Mamici de ianuarie - februarie (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nici eu nu am inteles de ce m-au internat. Pur si simplu a vrut sa ma tina sub observatie, mai ales ca am pierdut dopul, si sa ajung la 38 de saptamani.
Ironia e ca nu am avut contractii pana nu mi s-a facut acel amestec litic cu papaverina, scobutil si diazepam.
De aseara am refuzat diazepamul, deoarece l-au molesit pe Rayan, in schimb burta mea devenise ca o piatra.
Mai erau fete cu mine in salon, si lor li se dadea acest amestec litic, ori la perfuzie ori injectie, insa pe ele le relaxa, numai la mine nu a avut efectul scontat. Mai precis, cum am renuntat la Diazepam cum burta a devenit moale.
Am inteles ca acesta este tratamentul standard pentru contractii, dureri, nastere prematura.
La plecare mi-a spus sa iau No Spa daca voi avea contractii si sa revin la monitorizari ori de cate ori vreau sau simt eu nevoia.
Nu mai am mult pana la nastere, Rayan e foarte jos, se pare ca are cam 3 kg, insa sa mai rezist pana saptamana viitoare sa ajung la 38 de saptamani.

Sa vedem ce va spune Nayel despre peripetiile mele. Eu una as naste azi, ca nu mai am rabdare.

pupici

Crinuta si bb din burtica 36+ saptamani

Dr. Nayel, CFR2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Gabiu, sa stii ca nici acum nu sunt 100% lamurita daca a fost dopul sau nu. SE pare ca a fost, insa daca nu l-au vazut medicii, e cam greu doar din descrierile mele.
Pe acea doamna dr a interesat-o colul meu. Eu nu inteleg de ce acea dr de la Filantrpia mi-a spus acum 1 sapt ca am colul deschis si intra 2 degete, iar aici mi s-a spus ca e scurtat insa orificiul intern este inchis si mai rezist cu acest col.
Tare sunt curioasa ce va spune Nayel.

Referitor la contractii, eu nu am avut contractii dureroase in spital, toate erau nedureroase, si la monitor urcau maxim pana la 45. Azi la monitorizare nu am avut nici una.
Era o tipa cu mine in salon, 33 -34 de sapt, si avea contractii dureroase cu tot cu spate, si dupa aceste perfuzii de care v-am spus i-au trecut. Daca nu venea la spital nastea prematur.

pupici

Crinuta si bb din burtica 36+ saptamani

Dr. Nayel, CFR2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Si la mine imi potolea contractiile acel medicament in perfuzii sau in injectii.

Apropos de pozitia si unde il simtim pe bebe, nu mai stiu care intreba dintre voi. Al meu e cu capul foarte jos si il simt sughitand acolo, iar miscarile peste tot, in burta, dar cel mai mult sus, face valuri, cred ca cu picioarele. Dar sa stiti ca la fel il simt, des, mult si se misca burta tare. Nu stiu de ce se zice ca din luna a opta nu il mai simtim, ca eu il simt tare. Si il apuca cate o ora-doua, si nu se opreste. Adica mai mult ca innainte. Aseara am fost la un prieten sa vedem un fil, si o ora jumate cat a tinut filmul a facut gimnastica fimiu, si George se mira ca nu se mai potoleste. Cred ca o sa avem de furca cu el.

oana si bebitza din burtica (36s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Buna fetele,

din pacate dupa o zi de sarbatoare ieri, cind sotul meu a implinit 30 ani si ne-am veselit... azi avem un necaz, s-a stins din viata bunica sotului (cea care l-a crescut); ne asteptam (de 2 luni era paralizata total la pat si se chinuia groaznic si ea si mama soacra care o ingrijea) dar parca nu asa repede...
acum sint singurica acasa -sotul e vizavi acolo la mama soacra sa vada cu ce ajuta pe acolo... eu nu merg acolo ca am teama sa nu ma afecteze, voi merge probabil doar la inmormintarea de duminica...
din pacate si eu am contractii destul de dese (cred cam 10 pe zi sau mai multe), nedureroase, si iau 1 No-Spa/zi. uneori cred ca nu e contractie ci bebe se incordeaza cumva pe partea dreapta de obicei unde are picioarele, caci pe stinga in acel moment e moale burta si eu mai confund asta cu contractiile...
sper sa trecem cu bine si peste asta cu bunica; asta e viata n-ai ce-i face!... Dumnezeu sa o ierte! tare mult ma bucur ca am reusit sa o impartasim miercuri. de fapt cred ca Dumnezeu ne-a asteptat cumva cu treaba asta...

in rest eu si bebe sintem bine, miscam intruna... :)

pupici

Eu si bibisor sapt. 30
Dr. Tutunaru - ELIAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Ladies,
stiti de intalnirea membrilor desprecopii, de la World Trade Center de duminica asta? Poate veniti si voi mi-ar face mare placere sa va revad...
iaca linkul cu anuntzul:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36911

Ana Maria, ce zici? mergi?



Anda, 32+ saptamani, dr. Radoi, Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galaxy spune:

Ma bucur ca ai venit inapoi Crinuta. Daca ai colul scurtat incearca sa stai mai mult in pat. Despre fier, am citit ca daca iei cu Vit C(suc de portocale) se disolva mult mai bine decat cu apa. Si incearca sa mananci multe tipuri de mancare care contin fier (lentile, spanac, brocolli, etc.)

Alina Maria, azi a fost zi faina, cu soare, si am stat mai mult prin curte. Hehe, cu schimbatul de nume, vrea si al meu din cand in cand. Dar nu vreau eu, ca imi place mult de tot ce nume am ales noi.

Oana, chiar ca de Sf. Nicolae, o sa am controlul lunar. Deci luni o sa am intalnire cu puiul meu. Acuma sta cu capul jos, si aproape toata ziua se rastogoleste in burta. Ii place mult de tot, sa ma loveasca pe vezica. Hehehehe

In rest, imi vine sa dorm toata ziua.
Va pup,

io si un baiatel (intr-un burtic de 32+ saptamani)

"Als du geboren wurdest war ein regnerischer Tag. Aber es regnete nicht wirklich, sondern der Himmel weinte, weil er einen Stern verloren hatte." A. de Saint-Exepury

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Shobo,

Condoleante tie si sotului tau, bunicii sunt greu de dus pe ultimul drum. Nu stiu daca e bine sa mergi la cimitir insa. Ar trebui sa il rogi sa inteleaga ca nu iti face bine sa treci prin asa ceva.
Fruntea sus...

Anda, 32+ saptamani, dr. Radoi, Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Dragi burticute,stiti cumva ceva de Rachel Owen?Are vreuna dintre voi noutati?Nu am "vazut-o"demult postand pe niciunde,sunt o prietena de-a ei si imi cam fac griji.Imi spuneti si mie daca stiti ceva?multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Shobo, condoleante pt bunica. Dumnezeu s-o ierte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

va multumesc pt gindurile voastre!

acum eu stau singurica in casa -ma uit pe la TV, nu prea-mi vine sa dorm fara sot dar asta e... o noapte ma descurc eu... trebuie sa cam stea pe acolo la mam soacra. eu mai vorbesc cu bebe care bineinteles ca misca ca de obicei...

probabil ca in noaptea asta fac si eu echipa cu insomniacele, ce sa fac...

pupici

Eu si bibisor sapt. 30
Dr. Tutunaru - ELIAS

Mergi la inceput