virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns whiskas spune:


Acum un an jumate am reusit sa scap de condiloame, dar au reaparut saptamana trecuta. evolutia e f lenta. Acum sunt in Cluj si nu stiu la ce doctor sa ma duc, prefer femeie.
Cine e din Cluj rog sa imi recomande pe cineva si un loc unde sa fac un test PAP. eventual care sunt preturile. Ma gandeam sa ma duc la Interservisan imediat dupa ce mi se opreste menstra. Va rog mult sa ma ajutati!
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brunhilda spune:

Ralu123, da-ne si noua adresa cabinetului,

Multumim!

am incercat sa-ti trimit un mesaj privat dar nu se poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brunhilda spune:

vad ca si voi ati trecut prin nenumarate traume datorita lipsei de informare a medicilor sau ... nu v-au informat de teama sa nu piarda un client care... intr-o asemenea situatie este o "vaca foarte buna de muls"
cel putin asa s-a intamplat in cazul mirificului dr. Conci

cunosc in cazul lui cel putin 5 persoane care au suferit din cauza avaritiei lui si a sotiei...

la fiecare sedinta de cauterizare... cate 1.300.000 lei si... nu cauteriza decat 2, maxim 3 condiloame... vezi Doamne mai multe o data era prea traumatizant; fapt pentru care...pana la sedinta urmatoare de cauterizare mai apareau 10.. si uite asa avea dl de lucru garantat!!!

astazi... exista cauterizare cu laser care se face o singura data pentru toate condiloamele si nu este dureroasa (cum este cauterizarea cu electrocauterul sau cu ce-am mai citit pe aici... condyline, podofilina sau acid triclor acetic) si se vindeca foarte repede.

- este foarte indicat a se face vaccinul cantastim
- imunizare pe cai naturiste sau izoprinosine, eu personal recomand remediile homeopatice
- PAP si colposcopie minim la 6 luni

in conditiile in care pe col exista rani care au degenerat in displazii (modificari structurale ale celulelor) este recomandata ori cauterizarea ori rezectia portiunii afectate, alegerea fiind facuta de catre medicul ginecolog in urma analizei ADN HPV care costa ceva (2.000.000 lei la IDS - Calea Dorobanti 58 - Bucuresti); analiza scoate la iveala tipurile de virus pe care le aveti.
sunt peste 120 de tulpini din care o parte sunt cu risc crescut oncogen.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

acum o saptamana si ceva am vazut la stiri ca americanii au descoperit un vaccin impotriva HPV, din ceea ce au spus am inteles ca este f. eficace, si o mare victorie in lupta cu acest virus nenorocit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Loma
Tocmai veneam si eu sa spun despre vaccin: www.gardasil.com/" target="_blank">Gardasil se numeste si a fost aprobat acum vreo www.fda.gov/bbs/topics/NEWS/2006/NEW01385.html" target="_blank">saptamana

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Oana B pe site-ul pe care l-ai dat scrie ca vaccinul e destinat fetelor si femeilor cu varsta intre 9 si 26 de ani . stie cineva ceva de treaba asta? de ce o limita de varsta asa mica

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nu am idee, asta e ceea am citit si eu, am vazut reclama la televizor aia de la Merck cu "tell someone" si m-am apucat sa scotocesc la FDA pe site.
Editez ca am citit mai jos in articol ca 26 a fost varsta maxima a femeilor care au participat in studiu, poate de aia au scris asa. Banuiesc ca odata ce au descoperit tratamentul asta vor urma si altele, poate adaptate pe categorii de varste.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Fetelor, daca va mai amintiti de mine va scriam eu cu ceva vreme in urma ca in 2003 am facut analiza HPV, a iesit pozitiv cu risc crescut oncogen,papanicolau prost la vremea ai, carcinom in situ la biopsie, deci totul negru.....intre timp mi s-a facut un erad, totul e decurs foarte bine, rana s-a vindecat, am primit unda verde ptr. o sarcina, mi-a fost urmarita sarcina foarte atent de dra Tarlea Virginia care mi-a facut siERAD....tot.....am nascu o fetita super sanatoasa si frumoasa ca luna viitoare implineste 2 ani. Intre timp am facut spalaturi cu marul lupului cam 1 data la 2-3 saptamani, am luat echinaceea, antioxidant coplex....am facut PAP test la 6 luni, am facut o data pe an HPV si tot iesea pozitiv desi colul era super curat dar insemna ca eram purtator sanatos, dar ma stresa prezenta virusului.
Vestea buna este ca ieri am luat rezulatatul de la un nou test HPV ( ca era timpul sa-l fac ) si este NEGATIV fara nici o tulpina de virus.


