Prea mult acid folic?

Prea mult acid folic? | Autor: Flori

Link direct la acest mesaj

Vreau sa raman insarcinata si de vreo 6 luni iau acid folic, dar evenimentul nu s-a produs inca si cine stie cat timp o sa mai treaca pana raman gravida. Credeti ca poate dauna cu ceva acidul folic, ca eu am citit ca e bine sa iei cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata, iar la mine au trecut mai mult de 3 luni?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Nu e nici o problema,Flori.Sunt exact in aceeasi situatie ca tine.La mine au trecut cam 2 luni si jumatate si continui sa iau cate o pastile de acid folic pe zi.Teoria zice ca toate femeile ar trebui sa ia acid folic,nu doar cele care vor sa aiba copii.N-are cum sa faca rau,in fond faimosul acid folic e o vitamina B.
Tu cati ani ai?Eu am deja 35!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Hai ca am vazut,ai 27.Pai stai mult mai bine.Eu ce naiba sa mai zic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Te gandesti intens la bebe? Asa ma gandeam si eu si timp de un an de zile nu s-a intamplat nimic (stiam ca nu am nimic nici eu nici sotul). Si in prima luna in care m-am relaxat si n-am mai urmarit nici temperatura nici nimic s-a intamplat minunea. Asa ca poate ar fi bine sa te relaxezi si tu si toate aspirantele. Despre acid ti-a spus deja Jasmine si sunt de acord cu ea.

Mult, mult succes,
Maria&Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flori spune:

Va multumesc pt. raspunsuri. Eu iau 2 pastile de acid folic pe zi, una dimineata si una seara (asa mi-a recomandat medicul). In rest ce sa spun, am 27 de ani si ma gandesc ca timpul trece asa de repede si-mi doresc foarte mult un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Ce usor de zis cu relaxatul asta dar ce greu de facut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel spune:

Chiar daca inca "evenimentul inca nu s-a produs " este foarte important sa iei ac. folic. Dupa cate am inteles , ac. folic, reduce riscul unor defecte ale tubului neural.
Tubul neural- creierul si maduva spinarii prezente la embrionul in dezvoltare - incepe sa se dezvolte foarte devreme, in sarcina la aproape 26-28 de zile de la conceptie.
Sper ca in in curand "evenimentul" sa se produca.
Toate cele bune.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Flori te asteptam pe forumul aspirantelor...esti bine venita acolo.
Sanatate maxima,Mari

Rabdarea este cheia fericirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Mult timp am fost obsedata de dorinta de a avea un copil dar pur si simplu nu iesea. Citeam pe forum ca trebuie sa fii relaxat si ziceam 'Bla-bla-bla'. Ca sa nu mai fiu dezamagita luna de luna, am incercat sa-mi scot din minte asta si sa-mi stabilesc un obiectiv(pt ca, slava Domnului, aveam destule). Si uite-asa m-am facut ca nu ma mai gandesc la bebe, iar luna urmatoare... Surpriza!!!
Acum sunt insarcinata in 11 saptamani si sunt mai mult decat fericita! Iti doresc si tie sa simti asta cat de curand.
P.S.-A! Era sa uit! Sa stii ca n-am abandonat nici obiectivul pe care mi-l propusesem.

Alina si Bebe Shtrumph

Mergi la inceput