Curatenia! Produse bune, produse proaste!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Eu votez cu Cif lemon!
Cu ce curatati voi oalele din inox? Am avut de la cineva din Germania o solutie excelenta pentru curatarea inoxului, dar la noi n-am vazut asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Fetelor, pentru mine curatenia este o joaca si o placere.
De un an nu mai folosesc absolut nimic din comert si credeti-ma ca am incercat absolut totul (fara sa conteze pretul). Nimic nu a fost bun dupa parerea mea.
Din pacate nu va pot recomanda gama de produse pe care le folosesc eu pentru ca am inteles ca nu am voie pe forum.
Dar vreau sa va spun ca nu mai am nici un fel de probleme, cu nimic; nici cu petele de orice fel, nici cu covoarele si tapiteria, nici cu bucataria, absolut cu nimic.Si toate sunt 100% ecologice. Nu folosesc manusi la nimic si pielea mea e super catifelata dupa ce le folosesc si nu mai depun atat efort cu binecunoscutul frecat.

Apropos! am renuntat si la menajera. Nu mai am nevoie. Nu se mai justifica. Cu ce folosesc eu si un copil de 7 ani poate face o curatenie impecabila fara nici un efort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

quote:
Originally posted by ponicid

Spuneti-mi si mie cu ce curatati covoarele si canapelele plusate?
Eu am folosit pana acum Carpetin produs parca la Targu Mures. Curata destul de bine dar acolo unde mocheta este foarte murdara nu prea face fata. Mi-ar trebui o solutie magica. Am vazut pe la televiziunile straine ceva de genul Quick and brite (nu stiu daca am scris bine). Dupa cum demonstrau ei la televizor face minuni: dau cu carpa imbibata in substanta pe canapea si cand au luat carpa de pe plus asta arata ca nou. Exista oare asa ceva si la noi?

Daniela, mamica de Ana-Maria


Da! Exista! Asa ceva folosesc eu..dar n-am voie sa-ti recomand pe forum; daca vrei da-mi un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Pentru oale de inox foarte bun este detergentul de deconservare de la Zepter. O colega are oale Zepter si m-a rugat sa-i cumpar acest detergent. Mi-am laut si mie o sticla. Intr-adevar este foarte bun. Costa 82.000 lei si are 500 ml. Este de consistenta Cif-ului. Pentru a-l folosi ai nevoie de manusi. Oala de inox o ungi cu acest detergent si o lasi cam 1/2 de ora. Apoi, cu o laveta o freci si o speli. Iese de parca ar fi noua ! Nu uita de manusi!

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pnt_loredana spune:

Fetelor, dar chiuveta din inox cu ce o curatati ca sa nu mai existe depuneri de piatra?
LACHIONE, te rog da-mi si mie un PM cu produsele ce le folosesti! Multumesc!

lory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena d spune:

lachione te rog mult, vreau si eu un PM. am un covor de lina, galben, in sufragerie, si m-am inchinat destul la el pina acum.
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Eu folosesc pentru aragaz CIF, sunt foarte incantata pentru ca se curata usor si nu ataca. La fel si chiuveta de obicei o spal cu CIF, daca clatesti bine este stralucitoare!

Pentru rosturile de faianta si gresie, mai ales, cumparam detratant, cel mai ieftin si cel mai eficient se cheama Nufarul, este acid fosforic sau fosforos nu mai stiu, se umbla de asemenea cu manusi de cauciuc si dat pe rosturi ti le face noi-noute!!!
Iar pentru gresia propriu zisa si mobila bucatarie, acel Mr proper spray face intr-adevar minuni, cel putin in zona aragazului unde se mai ingalbeneste faianta... super!

Pentru covoare mochete canapele pana acum foloseam Biocarpet, eu am fost multumita de cum improspata culorile si curata, acum si-a luat mama un aspirator cu spalare care are sampon special si le face LUNA!!! acum, ca ne mutam, chiar ca de-abia astept sa simt mirosul de curatenie absoluta in casa proaspat zugravita!

Lachione, imi poti spune si mie ce produse folosesti si in ce domeniu al curateniei?

Numai bine,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

la chiuvetele din baie, la imbinarea dintre chiuveta si faianta, e dat cu cauciuc siliconic, care s-a innegrit si s-a facut urat de tot, aveti idee cu ce as putea sa-l curat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Cu ce curat cada din fibra de sticla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Si eu am gresie zgrumturoasa, antiderapanta, mare porcarie!!!!! O curat cu Peak wc, pun in apa in care spal mopul si spal pe jos. Miroase frumos(iau numai de brad) si curata bine. Numai pe langa aragaz si pe la colturi e nevoie sa ma pun in patru labe cu periuta sa frec, dar asta fac mai rar, nu la fiecare spalare.

Tot cu Peak din asta spal si wc-ul, chiuveta si cada. Sunt multumita de el, il folosesc de ani de zile.

Faianta ca si geamurile, o curat cu Ajax, mi se pare cel mai bun dupa ce am inceract si altele carora le face reclama. Curata bine si nu raman dare.

Aragazul si eu in curatam cu Triunf, dar am descoperit altul mai puternic "Sano Forte plus", e facut in Israel si l-am cumparat de la Carrefour. Are pulverizator si mi se pare ca topeste arsura mai repede decat Triumf. Cu el am stricat aspectul aragazului meu nou, scrie pe el ca nu se pulverizeaza pe aluminui si nu am tinut cont, am dat pe marginile stralucitoare de aluminiu de la aragaz si s-au patat urat. Se spala cu el si vasele erse, eu am innoit fundurile tigailor de teflon.

Chiuveta de inox o frec cu Calinda, dar acum am cumparat Cilit pentru piatra si rugina, o sa-l incerc zilele urmatoare. Deocamdata l-am incercat la wc-ul de serviciu unde se depune multa piatra in vas din cauza folosirii mai rare. Am scazut apa in vas si am turnat Cilit, am stat putin si am frecat cu peria. Nu pot sa spun ca face minuni dar a curatat cat de cat, a fost nevoie sa spal de mai multe ori.

Covoarele le curat tot cu Biocarpet, curata bine si improspateaza culorile, dar fac o febra musculara la maini....

Si eu am probleme cu mucegaiul, anul asta mi-a aparut si pe peretele proaspat zugravit al biroului. E dat cu lvabila, cu ce credeti ca il pot curata si trata sa nu mai mucegaiasca???

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput