Stepperul-cum si cit il folosesc?

Stepperul-cum si cit il folosesc? | Autor: Alina

Link direct la acest mesaj

Dragelor,
Dragalasul meu sot auzind ca vreau si eu sa fac musc mi-a cumparat stepper.
Plina de elan,aseara am instalat cilindrii hidraulici la nivelul 6 si dai inainte...am rezistat vreo 5 minute,am ars doar 10 caloriisi m-am ales cu o febraaa muscularaaaa....
Deci va rog spuneti-mi cum trebuie sa fac:
-la ce nivel trebuie sa fixez cilindrii hidraulici(exista 12 nivele)pt inceput si cind trebuie sa schimb nivelul
-cit timp trebuie sa fac...adica zilnic 10 minute,la o saptamina jumatate de ora...sau cum?
-in ce perioada a zilei trebuie facuta operatiunea?

Va multumesc si spor la dat kilogramele jos!
Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Alina imi pare rau ca nu pot sa-ti raspund la intrebare, dar sint si eu curioasa sa aflu daca da rezultate stepperul... Eu una nu vreau sa dau jos nici macar un kg avind in prezent 45 de kg dar as vrea sa stiu fiindca trebuie sa cumpar si eu unul ptr. sotul meu si ptr. mine. Neavind timp liber sa merg as prefera sa fac in fiecare zi vreo 10 min. cu stepperul. Chiar cam cit costa in Germania? Aici l-am vazut cu 134$.

Succes si sper sa fie vreo fata pe aici care a incercat stepperul si sa ne spuna cum e.

Florentina

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Buna, Alina!
Eu mi-am luat stepper si m-am apucat sa il folosesc plina de avant din prima zi. Ideea este ca da rezultate. Dar nu te baza prea mult pe ceasul care iti arata cate calorii arzi pentru ca e un calcul care difera de la metabolism la metabolism. Dar nu dispera, pentru ca muschii tai chiar lucreaza si se elimina grasimile, in timp ce masa musculara se intareste.
Nu stiu exact ce fel de stepper ai tu, asa ca nu stiu sa iti spun cum e cu nivelurile la tine. Ideea este ca ai un sistem de franare care poate fi reglat la minim sau la maxim, astfel incat sa iti forteze muschii sa impinga mai cu putere in pedale. Daca nu esti obisnuita cu miscarea incepe prin a-ti fixa la minim sistemul de franare. Ideal ar fi sa lcrezi zilnic minim 15-20 minute, usor s fara sa te fortezi, pentru a vedea rezultate in timp scurt. Dupa ce te obisnuiesti cu miscarea, pune sistemul de franare la un nivel mai dificil, treptat, pana la maxim. Chiar daca faci febra musculara, continua si a foua zi, pentru ca cel mai bun remediu pentru vindecarea febrei musculare este sa continui sa faci miscare.
Eu l-am folosit cam trei luni si eram foarte multumita. Dupa ce am ramas gravida m-am oprit, dar din martie voi ataca din nou pedalele.
Si iti vand un pont, pe care l-a descoperit sotul meu in timp ce studia stepperul: daca te asezi in patru labe si te sprijini cu mainile de pedale (cu spatele drept poti sa iti lucerzi si muschii de la maini la fel de usor: impingi cu palma pedalele, exact ca si cum ai face cu picioarele.
Daca mai ai si alte intrebari, nu ezita sa ma anunti.
Succes si spor la stepper-it!
Cu drag,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

alina,

ideal este ca inainte sa te urci pe stepper sa faci putina gimnastica, in special pt.articulatii.
incepe la treapta inferioara si incearca sa faci min.20minute( stiu ca este greu la inceput insa dupa primele 5-10 min.deja nu mai simti nimic), am citit ca arderea puternica a caloriilor incepe abia dupa 20 min.
apa minerala langa tine si ai grija la respiratie, incearca sa respiri corect, asta ajuta f.mult.
continua 2-3 zile la prima treapta si apoi la urmatoarea.
sportul este ideal dimineata( daca prichinduta te lasa).
nu manca dupa ce termini si nici nu te relaxa prea mult, incearca sa faci ceva treaba prin casa, arderea caloriilor continua.
cat despre caloriile distruse , nu te demoraliza!
eu faceam la inceput pe bicicleta 5 km si se distrugeau cca.100 calorii, ma turteam de tot cand ma gandeam ca numai doi biscuiti cu ciocolata erau cele 100 calorii!!!!!!!!!
incearca sa fii constanta .

SUCCES!!!!!!!!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Multumesc din suflet pt raspunsuri,sinteti niste dragute.

Florentina,eu am cumparat stepperul cu 100 euro.Nici eu nu vreau sa slabesc decit 2 kg dar am ramas cu o sunculita la spate pe care vreau sa o ajutez si sa-mi creasca tonusul muscular,nu prea fac miscare organizata si eficienta.

Eleni,sigur iti mai scriu pe mail daca mai am intrebari si cu prima ocazie cind vad ceva rezultate.Da,am montat la nivelul 2 frinele si e mult mai acceptabil pt inceput.

Ari,drept e ca trebuie sa fac niste miscare la inceput ,sint tare intepenita.Dada,mi-e tare foame apoi dar nu am mincat decit un mar!Am pus fetita pe covor sa se joace dar m-a privit intr-una tare mirata,mie imi venea sa rid cind o vedeam si risul asta mai imi scadea din putere.

Va pup cu drag,
Alina

Mergi la inceput