Va rog, info crese.

Va rog, info crese. | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Mamici cu copii pe la crese de stat,
Va rog din suflet sa descrieti conditiile de acolo. Sunt intr-o mare dilema, bona actuala nu este deloc agreata de fiul meu, alte bone nu gasim asa ca ne intrebam daca nu cumva mai ramane cresa ca optiune…
Multumesc.
Nicoleta.
PS Stefan are 1 an si 10 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

In primul rand intereseaza-te care este cea mai apropiata cresa de locuinta voastra.

In al doilea rand fa o vizita si vorbeste cu directoarea.

Probabil ca unele lucruri difera de la o cresa la alta asa ca noi nu putem sa-ti dam informatii la obiect decat despre cresa la care avem copilul.

Vezi ca la subiectul cu gradinite din drumul Taberei se vorbeste despre cresa de acolo, cresa Drumetul.

In principiu la cresa sunt grupe de in jur de 20 de copii la care sunt 1-2 ingrijitoare/asistente. La noi una are program de la 6 la 14 si cealalta de la 10 la 18. In unele zile este o ingrijitoare in plus mai nou. Poti duce copilul pana la 8.30 si poti sa-l iei intre 16 si 17.30.

Copiii mananca mic dejun la 8.30 gustarica la 10 si la 16 si pranz la 12. Dupa pranz dorm 2-3 ore. Pentu masa noi platim 35.000/zi lucratoare si mancarea este buna.

Dupa micul dejun toti copiii sunt pusi pe olita si la fel dupa ce mananca si cand se scoala. Si in plus, de cate ori vrea fiecare.

In timpul zilei la ei merge frecvent casetofonul cu cutiuta muzicala, sau alte melodii pt copii sau melodii "normale", copiii danseaza sau canta dupa cutiuta, se joaca, spun poezioare in cor. Activitatile depind de ce vor sa faca pe moment doamnele si de starea copiilor, nu exista o programa ca la gradinita.

Daca un copil face febra i se dau antitermice, daca are diaree i se da regim, etc, etc.

Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Cam pe la varsta asta l-am dus si noi pe Costin la cresa. Aveam o super bona care facea de toate, dar care si-a luat nasul la purtare peste noapte, "constienta" fiind de cata nevoie aveam de ea. Cuvantul final l-a avut Costin, care atunci cand intra in casa bona incepea sa planga imediat. Cresa este o solutie, destul de buna dupa parerea mea, doar ca trebuie sa stii de la inceput niste aspecte: personalul de acolo este prost platit, deci nemotivat, copii sunt primiti in colectivitate cu febra, sau cu orice boala (daca duci medicamente, li se administreaza acolo). Eu am cautat o bona care sa il duca la cresa si care sa stea cu el acasa in cazul unei boli, pentru ca pe timp de vara mi-a facut mereu rosu in gat, iar eu nu prea pot sa-mi i-au concediu oricand. Numai ca pe bona pe care am gasit-o Costin a indragit-o din prima zi asa ca acum sambata cand ne vede ca stam acasa ne trimite la serviciu sa vina Geta, asa ca nu a mai putut intra in discutie mersul la cresa.
3 luni de cresa la Costin s-au vazut. S-a integrat in colectivitate, se joaca cu copii, face la olita... La cresa era destul de curat. Patuturile erau cam vechi, nu se lasa in jos partea laterala si o idioata ii invata pe copii sa se catere ca sunt grei si pe ea o doare mijlocul. In rest, mergi la cresa care iti este mai apropiata si vezi conditiile de acolo.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput