Pana cand credem In Mos Craciun?

Pana cand credem In Mos Craciun? | Autor: dana d

Link direct la acest mesaj

Alexandra mea la 10 ani inca credea in Mos Craciun. Nu spun ca eu nu am vrut asta. Am facut eforturi si i-am dat tot felul de explicatii si raspunsuri la inrebarile ei din ce in ce mai complicate. Asa ca, desi colegii ei i-au tot spus ca nu exista, ea inca scrie scrisori si asteapta sa primeasca ceea ce a cerut.
Ce credeti? E cam mare pentru asemenea "copilarii"? Eu am aflat pe la 11 ani, dar erau alte timpuri, acum sunt mult mai maturi copiii, stiu mai multe, sunt mai evoluati.

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviujuristul spune:

Draga,eu si acum mai cred si am sa cred in Mos Craciun.Ce este rau sa crezi in ceva care iti mai lumineaza viata,care iti mai da o speranta,un licar de fericire.Cred ca viata basmelor nu trebuie sa o scoatem din invatatura copiilor.Hai sa lasam copiii sa viseze sa se bucure de ceva care ii face fericiti chiar daca nu este din lumea reala.
Chiar daca nu te bucuri tu,sa stii ca daca copilului ii spui ca a primit cadouri de la Mos Craciun se va bucura mai mult decat atunci cand ii le da-i tu.Asta nu trebuie sa ne supere,ci sa-i lasam sa viseze,sa aiba si ei pe "cineva' ca noi toti.
De abia astept sa vina sarbatorile si mai ales Mos Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Danuto, eu am ales sa le spun cand am simtit ca ii incolteste indoiala. Stiu ca am avut zoale mari daca sa le dezvalui sau nu. Dar mi-a fost mai greu sa ii amagesc. De obicei vin si intreaba cum ca e drept ce le-au spus copiii, ca parintii sunt Mos Craciun. Mie mi s-a parut ca ar fi mai dezamagitor sa afle ca am creat scenarii, chiar daca pentru fericire a :) lor, decat sa marturisesc. Poate ca pare patetic, dar pentru mine era mai important sa le transmit ca nu ii duc cu zaharelul in nici o circumstanta. Si nu sunt mai putin fericiti de atunci incoace. Nici Craciunul nu si-a pierdut magia, avem o gramada de bucurii: cozonacii, colindatul, darurile.

Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Descantec, tot asa gandesc si eu. Acum copiii mei au un an si 5 luni, respectiv 3 ani si 2 luni si abia asteapta sa vina Mos Craciun, dar cred ca o sa le spun adevarul de cand or sa inceapa sa aibe dubii in privinta asta.mi se pare un pic fortat sa incerc sa-i mint in ciuda tuturor evidentelor. daca e sa afle adevarul, mai bine sa-l afle de la mine intr-o forma care sa nu distruga farmecul Craciunului, decat sa le dea altii o multime de argumente logice care sa-i convinga, in timp ce eu as continua sa "creez scenarii".cred ca as pica tare prost in fata lor daca ei ar fi deja convinsi de altii ca mosul nu exista si eu as continua sa sustin cu inversunare contrariul. mi se pare ca mai mult rau le-as face, si ca dezamagirea ar fi mult mai mare asa. pana la urma or sa afle adevarul si n-as vrea sa se supere ca i-am mintit atunci cand au venit sa ma intrebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Deja fata mea incepe sa aiba indoieli... Are 8 ani si 9 luni si imi spune ca nici unul din colegii ei nu mai crede in Mos Craciun. Ca nu mai e bebelus s-o pacalesc cu scenarii de genul asta. Mi-a promis ca o sa stea treaza toata noaptea, sa vada si ea cine e de fapt Mos Craciun. Pana la urma cred ca o sa-i spun, ea inca mai oscileaza intre a crede si a nu crede.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Eu mi-as dori sa creada in Mos Craciun cat mai mult copii mei. Magia Craciunului nu ar trebui distrusa. Eu inca cred in Mosu desi nu mai sunt un copil si astept cu nerabdare sa vad ce imi aduce...
Credinta e ceva din tine si poti crede in Mosu asa cum crezi si-n Dumnezeu. Nu i-am vazut dar stiu cu siguranta ca au ceva special pentru mine. Macar sanatate si tot sunt fericita ca pot fi alaturi de familia mea.

Sa vezi ca sa prevezi, sa prevezi ca sa previi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pupesita spune:

Si eu as vrea ca baietelul meu sa creada in Mos Craciun pana mai tarziu. DEja s-a pregatit cu o poezie si cu o lista intreaga de cadouri. (La noi vine Mosu acasa in carne si oase in fiecare an de cand il avem pe Luca).
Eu sufar si acum pentru ca atunci cand eram mica la mine nu venea Mos Craciun ci Mos gerila in noaptea de Anul Nou.(dar eu eram tare fericita).

(5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tynadiana spune:

Sa fiu cinstita traim intr-o lume in care "mosul" e o iluzie...dar e iluzie frumoasa, asa ne retraim copilaria de ce sa stricam magia craciunului.........daca noi stricam imaginea mosului copiii nostrii n-or sa mai povesteasca copiilor lor despre mos si "mosul o sa moara"...

Eu nu vreau asa ceva, inca Diana crede in mos si o sa ma chinui sa creada cat mai mult... sunt atatea lucruri urate in lume ca ar trebui sa avem si ceva frumos ...

Sa va aduca "mosul" cat mai multe dorinte indeplinite!!!!!!!!.........

TYNA SI DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

La 11 ani, Ioana mea crede in Mos Nicolae, Mos Craciun, Soricelul care ia dintii care le cad copiilor si pune in loc dulciuri. Fireste, ma mai intreaba daca este adevarat, auzind zvonuri pe la colegi. Ultima data, am intrebat-o: doresti cu adevarat sa existe Mos Craciun? - Da ! - Atunci, fii sigura ca exista! Si cand o sa stie, nu o sa vorbesc cu ea despre acest lucru. Voi pastra un fel de mister, in care toti stim, dar nici unul nu recunoastem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina Amariei spune:

Si eu am aflat de Mos Craciun, dar pentru ca niciodata n-am prins-o pe mama cand pune cadourile, am admis ca e ceva magic in chestia asta. Si acum, am terminat deja facultatea, ma bucur cand vad in dimineata de Craciun cadourile sub brad.
Imi amintesc ca uneori era Mos bunicul sau unchiul meu si desi nu aveau cine stie ce costume, eu eram fascinata.

Pentru preturi reclama va rugam contactati Administratia Siteului
Multumesc,
moderator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoraru spune:

Baietelul meu are 8 ani si este in clasa a doua.. normal ca la scoala <mitul> este spulberat, si atunci cand m-a intrebat daca exista Mosul.. i-am raspuns ca Mosul exista atata timp cat el crede ca exista...
Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput