Kurtos-kalacs

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Leah itzi multzumim..
Eu am s-o incerc chiar in weekendul asta... de cand le-am zis alor mei de Kurtos parca au innebunit - ma intreaba zilnic daca le fac. Dar sa sti ca am sa pun unul de-o parte si pentru tine.





Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Multumesc mult!!!

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alona spune:

Fetelor am gasit-o si in romaneste, dar vad ca deja a fost tradusa din germana.Daca vreti o pun si pe aia asa ca uitati aici:
KURTOSKALACS, TEPSIBEN

1 cup lapte
1/4 cup zahar granulat
1/2 plic de drojdie uscata
3 galbenusuri
1 albus
1/2 lingurita sare
2 cups faina
1/4 lb unt nesarat

unt topit
1 ou intreg
1/4 cup nuci tocate sau macinate
zahar vanilat

1.Se face o maia din un pic de lapte caldut, 1 lingura zahat si drojdia.Se lasa sa "creasca" in loc cladut cam pentru 10 minute
2. Se amesteca 3 galbenusuri cu albusul si cu maiaua. Se adauga restul de lapte, de zahar si sarea. Se amesteca cu faina.
3. Se framinta adaugindu-se untul putin cite putin. Se framinta pe o planseta presarata cu faina pentru 15 minute, aproximativ. Se pune aluatul la crescut, intr-un loc ferit de curent, pina isi dubleaza volumul. Se acopera cu un servet, desigur. Se incalzeste cuptorul la 350*F.
4. Se ung generos cu unt (sau shortening_ un fel de "untura vegetala") niste tuburi de metal de 1/2 inch grosime si cam de 6 inch lungime. (1 1/2 cm X15 cm). Se intinde aluatul intr-o foaie subtire si se taie in fisii de 8 inches (20 cm) de lungi si 1/2 inch (1.5 cm) de late.
5. Fisiile se ruleaza in spirala de-a lungul tuburilor. Se fac atitea rulouri cit se ajunge aluatul... Se lasa sa se odihneasca cam 10 minute. In timpul cit se odihnesc se unge aluatul (rolurile) cu unt de 2 ori, folosind o pensula.
6. Se bate oul intreg cu 1 lingura de apa si se mai ung rulourile si cu aceasta, apoi se tavalesc prin nuca macinata.
Se coc in cuptorul preincalzit cam 15 minute!!!
7. Cind sint coapte se scot usor de pe forme si se presara cu zahar vanilat.
Se servesc fierbinti cu dulceata !!




Anca, mamica de Vlad(17.10.1997) si Thea(29.03.2004)
http://photos.yahoo.com/alina_stoica
"O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina29 spune:

Multumim pentru traducere!
Caroline, sa ne spui cum ti-au iesit!
Eu am o nelamurire la prima reteta: intai spune ca se unge cu miere,apoi cu unt si ou.In ce ordine? Ma gandesc ca se ung ori cu miere, ori cu unt si ou. Voi ce ziceti? Atentie Caroline ca la ingrediente nu sunt 1 ou si 1 galbenus, ci 1 ou si 3 galbenusuri.
Maine am sa incerc si eu reteta si am sa va comunic rezultatul.

Va pup!

Alina si Dana Maria (2 ani si 4 luni)

Mergi la inceput