virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

cu acest virus eu ma-m nascut dar fara sa stiu am aflat numai in momentul cand ma-m operat de chisturi de ovar.pana atunci nu am stiut,din cauza asta nu ramaneam gravi si tot din cauza asta am ramas si fara un ovar.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1979 spune:

Dragele mele,

Am citit mesajele voastre si as vrea sa va pun o singura intrebare: sunteti absolut sigure ca aveti HPV? Intreb asta pentru ca acest virus nu poate fi diagnosticat cu siguranta decat in urma efectuarii unei analize de specialitate care costa, intr-adevar, destul de mult (la Spitalul titan este 2.000.000) dar care va spune cu siguranta daca sunteti infectate sau nu, si daca raspunsul este pozitiv, care sunt tulpinile (unele periculoase si altele nu). Trag acest semnal de alarma pentru ca eu insami am trecut printr-o perioada destul de stresanta chiar acum cateva saptamani. O sa va spun, pe scurt, ce mi s-a intamplat: dupa mai multe vizite la celebra dna doctor Corina Grigoriu in care am tot acuzat dureri de burta si de vagin, intepaturi si usturimi si in care mi s-a pus diagnosticul de candida, de fiecare data tratamentul fiind fara nici un rezultat, dna doctor mi-a trantit la un consult informatia ca am HPV, ba chiar mi-a aratat niste insemnari anterioare ale dansei in foaia mea de observatie precum ca as avea acest virus nenorocit. Pe langa faptul ca nu m-a anuntat la timp ca as fi purtatoare de HPV (nu stiam ce inseamna pe atunci), a incercat sa minimizeze gravitatea faptului, spunandu-mi ca 90% din pacientele dansei au asa ceva!!!!!!!!Si mai mult, s-a oferit foarte binevoitoare sa-mi faca tratament incepand chiar din acel moment, cu nu stiu ce substanta (nu retin denumirea). Noroc cu asistenta care a deschis gura si a sfatuit-o, spre marele meu noroc, sa nu-mi aplice chiar atunci, pt ca a doua zi mergeam la serviciu - solutia respectiva ustura si ar fi fost bine sa stau 2 zile in casa!!!!Vreau sa va spun ca am plecat acasa innebunita, a doua zi am inceput sa ma informez in legatura cu HPV si am crezut ca o sa o iau razna..... Am cicit insa ca HPV nu poate fi diagnosticat cu siguranta decat in urma unui papanicolau si ulterior a unui test specific, iar eu nu facusem nici unul. cum isi daduse dna doctor seama ca am HPV si era atat de hotarata sa-mi faca si tratament? am mers la alt medic, dr. Radulescu de la Caritas care m-a trimis la tot felul de analize - testul HPV, testul Chlamydia si altele si......surpriza, nu am nimic!!!!Testl HPV este negativ, Papanicolau este bine din pct de vedere al HPV n(am intr-adevar o infectie provocata de o anexita si pe deaspura infectie cu fungi, dar asta este o nimica toata pe langa HPV!!!!) Asadar, uitati cum trateaza medicii in ziua de astazi.... cu SUPERFICIALITATE!!!!!!!!!!!
Va sfatuiesc sa fiti foarte atente cand medicii se ofera sa va faca diferite proceduri fara a fi inainte absolut siguri ca acela este diagnosticul. Este vorba de voi si de sanatatea voastra!
Va doresc multa sanatate,

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

In special pt RSI
Buna
Si eu m-am "luptat" cu aceste condiloame 6 luni si in cele din urma mi-au disparut.de 3 luni nu mi-au mai aparut si doctorita mi-a zis ca sunt f slabe sansele sa-mi mai apara!
Multi pupici si multa sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns whiskas spune:

Draga Alina,
Intradevar este inadmisibil ca se intampla astfel de cazuri, in care doctorii nu-si dau interesul. Dar eu sincer as fi preferat sa fac analize peste analize si apoi sa aflu ca de fapt nu am nimic decat sa trec prin atatea tratamente dureroase care mi-au facut cele 3 luni de vara un calvar. Substanta care ti-a fost aplicata se numeste acid acetic glacial sau intr-un limbaj mai popular, otet in concentratie 100% (cel putin asta cred eu ca tia fost administrat, caci si eu am urmat tratament cu asa ceva timp de 1 luna jumate -fara rezultat- si stiu durerile).
In orice caz, prezenta unei boli, mai mult sau mai putin vizibile, este ingrozitoare.

PS: Atunci cand apar vegetatiile/condiloamele este sigur ca ai acest virus, caci este cel mai usor de recunoscut dintre toate BTSurile, atunci cand nu apar semne, intradevar e greu de sesizat. Nici un tip de analize nu garanteaza 100% rezultatul.

Multa sanatate la toata lumea si aveti grija de voi, ca n-ati gresit cu nimic sa va imbolnaviti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

Alina sant ingrozita de ceea ce am citit medici astia au luat-o razna de tot ,nu stiu din ce sa ai faca bani acum am si eu o intrebare cum e posibil sa te nasti cu scest virus sa nu te deranjeze niciodata sa nu-ti afecteze cu absolut cu nimic viata sexuala si totusi sa-l ai ,asta mi sa intamplat mi-e in urma operatiei de chisturi de ovar dr. mi-a descoperit acest virus cu care zice ea ma-m si nascut in urma caruia am ramas fara ovar e posibil asa ceva??? acum va intreba pe voi fetele crea va pricepeti e posibil???

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns whiskas spune:


Stie cineva daca ascest virus se ia numai pe cale sexuala? Sau si pe alte cai? Pe internet am gasit ca se poate contacta prin sex neprotejat dar si prin folosirea toaletelor publice, a unui prosop infectat etc. Eu am fost consultata de 2 medici ginecologi si de un dermatolog. Toti au negat cu vehementa ca se poate si pe alta cale decat cea sexuala. Eu nu stiu ce sa mai cred. Sa-l mai invinuiesc pe cel care zic eu ca m-a contaminat sau nu? Doctorita lui , cel putin asa mi-a zis el, spune ca el nu are nimic si ca eu nu am luat de la el. Dar eu numai cu el nu m-am protejat. Si inca o chestie: mi-a zos ca a facut analize pt asta si au iesit negative. Din cate stiu eu, analize pt depistarea acestui virus nu se fac in Galati. Doar colposcopii si PAP. Sunt acestea valabile si pt barbati?
Va rog sa ma ajutati sa va spuneti parerea, caci in fiecare zi ma gandesc la chestia asta si nu stiu ce sa cred. A devenit o obsesie si vreau sa scap de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Dragutza Whiskas,
Virusul HPV se ia NUMAI pe cale sexuala. Deobicei cam toti virusii se iau prin intermediul mucoaselor, prin contactul acestora. Asa ca acest "prieten" al tau care zice ca nu este el vinovatul, te crede cam inocenta. Pentru barbati nu se fac aceste analize (PAP, Colposcopie). Mai bine te informezi.
Cat despre faptul ca el neaga infectarea ta, este normal, pt ca la barbati acest virus da mai rar simptome, iar daca el nu a avut aceste simptome este sigur ca nu este infectat. De fapt sunt destule BTS-uri care la barbati nu au simptomatologie. Ei sunt doar purtatori, iar ponoasele le tragem noi, femeile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1979 spune:

Draga W.,

Eu stiu ca HPV se ia, intr-adevar, in marea majoritate a cazurilor, pe cale sexuala. Dar am citit ca se poate si prin instrumente chirurgicale nesterilizate, prin folosirea lenjeriei intime a altei persoane, a prosoapelor si a asternuturilor. si eu am trecut printr-o astfel de dilema in momentul in care doctorita mi-a bagat in cap ca am HPV. M-am dus acasa si am tabarat pe prietenul meu care a negat ca ar fi calcat stramb si, mai mult, fara protectie. si eu tindeam sa-l cred, pentru ca suntem impreuna de 8 ani si nu mi-a dat niciodata de banuit, dar tosusi, ramanea intrebarea de unde luasem virusul. Ma gandeam ca se poate sa-l fi contactat in vara, cand m-am operat de apendicita, sau dumnezeu stie cum....Oricum, am avut inceredere in el cand mi-a spus ca nu se poate sa fie el infectat si bine am facut, pentru ca s-a dovedit ca nici eu nu aveam HPV....
Oricum, tu esti singura care poate decide daca asupra lui pluteste o urma de banuiala. Il stii ce comportament are, daca umbla brambura si cum a reactionat cand i-ai spus de treaba cu HPV. Daca insa ai acum pe cineva care te intelege si te sprijina, nuici nu mai conteaza. doar ca ramai cu un gust amar.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

quote:
Originally posted by putzuruca

Dragutza Whiskas,
Virusul HPV se ia NUMAI pe cale sexuala.


Nu se ia numai pe cale sexuala.
Mie mi-au aparut astfel de condiloame imediat dupa ce am ramas insarcinata. Doctorita ginecolog m-a trimis si la dermatolog, care mi-a spus ca am HPV si ca se transmite sexual. Stiind ca nici eu nici sotul nu am "calcat stramb" ca se ne putem infecta de la alte persoane i-am spus ca e imposibil asa ceva. Si atunci tipa m-a intrebat daca nu am avut cumva vreun neg mai ciudat pe maini. Si avusesem intr-adevar cu cativa ani in urma un neg f. mare la mana dreapta, pe care il operasem. Era cauzat tot de HPV, deci eu luasem HPV-ul in cu totul alt mod, nu pe cale sexuala, dupa operatie virusul a ramas inactiv in organism si s-a reactivat in clipa in care am ramas insarcinata, organismul fiind in acea perioada mai slabit. Mie mi-a trecut relativ repede in urma tratamentului aplicat, cred ca maxim 1 luna a durat, cu dureri insuportabile ce-i drept, dar a trecut. Sotul a urmat si el tratament.
Acum mi-a aparut o rana pe col, cauzata probabil de acelasi virus, insa fara condiloame. Saptamana asta aflu exact ce si cum si am sa va spun si voua.
Oricum, eu am dus sarcina la bun sfarsit chiar si cu tratamentul asta inuman , am nascut prin cezariana, copilul este perfect sanatos.
Doctorita dermatolog la care am fost si care mi-a facut si colposcopie, si Papa Nicolau si inca un test, mi-a spus ca HPV-ul e periculos doar in cazurile in care nu este tratat. Si dureaza 5 pana la 10 ani pt. a deveni cancerigen.
Deci nu va speriati f. tare ca nu-i dracul asa de negru, dar nici nu tratati cu indiferenta. Mergeti imediat la doctor pt. teste, tratamente...

Sa traim bine!

Mergi la inceput
Mergi la inceput