TESTUL CU REPORTOFONUL

TESTUL CU REPORTOFONUL | Autor: adrianangi

Link direct la acest mesaj

O sa ziceti ca-s nebuna... Dar eu am avut mari revelatii cu bonele in urma acestor teste.
RETETA: Se ia una bucata reportofon digital (poate inregista 5 ore, are microfon directiona 120 de grade), care se gaseste, in general, la cei care lucreaza in radio. Se introduce sub un obiect de mobilier din camera lui bebe si se da drumul cu citeva minute inainte ca tu sa iesi pe usa (atentie sa nu vada bebe manevra, va puteti trezi deconspirate...). Seara, cind va intoarceti de la serviciu, ascultati inregistrarea. Inainte de a face asta, recomand a se lua un distonocalm. La jumatatea inregistrarii, o bere neagra. SUCCES!

La bona nr. 1 - am prins-o cu minciuna. Se jura pe toti sfintii ca ea il spala pe Andrei la popou dupa ce face kk, numai ca pe refortofon am gasit: "acum luam servetelele (n.r. umede), ne stergem...". Am calculat diferenta de timp intre momemtul in care copilul facea treaba mare si ea il schimba (cam o juma de ora, copilul avea seara fund de maimutica...)

LA bona nr. 2 - GRAV. Cum ies eu pe usa, cam la 10-15 minute, deschide telefizorul pe filme. Devoreaza orice, telenovele, filme cu indieni, "La BLOC", orice, timp in care fi'miu se joaca singurel, in legea lui. Nu vorbeste cu el, a trecut si o juma de ora - timp in care nu l-a bagat in seama. El mai intreaba, pe limba lui "ata, aia?" si ea ii raspunde "Daaa, daaa". Mishto, zilele trecute ne sfatuia sa-l ducem pe Andrei la un logoped ca nu vorbeste "asa bine, pentru virsta lui"... Altceva: cind cel mic plinge (uneori si pentru ca ea chiar nu fqace nici un efort sa priceapa ce vrea el), TIPA LA EL "Ce vrei, zi ce vrei". Poate doar mi s-a parut, dar am auzit si niste zgomote infundate, dupa care fi'miu a incepu sa plinga mai tare. Eu o banuiesc ca-l plezneste. Am si alte indicii: cu ea este incredibil de cuminte acum, se executa cind ii spune sa faca nani (doarme si ea, 2 ore, 2 ore jumnate, sforaie de tremura peretii - cica il supravegheaza cind doarme), n-o deranjeaza in joaca lui... Pe noi, seara, ne asasineaza, e indispus, cu pata pusa, nu-i convine nimic, plinge din orice. Ma gindesc ca e modul lui de a ne pedepsi...

Of, plecasem cu iscutia de la reportofon. Din tot sufletul va sfatuiesc sa faceti testul asta. Ca sa stati linistite sau ... dimpotriva!

PS. Noi de maine il ducem pe Andrei la gradi. Chiar daca acolo va lua, sa zicem, o sumedenie de boli, s.a.md., astea se vindeca. Traumele psihice cu care poate ramine dupa o experienta pe termen lung cu o bona telenovelista cred ca sunt mai grave...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Bravo!
Noua nu ne-a dat prin cap chestia cu inregistratul. Habar n-aveam de reportofoanele astea, noi avem unul normal, dar inregistreaza pe caseta 30 de mi, deci irelevant!
poate ca e mai bine.
Si eu cred ca era felul lui de a va pedepsi, puiul de el...
La noi cred ca am avut noroc ca fata ne-a dat semne clare. Pai cand intra vbona pe usa se punea pe urlat si FUGEA DE EA! Sper si cred ca nu a pocnit-o. Sper ca doar lipsa de rabdare sau dezintereseul a facut-o pe fata sa se comporte asa. copiii nu mint ( cel putin nu cei atat de mici).
Si sa nu-ti faci probleme daca bebe nu va manca o zi, sau nu va dormi, sau va plange ca-l lasi acolo. Sigur se va acomoda. Abia astept noutati!
Ai sa vezi ca e mai bine asa. Succes!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Wow, dupa asa experiente, cred ca a fi stat langa fi-miu numai cu

Si parca iti vine sa crezi ca toate-s asa... totusi eu am una buna


Adriana mamica lui www.earpower.com/bebe" target="_blank">Codrin(19 aprilie 2002) si a www.earpower.com/bebe/olguta" target="_blank">Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Felicitari pentru hotararea luata!
Si multumim de sfaturi.

