virusul hpv

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina1984 spune:

buna. si yo am fost diagnosticata cu hpv in urma cu un an. am tulpina 6, care nu este oncogena, dar totusi imi fac mari griji. am auzit ca exista cateva tratamente naturiste pt a elimina acest virus, dar niciun medic nu mi-a prescris nimic. mi-au spus sa merg la plafar si sa iau ce cred yo ca e bun. le rog pe toate cele care au reusit sa scape de aceste virus sa-mi spuna si mie ce tratamente au tinut. va multumesc din suflet. madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina1984 spune:

si inca ceva...verugile mi-au aparaut anul trecut, le-am cauterizat cu laserul si nu au recidivat.asta inseamna ca virusul este in forma latenta? in acest caz mai este necesar sa fac tratament cu aldara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raziel spune:

Buna tuturor....vreau sa va spun k am fost purtator al acestui virus si mi-a trecut dar cu ajutorul mai multor tratamente....si psihicul m-a ajutat...tre sa fii tare de tot si sa nu accepti k esti bolnav de niciun fel...eu am avut o tulpina care nu se manifesta numai in zona genitala, si si la alte extremitati (nas,urechi)...a fost f nasol...2 ani m-am tot plimbat pe al tot felul de clinici cu laser,cauterizare...asta pana m-am hotarat sa am ajut singur...intelesesem k toata jmecheria este sa-ti dezvolti f bine sistemul imunitar...si asa am si facut...dupa ce mi-am cauterizar toate condiloamele m-am dus la o clinica , care este specializata in tratamente pe baza de extract de insecte (INSECTFARM se numeste ,cautati adresa pe net){rog administratorul sa nu stearga mesajul asta,nu vreau sa fac reclama ci doar sa incerc sa-i ajut pe cei care sufera de aceasta boala } si mi-am procurat de acolo niste capsule care se iau dimineata si seara (atentie sunt destul de piperate...costa 2 mil pe luna si tratamentul dureaza un an)......si cu ajutorul acestor capsule si cu faptul k nu acceptam ideea k mai sunt bolnav....am scapat....si sper sa nu apara din nou, pt k se pare k totusi nu exista vindecare...virusii nu sunt niste bacterii ei sunt niste entitati energetice...si numai cu ajutorul gandirii pozitive putem scapa cu adevarat de ei.....pt alte discutii despre acest subiect IDul meu de yah este andypaskaly....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Redo spune:

Mai eu sunt cam nelamurit... unii zic despre virusul asta ca e incurabil ... adica il plimbi dupa tine pana mori... altii spun ca vor sa scape de el ... Se poate ca dupa ce te tratezi sa scapi si de virus odata cu efecte lui ? Prietena mea se duce sa scoata o smecherie din asta cu laser saptamana viitoare ... Vre-un sfat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sly2007 spune:

Buna,

Realitatea este ca poti scapa daca sistemul imunitar este suficient de puternic sa o faca dar la fel de bine poti ramane cu el si dupa ce tratezi efectele daca organismul nu poate elimina virusul. Este absolut necesar sa fie tratate efectele, respectiv eliminate leziunile, condiloamele etc. si intarit sistemul imunitar. Bineinteles este nevoie de multa rabdare, optimism, sustinerea celor apropiati. Asa ca pana la urma nu exista un raspuns clar, este de la caz la caz, insa atata timp cat exista sanse ca acest virus sa fie eliminat sau cel putin sa fie tinute sub control efectele sale nu trebuie sa ne pierdem speranta. Asta imi spun si eu in fiecare zi pentru a putea merge mai departe. Succes si multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mki spune:

energy79 scz ca te intreb dar cum ai reusit sa scapi de ei?adica in principiu de papiloame?eu le-am avut de curand dar am apelat la chirurgia trad si ceva tipm n-am mai avut nimic dar se pare ca mai ramasese unu p care dr mi-a spus cu cel mai mare calm ca e un cos...dar..nuuuu..acum mi s-au inmultit si mai am unul.ai tu o metoda mai buna decat chirurgia?multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Buna tuturor!

Am citit cateva dintre mesajele voastre.

Mai intai, sa va spun ca am fost si eu diagnosticata cu HPV in luna martie a acestui an. Rezultatul testului Papanicolau: II inflamator, cu celule modificate pe col.

Dupa aflarea acestui lucru, m-am pus pe o documentare serioasa in privinta acestui virus. Am inteles ca sunt in jur de 100 tulpini, in corpul persoanei bolnave putand exista mai multe tulpini odata. Dintre acestea, doar cateva sunt cancerigene.

Acest virus se manifesta in special la femei, barbatii fiind, de cele mai multe ori, purtatori sanatosi. Manifestarile fizice sunt caracterizate de aparitia asa-numitelor condiloame (sau papiloame), de culoare gri deschis sau roz, adesea conopidiforme, ca aspect, dar si de forma rotunda sau ovalara. Pot aparea in interiorul vaginului, in afara lui (pe labii, mai precis), in zona dintre vagin si anus sau langa vagin, in partile laterale ale acestuia. Asta la femei. La barbat, daca apar, sunt localizate pe gland, pe scrot, langa, intre penis si anus.

Tratamentul cu podofilina - atentie, numai pentru indepartarea condiloamelor - este clasic, daca nu da rezultate, se ajunge la cauterizare cu laser.

