In ce pozitie trebuie sa dorm....?

In ce pozitie trebuie sa dorm....? | Autor: Andra28

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
As vrea sa va intreb daca are importanta pozitia in care dorm, pentru ca obisnuiesc sa dorm pe burta. Ma gandesc sa nu-i fac vreun rau lui bb. Am cinci saptamani de sarcina si ma simt bine, dar nu ma pot odihni decat daca dorm pe burtica. Voi ce ziceti de asta?
Va pup,
Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Draga Andra,
Bun venit in familia si iti doresc un frumos si sanatos...
Ca raspuns la intrebarea ta,eu cred ca nu faci nici un rau -ului si oricum sint ultimile zile cind poti dormi in aceasta pozitie...
In curind burtica va creste si va fi PRACTIC imposibil sa continui sa dormi asa.Eu am nascut de 9 luni si inca nu pot dormi pe burta,m-am dezobisnuit,nu altcevaAsteptam mai multe despre tine...

Theodora, Alexandros, Yannis(9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Draga Andra.Ma bucur sa aflu de existenta unei "colege de suferinta".Si eu sunt insarcinata in 5-6 saptamani(UM-28.11.2002)si dorm pe burta fara probleme.Ce doctor ai?Cum te simti?Te-ai hotarat unde vei naste?

Irinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Draga Irinuca,
Eu abia de cateva zile am aflat ca sunt insarcinata, iar prima vizita la doctor o voi face saptamana aceasta. Inca oscilez intre mai multi doctori recomandati de diverse persoane, iar de maternitate nici vorba sa o fi ales. Tu ai fost la doctor? Unde , la cine si cum a fost?
Ma bucur ca am cu cine impartasi aproximativ aceleasi trairi.
Te pup,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papy spune:

draga andra,eu zic sa dormi pe burta atata timp cat nu este proeminenta.....ca pe urma sa vezi ce-i duci dorul(dormitului pe burta)
eu nu am dormit 9 luni pe burta (mi-era frica)am crezut ca innebunesc .....
multa sanatate si un bb sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Si mie imi place sa dorm pe burta dar nu chiar pe burta ci cu un picior indoit la piept. Asta inseamna ca nu stau pe toata burta si inca mai pot dormi asa desi intru in luna a sasea peste doua zile.
Pentru nu e nici un pericol nici mai tarziu, el e bune protejat acolo, dar tu o sa te simti incomod mai spre 3 luni, asta daca dormi perfect intinsa pe burtica.
Eu cred ca in curand nu voi mai putea dormi nici asa, deja protesteaza, da ghionturi exact inspre saltea. .

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Si eu zic sa te bucuri cat mai poti. Bb nu e deranjat - o sa vezi la eco ca are o gramada de loc sa inoate. La sfarsitul lunii a 9-a ajunsesem sa dorm practic in fund, sprijinita de perne (aveam arsuri pe gat - cum ma culcam pe spate sau intr-o parte, cum ma trezeam de arsuri - pe burta nici vorba). Sarcina si nastere usoara - pentru selectie de dr. si maternitate da o cautare pe forum - daca vrei scrie-mi mail (sorana73@yahoo.com). Ti-o recomand cu mare caldura pe doctorita cu care am nascut eu. Si nici maternitatea Cantacuzino nu e chiar rea.


Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Asta a fost si marea mea durere in timpul sarcinii:nu pot sa dorm decit pe burta!!!Si asa am si dormit pina am nascut;bine,cu genunchiul indoit sub mine,ca sa mai sprijin din greutate si uneori si cu o perna sub genunchiul indoit...Dar eu chiar nu pot sa dorm altfel!!Imi amintesc ca dupa ce am nascut (cezariana) am mai stat 8 zile in spital(cu pneumonie) si noptile alea n-am dormit deloc pt.ca nu puteam dormi pe burta...venea asistenta din 4 in 4 ore sa-mi dea antibiotic si tot cu ochii bolditi in tv ma gasea..Cind nu mai puteam de boseala mai atipeam cite juma' de ora si-n fund,dar ma trezeam imediat din cauza pozitiei

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Andra,
Bucura-te cat poti de dormitul pe burta, bebe iti va spune singur cand il deranjeaza. Eu am putut s-o fac pana prin luna a cincea, apoi pe semiburta ca si Dana d, cu piciorul adus spre piept (confortabila pozitie de altfel), dar mai tarziu el protesteaza chiar si cand dormi pe o parte...il simti cum da "din coate" pe saltea. Cred ca daca ar fi dupa el ar trebui sa dorm in picioare....
Deci tu bucure-te cat timp mai poti "sa-l pacalesti"

Adela

Mergi la inceput