daycare?

daycare? | Autor: rodicaosoian

Link direct la acest mesaj

Buna sant si eu noua pe aici ca nu de mult am descoperit site-ul asta,foarte frumos,BRAVO
spune-ti voi ce ati facut cu Bb vostri cand au fost mici?ati stat cu ei acasa ?pana la ce varsta?sau ia-ti bagat in gradite de mici?cum a fost?
astept raspunsuri
pupicii la toate
Rodica&Robert

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Cand au fost mici - mici (sub 2 ani) am avut marele noroc ca lucram week end-urile si stateau cu mama. Pentru un timp am lucrat schimb de 10 ore si aveam 3 zile libere pe saptamana.
Baiatul meu de 8 ani l-am dat la pre-school la 4 ani jumate, si cred ca am asteptat prea mult. Nu stiu daca e firea lui de a fi mai retras, timid, sau e greseala mea ca l-am tinut acasa prea mult. Fratele lui, care are 6 ani acuma, a inceput la pre-school odata cu fratele lui mai mare. Au personalitati complect diferite.
Amandoi baietii au fost part time la day care, numai 2 zile pe saptamana. Am fost in vizita la cateva scoli pana cand ne-am decis unde sa-i dam, si au fost interview-uri numeroase cu directorii scolii.
Sfatul meu e sa astepti daca poti pana la 2 ani. Dupa ce scoti copilul din diapere poti sa-l bagi la o scoala sa interactioneze cu altii de varsta lui. Daca e inca in diaper o sa-ti fie mai greu sa-l inveti sa faca la olita odata ce v-a fii in daycare.

frumosii mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Intrebarea ta, este, de fapt, daca sa dai baiatul la daycare sau nu?
S-a discutat mult despre concediul de ingrijire a copilului, despre alocatii, bone, samd. Asa ca se stie deja ca nu este nicaieri simplu, orice costa, doar daca poti tu, ca mama, sa stai acasa, lucrurile se schimba....
Si pentru ca vrei opinii diverse, iti spun si ce am facut noi, pe scurt:
- am stat acasa 6 saptamani, dupa care s-a mutat mama la noi, timp de 7 luni;
- n-a mai putut sta mama, a venit socrela; 2 luni;
- n-a mai putut socrela, am dus fata la mama; 2 luni.
Dupa doua luni eram tristi fara copil, numai in masina la 2 saptamani, cu vreo 250 de km de strabatut inaintea ochilor. Daca economiseam bani, poate era o chestie. Noi i-am dat pe telefoane si benzina!
Am adus fata acasa, am gasit bona. Una. O luna
Apoi alta. Alta luna.
Noroc cu forumurile astea, noroc ca Romania se desteapta, lumea mai deschide ochii, norocc a suntem in Bucuresti, ca am gasit cresa gradinita, un day care la nivel occidental in inima Bucurestiului, si de doua saptamani suntem niste parinti fericiti. Si copilul multumit.
Deci, daca nu poti sta tu acasa cu bebe (deduc eu bebe Robert, da?), informeaza-te bine, si sunt sigura ca vei alegea cea mai buna solutie.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput