sedative usoare

sedative usoare | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

Am mari probleme cu somnul. Seara nu reusesc nici cum sa adorm, cu gandul in tote partile. Am incercat remediile clasice, cu lapte cu miere, ceai de tei, alte ceaiuri, numarat in gand, numarat oi, etc dar nu tine. Am mai incercat sa iau Extraveral, Passiflora si Calmosedin (pe baza de plante) dar tot nimic. Ziua sunt tare somnoroasa insa nu am timp sa dorm. Seara, dupa baia bebelului si pregatiri de culcare mi-e somn dar cum ma pun in pat trece. Exista vre-un sedativ usor, eliberabil fara reteta, care sa ma ajute

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Sa stii ca fara reteta nu poti cumpara nimic, decat Extraveral, care este foarte slab. Si eu am avut probleme, cred ca cel mai indicat ar fi sa te duci la medicul de familie. Lexotanilul este un sedativ usor si eficient..plus ca nu da senzatie de nauceala dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Da se da fara reteta, ca eu am un medic de familie mai ciudat in sensul ca e foarte greu sa dau de el. Lucreaza in mai multe parti, anuleaza uneori orele de la cabinet iar cand e este foarte multa lume si eu chiar nu am timp sa stau cu orele la coada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

calmantele naturale din plante se elibereaza fara retzeta cred...A sedocalm de ex...care are ceva efecte benefice..sau intreaba mai bine la plafar. pupic!

danna2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Schimba lenjeria de pat, aeriseste bine camera, fa o baie calda, eventual cu sare de baie aromata, bea un ceai de lavanda,
SOMN USOR SI VISE PLACUTE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Mai bine ceaiul de lavanda dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Extraveralul te poate ajuta sa dormi dar trebuie sa iei 2 pastile. Pe prospect este recomandata o doza si mai mare de atat pentru somn.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu sint impotriva la orice creaza dependenta.Elimina factorii de stress!Bebelusul trebuie dat si in grija familiei.Vezi mama,soacra,etc.Incearca sa-ti impui sa te destinzi.E vorba de autoeducatie.Relaxeaza-te!Fa ce-ti place ,eventual sport.Eu stiu cit e de greu cu BB care-ti limiteaza posibilitatile.Nu te lasa coplesita si mai ales nu alege postura de victima.Chiar daca nu poti dormi gindeste-te la ceva frumos,amuzant,uita-te la o comedie mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Eu am luat intr-o vreme Sedatif PC de la Boiron. Se elibereaza fara prescriptie medicala, dar mie medicul mi l-a recomandat. E pe baza de plante si scrie pe el "pentru stari de anxietate, emotivitate accentuata, tulburari de somn". Nu stiu sa-ti zic cat de fenomenal este, pentru ca in perioada in care am luat eram agitata rau, dar rau de tot,a as ca oricum nu putea sa ma faca cea mai calma persoana din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

De ceva timp nici eu nu pot adormi. Desi imi e somn, nu sunt stresata, nu e vorba de griji sau cine stie ce ganduri, oricat as fi de obosita adorm la 2 noaptea. Nu stiu ce sa fac, nu as vrea sa iau pastile.

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert
www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank"> Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Idem anda141.
Si eu vreau solutia miraculoasa, fara pastile.

Venera, mama lui Markus (10 dec.2003)
si

Mergi la inceput