Bocanila al nostru

Bocanila al nostru | Autor: oanadrag

Link direct la acest mesaj

I-am spus Bocanila de cand avea 4 luni in burtica mea miscatoare. Dadea din picioruse non-stop de nu ne venea sa credem cata energie poate sa aiba. Intrebam pe toata lumea daca este normal asa. Mi se parea anormal sa miste atat de mult, plus ca noaptea nu mai apucam sa dorm mai deloc. Acum are 8 luni (maine, 14 noiembrie)si duduie in patut de cand se scoala si pana ma duc sa-l iau ca sa manance.
Este o sfarleaza, vioi si mereu in miscare. Acum a inceput sa mearga de-a busilea si in seara asta a incercat sa se ridice. Se pare ca s-a plictisit sa stea. Vrea actiune!
Foarte frumoasa varsta asta, este extraordinar ce se intampla!

Pupici, Oana si bebe Chris

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acs spune:

La multi ani!

Piticuta mea are 8 luni si jumatate. Intr-adevar, tot ce se intampla cu ea este nemaipomenit. Am mai "trait" o data varsta asta si cu fetita cea mare. Pot sa-ti spun ca e diferit, chiar daca urmeaza cat de cat aceeasi pasi.
Ioana nu merge de-a buselea, decat cuspatele, ca o rama. E atenta la tot ce se intampla si e "indragostita" de telefoane mobile si telecomenzi (ca nu are voie sa le bage in gura :)). Ne cearta cand i le luam. Gandacelul meu e numai ochi.
Salutari lui Bocanila!

Sa ne traiasca minunile,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanadrag spune:

Sa ne traiasca, Manuela!
Si al meu are boala cu telecomenzile si nu numai. Baga in gura tot ce prinde. Cred ca-l jeneaza si gingiile. Inca nu are nici un dintisor, dar i-a spart gingia. Sper ca in cateva zile sa ii iasa. incepusem sa ma ingrijorez ca nu are dinti. Toti copiii de varsta lui aveau, numai al meu nu. Acum m-am mai linistit.
Ai grija de tine si de printesele tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

La multi ani! Noi suntem la jumatate adica 4 luni pe 14 nov si inca suntem la faza de tipat. Tare sunt curioasa cum e cu asemanarile si diferentele intre frati pt ca fetitza mea cea mare (2 ani) era cu totul altfel. Si sa stii ca la ea primul dintisor a venit la 9 luni. acum in afara de 2 masele are gura plina si o dantura extrem de sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Apropo de dinti: Mariei (printesa cea mare) i-au aparut primii dintisori la 8 luni si jumatate. Ioana s-a grabit. La exact 6 luni i-au aparut incisivii de jos. Dar pentru ceilalti se vede ca trebuie sa mai asteptam.
Cu tipatul n-am terminat nici acum, cu toate ca a inceput sa si spuna cate ceva: papa, tata, baba... deocamdata fara a da vreo semnificatie cuvintelor (cred ca doar papa stie ce inseamna, ca e o mare mancacioasa :)). Spre deosebire de Maria insa, care a fost "miorlaita" de mica, Ioana e autoritara. Cand tipa inseamna ca ne cearta. Sunt curioasa sa le vad cum se vor impaca :).

Multa sanatate bebelusilor,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanadrag spune:

Al meu a terminat cu tipatul. Suntem norocosi pt ca doarme toata noaptea si mananca f bine. I-am cedat lui dormitorul si noi domim in sufragerie, se pare ca este mai bine daca are camera lui. Am simtit asta pe pielea mea, cand a inceput sa doarma de la 9.30 seara pana dimineata la 8. Dar asta numai dupa ce l-am intarcat, adica la 5 luni. N-a mai vrut san de nici o culoare. Simtise gustul biberonului.
Eu am grija de el singura si sunt f obosita. Voi cum va descurcati? D-abia astept sa vina soacra mea! Atunci distractie!

Mergi la inceput