Sursele de infectare NU se rezuma numai la contactul sexual. Virusul se poate lua si in urma probarii unui costum de baie, de exemplu, probat anterior de cineva infectat, si de la piscina, si prin stergerea cu un prosop folosit de altcineva inainte (purtator de virus, bineinteles).

Virusul, odata intrat in organism, acolo ramane. Recidiveaza - prin reaparitia condiloamelor - atunci cand imunitatea organismului scade.

Acum, eu am avut noroc de o doctorita foarte amabila, care mi-a explicat in amanunt ce si cum. Am facut tratament cu ISOPRINOSINE, 4 capsule pe zi, timp de 7 zile, eu, si tot ISOPRINOSINE, 5 capsule pe zi, timp de 5 zile, iubi meu - care nu are niciun fel de manifestare. Am repetat tratamentul dupa aproximativ doua luni. Tratamentul este pentru intarirea imunitatii organismului.

Avand in vedere ca m-am dus la medicul ginecolog fix pentru ca vroiam bebe, va pot spune ca doamna doctor a zis sa aman sarcina, pentru ca HPV poate determina nasterea de copii cu astm si cu probleme de imunitate scazuta pe toata viata.

Asa ca, astept sa ma refac si sa vad pe urma.

Tot doctorita a zis ca testele pentru determinarea HPV-ului nu se fac la noi, adica probele sunt trimise undeva in Ungaria, pentru diagnosticare, si ca un astfel de test costa cam 250 RON.

Am mai citit din mesajele voastre si am vazut ca uitasem de forma de "creasta de cocos"...

Ceea ce mi se pare mie ciudat, in cazul meu, este ca acele mici bobite (la mine sunt in vagin, chiar la intrare) exista acolo de ceva ani buni, perioada in care am mai fost la control ginecologic, si niciodata nu mi s-a spus ca ar fi condiloame / papiloame... Nu am simtit sa se inmulteasca sau ceva, in tot acest timp... Sunt mici, de culoare rozalie si rotunde, din cate am inteles...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Inca un lucru (tot pe rand mi le aduc aminte):

Cu prietenul meu actual sunt din data de 30 noiembrie 2006, deci imediat de 8 luni. Spun asta pentru ca am citit ca 8 luni intra la categoria de perioada maxima de incubatie a virusului HPV.

Inainte de relatia aceasta, am mai avut una de aproape 9 ani. Dupa calculele mele, condiloamele acelea observate de doamna doctor "dateaza" cel putin din 2005.

Fostul meu prieten nu a avut niciodata vreo manifestare de genul acesta (ma refer la negi / papiloame / condiloame / vegetatii si cum le-o mai zice, in nicio zona). Nici iubitul meu actual nu prezinta niciun semn de ingrijorare.

Am vazut ca exista si barbati cu probleme.

Ma intreb, in cazul meu, a fost noroc sau au ei imunitate crescuta? Sau, pur si simplu, papiloamele alea sunt inofensive?

Mentionez ca nu am facut testul HPV pentru depistarea tulpinilor de virus, doctorita mea spunandu-mi ca sunt in faza incipienta (care faza incipienta, ca v-am zis ca eu stiu ca bubitele sunt acolo cel putin din 2005) si ca nu este nevoie. Am zis deja ca a fost foarte amabila, mi-a dat o gramada de informatii, m-a incurajat...

O sa-mi repet Papanicolau cat de curand, sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Vesti bune!

Sper ca, prin mesajul meu, sa aduc si ceva speranta si liniste pentru toate fetele / femeile afectate de HPV.

Am fost la control ginecologic miercuri, 5 septembrie. Imi era teama ca afectiunea sa nu fi evoluat, insa, spre marea mea surpriza si bucurie, nu mai am nimic. Colul este curat, fara niciun fel de rana sau semn de ingrijorare, cele cateva (putine la numar) papiloame micute si rozalii pe care le aveam au disparut, nici de aplicare de podofilina nu a mai fost nevoie, vaginul meu este 100% in regula, secretie pura, fara microbi. Mi-am repetat si testul PAP, inca nu am rezultatul, doctorita a zis ca, in conditiile astea, s-ar mira sa nu iasa chiar I...

Eu am facut doar tratament cu Isoprinosine, 4 tablete pe zi timp de 7 zile, cu repetare la interval de 1 luna si jumatate. Iubi meu a luat si el o tura de Isoprinosine, 5 tablete pe zi timp de 5 zile, si uite ca a ajutat...

Va doresc la toate numai sanatate si sper sa o scoateti la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmb spune:

Buna fetelor,

Am urmarit cu mare interes discutiile voastre, mai ales ca sunt in aceeasi situatie.
Ceea ce ma uimeste este ca nimeni nu pomeneste de vaccinul Silgard (sau Gardasil, ca e acelasi lucru); Vaccinul asta a ajuns si la noi pe piata dar nimeni nu pare interesat...mie mi s-a recomandat sa il fac si sunt in dubii pt ca este abia lansat si nu se cunosc multe despre eventualele efecte secundare...

Mie mi s-a spus ca e indicat sa il faci si daca esti infectat cu acele "faimoase" tulpini pt ca poate contribui la cresterea imunitatii, ca rau oricum nu face.

Voi ce parere aveti?

va pup

Mergi la inceput