Trebuie sa va spun ca dra mea mi-a facut acum un an niste aplicatii cu o crema care imunizeaza local colul ( ALDARA 5% se cheama crema costa vreo sute si ceva de euro si nu se gaseste decat in Franta, Italia sau Spania).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ptrelena spune:

Buna fetelor.Acum doua saptamani am observar o mica excrescenta la nivelul labiilor,pe care sincer nu prea am bagat-o in seama.De ieri am intrat in panica,si iata cum am ajuns la medic.Stiam ce am, banuiam dupa felul in care s-a manifestat.Am fost mai intai la ginecologie, unde in urma unei consultatii,m-au trimis la dermato, spunandu-mi ca nu am nimic pe col,vagin.De la dermAto mi s-a propus cauterizarea laser cam in 2 sedinte(in jur de 4 milioane mi s-a spus),insa mi-au dat si varianta Condyline si inca un medicament scump 1 milion si ceva 10 pastile ptr imunitate, pe care nu l-am mai cumparat.Cu partenerul actual nu am avut contact sexual neprotejat,iar inainte de a incepe ace4asta relatiE am facut si testul papanicolau, care a iesit foarte bine.Concluzia mea ar fi ca el e totusi purtator al acestiu virus chiar daca nu s-a manifestat la el.Intrebarile mele ar fi:
1)Ar fi mai bine sa fac si o colposcopie, chiar daca medicul mi-a spus ca negii sunt prezenti doar pe organele externe?
2)Sa mai astept inainte de a face cauterizarea negilor(care cica sunt numai externi), sau sa mai astept , timp in care fac tratamentul cu condyline,in ideea in care imi mai pot aparea si altii si apoi o sa fac nenumarate cauterizari.Aud de tratamente pe care le-ati urmat.Va referiti la cele care intaresc sistemul imunitar , asa-i, ptr ca din cate stiu eu singurul remediu este indepartarea acestora,fara alte medicamente specifice.Imi este frica sa nu fac cauterizarea cat inca sunt in perioada in care imi apar negi.Poate ar trebui sa incep un tratamet serios ptr imunitate inainte.
3)E posibil sa fii avut virusul in corp si sa nu fi iesit la papanicolau?DAca nu, inseama ca actualul partener e purtator.
4)Exista analize pentru depistarea virusilor ptr barbati?
VA MULTUMESC DIN SUFLET, SI SPUNETI-MI CE ATI AFCE IN LOCUL MEU.
SANATATE MULTA SI SA AUZIM DE BINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Kamiska faptul ca tu ai reusit sa scapi de virusul HPV imi da si mie sperante..Eu am 32 de ani, dr. mi-au spus ca daca pana in 30 de ani virusul HPV nu se negativeaza, atunci sunt sanse foarte mici sa mai scap de el.
Te rog mult de tot sa ne spui si noua cat timp ai tinut tratamentul. Am vazut ca spalaturile cu marul-lupului le faceai la 2-3 saptamani, dar cat timp ai luat echinaceea, extractul de samburi de struguri si antioxidantul de la Walmark? Stiam ca echinaceea nu se ia mai mult de o luna, se face apoi o pauza de 6 saptamani si se poate relua tratamentul, altfel devine toxica, e adevarat? La un momet dat scriai ca ai inceput si tratamentul cu propolis, apilarnil, polen, vitamina C si catina, pe acesta l-ai tinut pana in momentul cand ti-au iesit ok analizele? ( mai putin catina care se ia o luna da, una nu)
Caut peste tot marul-lupului si nu gasesc, am sa ma duc si la plafarul de la Unirii, dar mi se spune ca nu se mai comercializeaza pentru ca s-au intoxicat multe persoane de la el (probabil au luat intern). Din pacate, am observat ca nici macar tinctura de marul-lupului nu mai exista pe site-ul celor de la Dacia Plant, asa ca ma gandesc ca exista vreo interdictie de comercializare. Cunoaste cineva vreun culegator de plante?

Ptrelena, da este foarte posibil sa fi avut virusul in organism si sa nu fi iesit la Papanicolau, am patit-o si eu. Cel mai sigur e sa faci testul HPV, numai asa vei stii exact cum sta situatia si cu ce tulpini esti infectata. Si fa neaparat colposcopie, chiar daca nu se vad cu ochiul liber, pot totusi sa existe negi sau chiar leziuni microscopice. Fa-o pentru linistea si pentru siguranta ta, sfatul meu este sa vezi ce pararea are si un alt dr., poti sa te duci la unul din dr. recomandati de fetele care au scris si la “cervicita”. Nu neglija situatia asta, din pacate multe dintre noi au avut complicatii. Si este FOARTE IMPORTANT sa incerci prin toate mijloacele posibile sa cresti imunitatea organismului.

Mergi la inceput