de la ce varsta e bine sa aiba bona?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karla spune:

Draga Florina,
In momentul in care am decis ca baietelului meu ii va trebui o bona (atunci avea 7 luni)am incercat mai intai ca si tine, sa "dau sfoara in tara". Nu voiam ca bona copilului meu sa fie "culeasa" din ziare chiar daca exista multe persoane care apeleaza la acest mod de alegere (si multe au noroc..)astfel incat am apelat la procedura "recomandari". Cand baietelul meu avea 9 luni am angajat o bona cu care am stat si eu timp de o luna. Nici eu nu puteam sa plec la servici pana nu eram f. sigura ca pot sa-l las acasa cu o persoana de maxima incredere.
Mai intai am scris pe un caiet (caietul copilului)toate retetele de mancarica si supica pe care i le faceam, toate medicamentele folosite in caz de urgenta (temperatura mare, probleme ale stomacului) si telefoane utile: medic de familie, medic pediatru, salvare.
Poate o sa razi dar eram exagerata. De fapt in caiet se aflau scrise mult mai multe alte lucruri utile.(sau inutile)
Am inceput serviciul si totul a mers f.bine. Am fost multumita, cu toate ca si eu ma gandeam ca si tine ca voi pierde multe momente la care o mama nu trebuie sa renunte. Am fost si geloasa uneori si poate chiar nedreapta pentru ca nu voiam ca bb sa se ataseze de ea. Dar daca nu s-ar fi atasat -sigur ceva n-ar fi mers cum trebuie. Pentru ca mi-am schimbat orasul si serviciul a trebuit la 2 ani sa-i schimb si bona si de aceasta data mi-a fost mult mai usor. Am mers tot pe procedura veche. Sunt multumita de bona pe care o am si vreau sa-ti spun ca oricat de mult s-ar atasa de bona...-mami ramane tot mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Fetelo din Ro, am si eu o intrebare, de ce va trebe bone cand copii au bunici (cei care au)? Sau de ce aveti bone daca tot stati acasa? Sper sa nu va suparati, dar sunt si eu curiosa. Multumesc!


garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

quote:
Originally posted by Garofitza

Fetelo din Ro, am si eu o intrebare, de ce va trebe bone cand copii au bunici (cei care au)? Sau de ce aveti bone daca tot stati acasa? Sper sa nu va suparati, dar sunt si eu curiosa. Multumesc!


garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.




Garo, pentru ca īn unele cazuri (al meu spre ex.) bunicii sunt nishte.......(nu vreau sa spun cuvāntul care-mi vine acum pe buze !!)
Cu statu' acasa nu e cazul meu... Prin urmare, pentru a milioana oara va spun (si sper sa nu va enervati): am o bona super!!!!! (aleasa īn urma unui anunt dat īn ziar de noi) Nu face absolut nimic īn casa (pentru ca asha am convenit de la īnceput) shi nici māncare pentru Vladutz (asha am vrut eu) decāt foarte rar. Ii spala īn schimb hainutzele shi i le calca. ABSOLUT TOT TIMPUL I-L DEDICA NUMAI LUI VLADUT!!!Si credeti-ma pe cuvānt, rezultatele se vad!!!!
Aseara cānd am ajuns acasa īmi zice Leo: "ia īntreaba-l pe Vladutz unde sta, pe ce strada shi īn ce localitate". M-am executat, evident!! "Pe ce strada stai tu mami??" "Baba Ovac", zice el. "In ce localitate, mami?" "Bucheci" Aa, shi tot ieri a mai īnvatzat ceva (tot de la Dna Nutzi, evident): ca are "apoape doi ani".
(are 1 an shi 8 luni)

Pupi!!

Monica (mama lui Vladut, nascut pe 7 mai 2001)

Mergi la inceput