Cu copii la gradinite si crese suntem multe pe aici. Mai un antigripal, un Ribomunyl o vitamina C, miere, echinaceea, sau un leac homeopat etc, etc si racelile trec si vin mai rar.

Dar copilul meu merge intr-un loc unde se joaca cu alti copii, a invatat la olita, invata poezii si cantecele si, foarte important, pleaca cu parere de rau de acolo. De cateva ori a trebuit sa o mai las 5 minute cu copiii. Si spune ca tanti Elena "e daguta" dar "si tanti Nuti e daguta si tanti aia... cum o cheama? e daguta". E vorba de o tanti noua.

Mult succes la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena-Teodora spune:

Adrianangi, as fi facut asa cum ai facut tu de mult timp, insa nu am cum, pentru ca nu posed un reportofon de-ala si nici nu am cum sa fac rost, fiindca nu cunosc pe nimeni prin radio ca sa-mi dea. Plec in fiecare dimineata cu inima indoita de acasa, desi femeia pe care o am pentru micuta mea de 1 an si o luna mi-a fost recomandata calduros de cineva, insa... Nu poti sti niciodata cu cine ai de-a face! Asa as testa-o si eu... O creste pe fetita mea de la 4 luni si jumatate, deci aproape de 9 luni si de atunci, zilnic, clipa de clipa, ma rog la bunul Dumnezeu ca totul sa fie in regula acasa, iar copila sa nu aiba de suferit. Asa, pe afara, e numai lapte si miere, dupa cum mi-au zis vecinele, "Ce norocoasa sunteti doamna ca ati gasit o asa bona! E tare cumsecade, se joaca cu aia mica, o face sa rada in hohote...". Însa stii cum e, de vazul lumii... Poate sa stea si-n cap! Nu stiu, poate sunt eu prea nebuna si suspicioasa, desi eu am vrut-o pe aceasta femeie, dar sunt de acord cu tine: o bona trebuie verificata! Eu ma conduc dupa principiul ca surprizele apar tocmai de la cine nu te astepti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Eu sunt de parere, in cazul Elenei, ca daca de atatea luni sta bona cu fata, e imposibil sa nu tina la ea. Ar fi dat copilul semne. Si apoi, daca tu n-ai gasit-o plangand, iritata la poponel, daca sunt semne clare ca se joaca cu bebe si il scoate afara, eu zic ca e de bine.
De verificat, nu strica totusi sa le verificam. Nu este simplu, dar se poate.
Pe de alta parte tot aici ati vazut bebe de-a dreptul "derat" de bona (scuze pentru termen!!!) Care incepe urletele cand vin mami si tati acasa.
Oricum, este bine ca bebe sa fie cu alti copii de varsta lui, la gradinita, chiar si inainte de 3 ani, daca stie sa mearga la baie si are niste obiceiuri deja formate (obiceiuri bune, adica).
Sa nu-mi spuneti voi ca bona nu se mai satura si ea de atata v-ati ascunselea...
Pupici

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Noi am folosit un reportofon pentru soacra, atunci cand statea cu el (contra cost), dar inregistra numai o ora. Dupa doua zile tocmai copilul ne-a deconspirat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

adrianangi,

Azi dimineata mi-am picat fisa: nu ziceai tu acum cateva saptamani ca ai dat afara o bona care intarzia, se nesimtise cu voi si s-a angajat si ca femeie de servici la bloc? Aia care era, bona nr 1 sau bona nr 2? Sau era alta, intermediara?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Angi!!!!
A
PS : Anuntza si agentiile respective
L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by lavi02

adrianangi,

Azi dimineata mi-am picat fisa: nu ziceai tu acum cateva saptamani ca ai dat afara o bona care intarzia, se nesimtise cu voi si s-a angajat si ca femeie de servici la bloc? Aia care era, bona nr 1 sau bona nr 2? Sau era alta, intermediara?



Era bona nr. 1. Cea care, printre altele, imi spunea ca ce-i dau io atitea sfaturi despre cum se creste un copil (al meu), ca ea a crescut 4 (ai ei). Cei din Siria (pe care mi-i precizase in caracterizarea experientei ei... TEAPA!) "picasera" din numaratoare...

Mergi la inceput