din partea unor fete de calitate care mi-au devenit foarte bune prietene...dar tu stii bine la ce m-am referit...

Miruna, m-a amuzat mesajul tau...fiecare poate sa zica ce vrea...daca ii priveste pe toti...dar..off chiar nu ai inteles??
Multumesc celor care i-au transmis urari barbatului meu...ca era si el Nicolae dar nu am zis asta pe forum...

Da, asa e, sunt cam stresata... dar "ma tratez"
Va pup pe toate



"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu
"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Forumul acesta are particularitatea de a te face sa simti ca apartii unui grup. E foarte important pt noi toate. Nu putem sa trecem toate la conversatia privata pt ca nu ar mai ramâne nimic aici. Ar trebui sa mai dati o raita pe la toate sectiunile si sa vedeti ca peste tot e asa.

Vorba Mirundei...avem nevoie de simplitate, nu de elitism,profunzime si consistenta la tot pasul...

Bisous la toata lumea.

PT Paris : am luat deja biletele de tren, am înteles ca vreti sa ne întâlnim la ora 10, nu?

Mergi la inceput