Cit de des trebuie sa miste bb?

Cit de des trebuie sa miste bb? | Autor: DanaMario

Link direct la acest mesaj

Sint insarcinata in 22 saptamani si sint putin ingrijorata deorece simt bb miscind numai putin dimineata sau putin in timpul noptii si-mi pot intrebarea daca este vreo problema eu avind un servici foarte stresant si foarte lung.

Poate fi o preoblema stresul de la servici pentru bb ??
Ar trebui sa-l simt bb miscind mai des?

La voi cit de des misca bb la 22 saptamani?

Multumesc
Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Nu te ingrijora, unii bb sint mai somnorosi la inceput sau mai "rusinosi". Pe masura ce sarcina se mareste, creste si "activitatea" bb-ilor, ai sa vezi ce de ghionturi o sa primesti. BB e inca mititel. Atita timp cit ii simti miscarile zilnic, nici o grija!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Dana, si la mine a fost la fel in perioada aceea, apoi prin sapt 25 a inceput sa miste mai mult sau mai exact sa simt eu ca misca mai mult. El oricum "nu sta locului" dar nu-l simtim noi inca asa bine la varsta aceea. Stai sa mai cresca putin..ai sa vezi tu ghionturi de nu te lasa sa dormi noaptea.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

intradevar acum este mititel dar sa vezi mai incolo,box
Sa-ti spun la mine ,cand eram in luna a opta ,sotul a trebuit sa plece cu serviciul in alta localitate si ca sa nu stau singura am luat-o la noi pe sora mea ,studenta ,deci destul de mare.Cum dormeam noi in acelasi pat ,obisnuiam sa o tin in brate ,cu spatele la mine ,cum il tineam pe sotul meu cateodata ,dar am uitat sa o avertizez de ceva...Intr-o noapte cum dormeam noi ,deodata sare soramea ca arsa de langa mine ca ce am ,mie rau ?eu zic ca nu ,dar ce-a patit?
a simtit niste ghionturi puternice in spate si nu stia ale cui sunt
Da ,ati ghicit ,era bebe care dansa in burta la mamica lui ,in toiul noptii,sa-l manance mama de dansator sau fotbalist,mai stii
Roxy si Cristi cel vorbaret

huianur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Parerea mea este ca n-ar fi cazul sa intri in panica decit daca frecventa miscarilor lui bebe ramine la fel de slaba si mai tirziu... Adica, prin saptaminile 30-32... La utimul eco, dr. iti va spune daca e cazul sa-ti faci griji. La mine, de ex., bebe se misca putin ptr. ca ... eu nu simteam cind se misca!
Avind lichid amiotic putin, uterul era mulat pe bebe iar miscarile lui erau "silentioase" ptr. mine si, banuiesc, incomode ptr. el.
In acest caz, am nascut prin cezariana ptr. ca nasterea normala l-ar fi pus in pericol pe bebe.
Sper ca la voi totul sa fie bine! Insa ai grija ca la viitoarea ecografie dr. sa-ti spuna ca totul e OK!

Nastere usoara si-un bebe SUPER-SANATOS!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta29 spune:

Si eu am tot 22 de saptamani si incepand de acum vreo doua saptamani am inceput sa o simt si eu pe bebelutza mea din ce in ce mai tare! Numai ca de vreo doua zile se misca mult mai putin si mai incet - credeti ca o dormi mai mult ziua?
Oricum eu cred ca daca misca in fiecare zi chiar si mai putin e ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Moasa cu care am facut cursurile de preparare pentru nastere,ne-a spus ca ritmul unui bb in burtica este de 20 min somn,20 de min treaz.Dar cum nu toti copii sint la fel,fiecare cu ritmul lui.
Pupici

Corina si Anna

Mergi la inceput