Beneficiile plantelor medicinale

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

fetelor.
Nu stiu daca care dintre voi stie ceva despre Kambucha . Kombucha este o colonie de bacterii care transformă clasica băutură de ceai într-o băutură efervescentă cu un gust asemănător cidrului.Desi este cunoscută în mod obisnuit sub numele de ciuperca Kombucha, NU ESTE O CIUPERCĂ. Bacteria si fermentul formează o colonie ce trăieste în simbioză pe un substrat celulozic. Se dezvoltă în timpul procesului de fermentatie, producând o altă colonie, numită adesea "pui".
Deci aceste sunt o parte din efectele raportate de utilizatorii acestui ceai.
>>ajută la curătarea colonului si a vezicii biliare
>>ajută la obtinerea unei digestii sănătoase
>>îndepărtează colita si crampele stomacale
>>opreste diareea neinfectioasă
>>reglează apetitul si reduce grăsimea
>>ajută în tratamentul artritei si gutei
>>are efect de remisiune a lupusului
>>îmbunătăteste vederea si ajută la vindecarea de cataractă si glaucom
>>eliminarea unor simptome ale diabetului zaharat si ale euconevraxitei (sclerozei multiple în plăci)
>>un bun deodorant pentru subtioară
>>ajută la eliminarea congestiilor căilor aeriene (astma)
>>alină celulita
>>măreste energia corpuluiî elimină multe toxine din corp
>>ajută la reducerea dependentei de alcool
>>curătă acneea, psoriazisul si alte boli ale pielii (eczeme) si >>înfrumusetează pielea
>>îngroasă părul si întăreste unghiile
>>îmbunătăteste simtul mirosului
>>ajută la îndepărtarea stressului si a insomniei
>>face părul grizonat să revină la culoarea sa naturală pentru anumite persoane
>>usurează vindecarea de bronsită si astm
>>actionează ca un laxativ usor, ajutând la evitarea si eliminarea constipatiei
>>măreste impulsul sexual
>>previne si vindecă infectiile vezicii urinare este foarte calmant si relaxant
>>îndepărtează rugina
>>alină arsurile datorate focului si cele datorate expunerii prelungite la soare
>>vindecă infectarea cu ciupercile de unghii
>>opreste durerile menstruale puternice.

Nimic mai concret o pritena buna de a mea care are 32 de ani nu ramas insacinata nicodata in viatza ei ,ea stii de la mai multi medic ca nu va putea avea copii ,a folist acest ceai 3 saptamani timp in care a slabit 5 kg dar fara sa tzina dieta pur si simplu a mincat normal ca intodeauna ,iar a doua luna nu i-a mai venit ciclu la care a aflat ca este insacinata,a fost o bomba pentru ea ,acuma este in luna a 5 si se simte bine.Ea spune ca crede ca din cauza acestui ceai a reusit sa ramana insacinata cu problema care o avea cu trompe etc.
Iar eu in luna lui octombrie am fost in tara si normal la noi in Romania pretzurile sunt foarte scazute in comparatzie cu Germania si am zis a fac si eu o treaba buna numai ca la intoarcere am venit cu ceva cadou adica m-am ales cu o ciuperca dupa git la spate jos sub par...Intimplatot am vb. cu pritena mea care e si ea plecat si i-am spus cu ce m-am intors din tara la care ea mi-a spus sa incerc sa beau acest ceai.La inceput nu am crezut dar am resuit sa i-mi procur un pui de Kambucha si am baut aproape de doua saptamani acest ceai ,rezultaul la mine a fost ca a disparaut aceasta ciuperca importata din romania,am slabit 3 kg si acuma sunt in asteptarea ciclu care vad ca nu mai vine am o intirziere de 6 zile deja ,acuma stie dumnezeu ce va mai fi.....se lasa cu
Nu vreau sa fac reclama ,dar am dat peste acest subiect si am zis ca nu ar fi rau sa scriu aceaste rinduri.....Si inca ceva am observat ca mai mult ca inainte


Numai bine si tot ce va doriti fiecare sa va aduca anul nou cu multe impliniri.

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Mie personal mi-a facut extraordinar de bine anghinarea pentru o bila lenesa , nu puteam sa mananc aproape deloc gras . Dupa cateva luni de anghinare manancam normal (fara excese, totusi), acum mai iau cand imi aduc aminte .
Am vazut ca recomanda cineva crusinul pentru constipatie . E bine de stiut ca luat perioade lungi de timp poate fi cancerigen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

quote:
Originally posted by Fabya

fetelor.
Nu stiu daca care dintre voi stie ceva despre Kambucha . Kombucha este o colonie de bacterii care transformă clasica băutură de ceai într-o băutură efervescentă cu un gust asemănător cidrului.Desi este cunoscută în mod obisnuit sub numele de ciuperca Kombucha, NU ESTE O CIUPERCĂ. Bacteria si fermentul formează o colonie ce trăieste în simbioză pe un substrat celulozic. Se dezvoltă în timpul procesului de fermentatie, producând o altă colonie, numită adesea "pui".
Deci aceste sunt o parte din efectele raportate de utilizatorii acestui ceai.
>>ajută la curătarea colonului si a vezicii biliare
>>ajută la obtinerea unei digestii sănătoase
>>îndepărtează colita si crampele stomacale
>>opreste diareea neinfectioasă
>>reglează apetitul si reduce grăsimea
>>ajută în tratamentul artritei si gutei
>>are efect de remisiune a lupusului
>>îmbunătăteste vederea si ajută la vindecarea de cataractă si glaucom
>>eliminarea unor simptome ale diabetului zaharat si ale euconevraxitei (sclerozei multiple în plăci)
>>un bun deodorant pentru subtioară
>>ajută la eliminarea congestiilor căilor aeriene (astma)
>>alină celulita
>>măreste energia corpuluiî elimină multe toxine din corp
>>ajută la reducerea dependentei de alcool
>>curătă acneea, psoriazisul si alte boli ale pielii (eczeme) si >>înfrumusetează pielea
>>îngroasă părul si întăreste unghiile
>>îmbunătăteste simtul mirosului
>>ajută la îndepărtarea stressului si a insomniei
>>face părul grizonat să revină la culoarea sa naturală pentru anumite persoane
>>usurează vindecarea de bronsită si astm
>>actionează ca un laxativ usor, ajutând la evitarea si eliminarea constipatiei
>>măreste impulsul sexual
>>previne si vindecă infectiile vezicii urinare este foarte calmant si relaxant
>>îndepărtează rugina
>>alină arsurile datorate focului si cele datorate expunerii prelungite la soare
>>vindecă infectarea cu ciupercile de unghii
>>opreste durerile menstruale puternice.

Nimic mai concret o pritena buna de a mea care are 32 de ani nu ramas insacinata nicodata in viatza ei ,ea stii de la mai multi medic ca nu va putea avea copii ,a folist acest ceai 3 saptamani timp in care a slabit 5 kg dar fara sa tzina dieta pur si simplu a mincat normal ca intodeauna ,iar a doua luna nu i-a mai venit ciclu la care a aflat ca este insacinata,a fost o bomba pentru ea ,acuma este in luna a 5 si se simte bine.Ea spune ca crede ca din cauza acestui ceai a reusit sa ramana insacinata cu problema care o avea cu trompe etc.
Iar eu in luna lui octombrie am fost in tara si normal la noi in Romania pretzurile sunt foarte scazute in comparatzie cu Germania si am zis a fac si eu o treaba buna numai ca la intoarcere am venit cu ceva cadou adica m-am ales cu o ciuperca dupa git la spate jos sub par...Intimplatot am vb. cu pritena mea care e si ea plecat si i-am spus cu ce m-am intors din tara la care ea mi-a spus sa incerc sa beau acest ceai.La inceput nu am crezut dar am resuit sa i-mi procur un pui de Kambucha si am baut aproape de doua saptamani acest ceai ,rezultaul la mine a fost ca a disparaut aceasta ciuperca importata din romania,am slabit 3 kg si acuma sunt in asteptarea ciclu care vad ca nu mai vine am o intirziere de 6 zile deja ,acuma stie dumnezeu ce va mai fi.....se lasa cu
Nu vreau sa fac reclama ,dar am dat peste acest subiect si am zis ca nu ar fi rau sa scriu aceaste rinduri.....Si inca ceva am observat ca mai mult ca inainte


Numai bine si tot ce va doriti fiecare sa va aduca anul nou cu multe impliniri.

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''


Fabya am citit tot ce ai spus tu despre Kambucha insa am o intrbare.
Unde se poate cumpara?
Multumesc mult.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, eu am luat pastile cu extract de sunatoare cind aveam niste crize de frica si panica foarte urite. M-a ajutat mult. Culmea nu stiam ca interfera cu anticonceptionalele, da a ramas la mine fara urmari. Nu luam decit o pastila pe zi, si in 2-3 saptamini si-a facut efectul.

Pt stomac, calmant este MUSETELUL! De cite ori am probleme, dau o cana pe git si imi revin. Menta ajuta si ea, dar nu intotdeauna. Tot pt stomac beau acuma ceai de radacina de lemn dulce (cine poate trece peste gustul dulceag-gretos, am citit ca e bun la probleme cu Helicobacter Pylori). Cine nu poate bea ceaiul sa manince pe sparte bomboane cu lacrit (din alea negre), ca au extract de lemn dulce.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

uite pentru fetele care vor sa afle mai multe informatzi citit aici
http://www.kombu.de/romania2.htm este in mai multe limbi si poate gsiti de unde se poate procura o cultura de kambucha eu am deja una dar am si foarte multe cunostinte care i-mi cer sa le trimit.In limita posibilitatilor daca pot sa dau la cineva am sa o fac cu placere.Se pare ca am luat si eu urma prietenei mele
Numai bine si tot ce va doritzi sa va aduca mosul si anul nou care vine multe impliniri la fiecare dintre voi.

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

quote:
Originally posted by Fabya

uite pentru fetele care vor sa afle mai multe informatzi citit aici
http://www.kombu.de/romania2.htm este in mai multe limbi si poate gsiti de unde se poate procura o cultura de kambucha eu am deja una dar am si foarte multe cunostinte care i-mi cer sa le trimit.In limita posibilitatilor daca pot sa dau la cineva am sa o fac cu placere.Se pare ca am luat si eu urma prietenei mele
Numai bine si tot ce va doritzi sa va aduca mosul si anul nou care vine multe impliniri la fiecare dintre voi.

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''


Fabya esti o dulceata.
Multumesc mult , mult de tot.
Sa ai parte de o sarcina usoara , un bebelus frumos si sanatos iar anul ce vine sa-ti aduca numai fericire alaturi de cei iubiti , inplinirea tuturor dorintelor tale , tot ceea ce e bun insa nu se poate exprima prin cuvinte.Un pupic pentru

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

GLUCOMANANO

E o fibra extrasa din radacina unei leguminoase Amorphophallus Konjacce creste in India si Indochina.
Proprietati:
Aceasta fibra absoarbe de 200 de ori mai multa apa decit greutatea ei, se umfla in stomgul nostru producind senzatia de a fi satul.
E foarte important sa bem multa apa.
Se utilizeaza in regimuri de slabire, in cazuri de constipatie si in reducerea nivelului de colesterol.
ATENTIE
Ai persoane carora le produce gaze.
Nu e bine sa o utilizam impreuna cu alte medicamente.
Stiati ca
Cu radacina acestei plante in Japonia se prepara o mincare numita Konniaku.
Cum e o fibra corpul nostru nu o digera de aceea nu aporta nici o calorie.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput